سرد شدن روابط زن و مرد در کوتاه مدت

سرد شدن روابط زن و مرد در کوتاه مدت

بنظر شما وقتی که در کنار یک بخاری خاموش نشسته اید گرم‌تان خواهد شد؟؟؟مسلما خیر، حال با توجه به سوال پرسیده شده می‌توانید بگویید که چرا روابط زن و مرد دچار سردی می‌گردد؟؟؟

مطمئنا به عوامل زیادی اشاره خواهید نمود که همگی می‌توانند جزء علت های اختلال در روابط زناشویی باشد. از بین رفتن هیجان‌های قبل از ازدواج و حتی اوایل ازدواج و جایگزینی بیشتر منطق در جای مخصوص خود، یکی از عوامل پایه‌ای در این مبحث می‌باشد.

لازم به ذکر است که ظهور سردی در روابط زمان مشخصی ندارد اما می‌توان گفت با چه اعمال و رفتار هایی، روابط زن و مرد سریع‌تر با آن روبرو خواهد شد. در ادامه این مقاله قصد بررسی بیشتر چگونگی کم رنگ شدن روابط و بهبود شرایط را داریم.

در صورت وجود هر گونه مشکل و نیاز به راهنمایی، با روانشناس خود جهت مشاوره خانواده یا مشاوره روانشناسی جلسه ای معین نمایید.

 

علت سردی روابط زن و مرد چیست؟

 

علت سردی روابط زن و مرد چیست؟

همانطور که گفته شد سردی روابط زن و مرد می‌تواند به علت‌های مختلفی باشد که در ذیل به چند مورد از آن اشاره می‌شود. آن موارد عبارت اند از:

 • فشارهای مالی
 • انتخاب بدون فکر و غیر منطقی
 • عدم کسب مهارت های زندگی
 • عدم راستگویی در روابط
 • طلاق عاطفی
 • کوتاهی در پذیرش مسئولیت ها
 • عدم حل به موقع اختلافات

 

فشارهای مالی

زندگی‌هایی که در ابتدای مسیر با خرج‌های زیادی آغاز می‌گردند، بعدا تحت تاثیر همان هزینه ها نیز می‌مانند. وجود بی برنامگی و عدم تفکر منطقی و افکاری از قبیل ” یه بار بیشتر عروسی نمی‌کنم که! ” مواردی هستند که هزینه زیادی روی دستان اطرافیان و خودشان خواهد گذاشت.

جلوگیری از هزینه های اضافی مانع از خستگی بیش از حد زن و مرد می‌شود و در نهایت آن زمان بیشتری باهم سپری می‌نمایند. مرد و زنی که از طلوع آفتاب تا غروب آن در فعالیت و مشغول کار هستند، انرژی و فرصت زیادی برای معاشقه و ابراز علاقه به یکدیگر پیدا نخواهند کرد و این فاصله به تدریج افزایش یافته و کم رنگ تر می‌گردد.

داشتن برنامه دقیق و ساعات کاری مناسب و زمان فراغت کافی و آگاهی از مسئولیت‌های یکدیگر و تعامل زوجین در بهبود شرایط کمک کننده می‌باشد.

 

انتخاب بدون فکر و منطق

با گذشت زمان، تاثیر انتخاب بدون فکر و منطق بر روابط زن و مرد آشکار می‌شود. دوستی های قبل از ازدواج فقط بواسطه زیبایی ظاهری طرفین و علاقه با قید و شرط شکل گرفته اند و کمتر شخصی برای خود معیارهای استانداری از همسر آینده دارد.

زوجین پس از ورود به زندگی و مواجهه با مشکلات و بروز جنبه های شخصیتی که قبلا کم رنگ بوده، اکنون به انتخاب اشتباه خود و از سر هیجانات‌شان پی می‌برند. عدم شناخت مناسب سبب انتخاب غیر اصولی می‌گردد.

تفکیک هیجان ها و منطق از یکدیگر، چک لیستی مناسب از معیارهای همسر آینده و مشخص بودن هدف از زندگی، می تواند کمک کننده باشد.

نکته: هنوز هم برای شناخت زوجین از یکدیگر در زندگی دیر نیست.

 

عدم کسب مهارت‌های زندگی

 

عدم کسب مهارت‌های زندگی

همانند هر کار و فنی، نحوه درست زندگی کردن نیز نیاز به یک سری مهارت ها دارد که با فراگیری آن‌ها بسیاری از مسائل به سادگی قابل حل می‌باشند. در زیر برخی از مهارت‌های لازم برای افراد که تاثیرگذار بر روابط زن و مرد و بهبود آن است آورده شده است.

 • مهارت حل مسئله
 • مقدم بودن همسر
 • برنامه ریزی برای زندگی
 • مهارت بخشش
 • مهارت خلاقیت(تنوع در زندگی)
 • مهارت تمرکز(بر خصوصیات مثبت)
 • مهارت اعتماد به نفس(نیک بختی)
 • مهارت یادگیری(شناخت همیشگی یکدیگر)
 • مهارت ادراک
 • مهارت بحث منصفانه
 • مهرات های ارتباطی و عاطفی

 

عدم راستگویی در روابط زن و مرد

یکی از پایه‌ای ترین موارد در سلامت روابط زن و مرد است. زوجی که در صداقت همسر خود شک دارد رفته رفته اعتماد وی از او سلب می‌گردد و رابطه را به سمت تباهی می‌برد. به رابطه ای که در آن صداقت از میان رفته باشد، رابطه در حال مرگ گفته می‌شود.

ریشه یابی عدم صداقت، ترس های موجود از بیان حقیقت‌ها و آموزش زوجین  می‌تواند در بهبود روابط زن و مرد کمک کننده باشد.

 

طلاق عاطفی

طلاقی که در جایی، جزء ذهن طرفین، ثبت نشده است. احساسات خوب، محبت و توجهی بین زوجین وجود ندارد. حتی هیچ حرف خاصی بین زوجین انتقال نمی‌گردد و کاری با یکدیگر ندارند. رفتارهای قبلی ابراز عشق و علاقه، رو به سردی رفته و هرکسی کار خودش را انجام می‌دهد. و در صورتی که هر کدام از طرفین حس خوبی در خارج از رابطه، تجربه نمایند، می‌تواند اتفاقات دیگری(نه فقط خیانت) نیز رخ بدهد.

از دلایل طلاق های عاطفی می‌توان انتخاب غیر اصولی(چشم پوشی از برخی رفتارهای شخصیتی مهم) و مشکلات مالی را نام برد. که در اینجا علاوه بر تلاش خود طرفین برای آموزش سبک زندگی، می‌بایست والدین ها را نیز با اصول زندگی مناسب آشنا نماییم. نقش دولت نیز در بهبود کیفیت زندگی خانواده ها و ارتقاء سطح معیشت بسیار حائز اهمیت است.

 

کوتاهی در پذیرش مسئولیت‌ها

عدم تعهد نسبت به برخی مسائل و وظایف می‌تواند نشات گرفته از زندگی قبلی یعنی والدین وی باشد. جایی که آموزش صحیح باید صورت می ‌گرفت. کوتاهی در انجام وظایف زمینه ساز ناامیدی همسر و سردی رابطه گردد.

شناخت مسئولیت های همسر و همسرداری و آموزش در صورت وجود عشق و علاقه، گرما را به کانون خانواده باز می‌گرداند.

 

عدم حل به موقع اختلافات

مسلما در همه زندگی‌ها اختلافاتی به وقع می‌پیوندد که به دلیل وجود برخی تفاوت های شخصیتی عادی است. اما نحوه برخورد با این مسائل بسیار حائز اهمیت می‌باشد. نحوه برخورد، میزان ماندگاری و تحت تاثیر قرار دادن زندگی زناشویی و روابط زن و مرد را معین می‌کند.

همانطور که در بالا ذکر شد اگر زوجین از مهارت حل مساله و بحث منصفانه آگاه بوده و در این زمینه آموزش دیده باشند، در همان لحظه و به طریقی درست می توانند مشکل را بر طرف نمایند.

در اکثر مواقع مسئله باقی می‌ماند و زوجین از طریق رفتار سعی بر نشان دادن حال بدشان را دارند و از گفتمان پرهیز می‌کنند. که سوالاتی از قبیل: انگار نه انگار عین خیالش نیست، چرا درکم نمی کنه و… به وجود می‌آید، و زمینه رفتارهای ناکارآمد بعدی را فراهم می کند.

 

در این مقاله سعی بر آن داشتیم که قسمتی از دلایل سردی روابط زن و مرد را مورد بررسی قرار دهیم. در صورت وجود هرگونه سوال یا وجود موارد ذکر شده، جهت مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی می‌توانید با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *