با این کسری هایی که میگم مدت سربازیت کمتر کن!

کسری سربازی

خدمت سربازی اغلب مطابق میل مشمولان نبوده است و به همین سبب از راه های گوناگون سعی بر کاهش و یا حتی معافیت از آن را دارند. کسری خدمت سربازی یکی از این انوع روش می باشد. که فرد در آن می تواند با توجه به شرایط مخصوصی که دارد و در این مقاله به آن ها پرداخته خواهد شد، سربازی را با سهولت به پایان رساند.

برای سرباز یک روز کمتر هم خوبه، جمله ای که در میان سربازان و کسانی که این دوره گذرانده‌اند حتما شنیده‌اید. به همین دلیل در حین خدمت با افرادی مواجه می‌شوید که پیگیر کسر خدمت هستند و تعدادشان هم کم نیست.

در این مقاله قصد بررسی انواع کسری‌های خدمت را داریم. هم موارد دارای شرایط خاص و تقریبا خارج از کنترل، یعنی گزینه هایی که نمی‌توان آن‌ها را تغییر و یا افزایش داد. و هم مواردی که بسته به فرد امکان افزایش وجود دارد. با ما همراه باشید.

 

 

انواع کسری خدمت سربازی

 

انواع کسری خدمت سربازی

 • ایثارگران
 • فرزند
 • بسیج
 • مناطق بد آب و هوا، امنیتی و عملیاتی
 • پروژه کسری خدمت

 

 1. کسری خدمت ایثارگران

در این نوع از کسری مشمول خدمت سربازی از طریق والدین خود به کمتر نمودن مدت سربازی اقدام می‌نماید. در این مورد پدر و یا مادر باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • دارای درصد جانبازی
 • دارای سابقه اسارت
 • دارای سابقه جبهه

تا فرزندشان بتواند از شرایط استفاده نماید. علاوه بر این مشمول خدمت سربازی نباید دارای غیبت باشد تا بتواند از کسر خدمت بهره لازم را ببرد. در کسری خدمت ایثارگران مشمول می‌تواند به ازای هر امتیاز از 12 روز کسر سربازی برخوردار گردد. منظور از امتیاز، تلفیق موارد ذکر شده می‌باشد.

مشمولان می‌بایست با آگاهی کامل از قوانین نسبت به آن اقدام کنند. چنانچه فرد دارای امتیازی 30 به بالا باشد می‌تواند خود را معاف نماید اما در امتیازات 28 و 29 نیز تلاش خود مبنی بر معافیت را انجام دهد تا در صورت ممکن نبودن از کسر خدمت استفاده نماید.

نکته: لازم به ذکر است که ثبت نام جهت معافیت با امتیازات 28 و 29 در سال های قبل انجام گردیده است. پس به صورت میدانی نسبت به تحقیق بیشتر به منظور حصول نتیجه اقدام نمایید.

نکته: فقط یکبار امکان استفاده از کسری وجود دارد و فرزند دیگر می‌تواند از باقی مانده آن بهره مند گردد.

نکته: امکان تلفیق امتیازات پدر و مادر وجود دارد. و لزوما شرایط مربوط به پدر نمی‌باشد.

نکته: در صورت وجود غیبت، نسبت به برطرف نمودن آن قبل از ارائه درخواست کسر خدمت اقدام کنید.

 

2.	کسری خدمت فرزندان و افراد متاهل

 

 1. کسری خدمت فرزندان و افراد متاهل

در این نوع از کسری‌ های خدمت سربازی فرد مشمول در صورتی که دارای فرزند باشد به ازای هر کدام(چه دختر چه پسر) 3 ماه کسری به وی تعلق می‌گیرد.

مثال: اگر مشمولی دارای 2 فرزند باشد، مدت زمان 6 ماه کسر خدمت به وی تعلق می‌گیرد.

نکته: طبق قوانین گذشته به افرادی که متاهل و بدون فرزند هستند کسری تعلق نمی‌گیرد اما مزایای دیگری طبق قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا برای آنان در نظر گرفته شده است.

نکته: مطابق با قانون جدید اعلامی از سوی سازمان نظام وظیفه افرادی که متاهل بوده و تاریخ اعزام به سربازی آنان بعد از 01/09/99 می‌باشد از 2 ماه کسری خدمت برخوردار می‌گردند.

نکته: افرادی که در حین خدمت متاهل می‌شوند نیز امکان استفاده از این مورد را دارا هستند.

 

 1. کسری خدمت سابقه بسیج

در این نوع از کسری خدمت سربازی فرد مشمول می‌بایست سابقه عضویت در بسیج و فعالیت‌های میدانی از قبیل شرکت و همکاری مثلا در مراسم‌های مناسبتی را دارا باشد.

وجود کارت فعال احتمال استفاده بیشتر از این کسری را افزایش می‌دهد. در این مورد افراد می‌توانند تا سقف 6ماه از کسر خدمت سربازی استفاده نمایند. که معمولا ملاک در افزایش مدت کسر خدمت، مدت زمان عضویت و سابقه فعالیت‌ها می‌باشد.

نکته: افراد دارای کارت سبز در مدت زمان آموزشی متناسب با یگان آموزش دهنده، کسری نیز کسب می‌نمایند.

نکته: افراد دارای سابقه بسیج از احتمال پذیرش بالاتری برخوردار هستند.

 1. مناطق بد آب و هوا، امنیتی و عملیاتی

مطابق با قوانین جدید مدت خدمت سربازی کسری های متعلق به آنان نیز دستخوش تغییرات گردیده است که در زیر مدت زمان کسری‌ها را مشاهده می‌نمایید.

24 عادی  

 

سربازان وظیفه بومی

21 مناطق بد آب و هوا، امنیتی غیر درگیر، عملیاتی و محروم
17 امنیتی درگیر و جزایر نازعات
21 عادی  

سربازان وظیفه غیر بومی

18 مناطق بد آب و هوا،امنیتی غیر درگیر،عملیاتی و محروم
17 امنیتی درگیر و جزایر نازعات
 1. پروژه کسری خدمت سربازی

در این نوع از کسری خدمت سربازی که مناسب افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد به بالا می‌باشد. مشمول می‌بایست قبل از اعزام طی مکاتبه و جلساتی با سازمان و ارگان های خاص نسبت به برگزیدن پروژه مشخص اقدام کند. پروژه ها مرتبط با رشته ارائه می‌گردد و مطابق با رشته از تنوع بیشتری برخوردار است. به عنوان مثال ممکن است برای زبان انگلیسی پروژه‌ای در حال حاضر وجود نداشته باشد.

هر فردی می‌تواند دو پروژه و در نهایت به مجموع 19 ماه کسری دریافت نماید. مشمول باید  ارگان‌ها در ارتباط باشد تا از شرایط سازمان‌ها مطلع شود. همچنین برای یک پروژه با کسری کمتر از 6 ماه با یک داوری مورد بررسی قرار می‌گیرد اما در کسری های بالای 6 ماه با دو جلسه دفاع فرد مورد داوری قرار خواهد گرفت.

نکته: در مقالات بعد بیشتر به پروژه کسری خدمت خواهیم پرداخت.

 

در این مقاله به بررسی کسری‌های خدمت سربازی پرداختیم. اگر شرایط گفته شده را دارید نسبت به دریافت آن اقدام کنید. در صورت وجود هرگونه ابهام و مشکل می‌توانید جهت مشاوره نظام وظیفه با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *