میدونی چطوری با یه برنامه ریزی کنکوری عیدت رو بترکونی

در هر کار و مسیری ایستگاه‌هایی وجود دارد که از میزان اهمیت بالایی برخوردار هستند. مثل دقایق ابتدا و انتهایی هر نیمه از بازی فوتبال! که بسیار مهم می‌باشند. در یک برنامه ریزی کنکوری بعد از ایام تابستان و روزهای امتحانات، مهم‌ترین برهه که از آن به عنوان دوره طلایی کنکور سراسری یاد می‌شود، ایام عید است.

برنامه ریزی باید به گونه‌ای باشد که بتواند از بازه زمانی عید نهایت استفاده را ببرد. عید زمانی است که بسیاری از دانش آموزان خوشی زیر دلشان زده و عازم مسافرت و عید دیدنی می‌شوند.(حتی با وجود کرونا!!!) دانش آموزانی که تا اکنون خوب مطالعه نموده‌اند با رسیدن عید، تحت تاثیر هوای عید! قرار می‌گیرند و در امر برنامه ریزی و مطالعه خود کوتاهی می‌کنند.

 

دوران عید زمان چیست؟

دوران عید زمان چیست؟

اول اینکه منظور از عید، 1فروردین نمی‌باشد و برنامه ریزی داوطلب کنکور سراسری از 10 روز قبل ایام عید نوروز شروع می‌شود. و تا 20فروردین نیز ادامه می‌یاید. بازه‌ای یک ماهه که می‌بایست از تک تک لحظات آن به طور کامل استفاده نماییم.

در زمان عید برنامه ریزی شما باید به گونه‌ای باشد که درصدی از آن به دنبال جمع بندی مطالب پایه و یادگیری چند مبحث از آن که بازدهی خوبی دارند شود.

قسمتی دیگر از برنامه ریزی باید درگیر جمع بندی یادگیری‌های پایه دوازدهم باشد که جزء پر بازده‌ترین مطالب و محتواها در برنامه ریزی برای داوطلبین کنکور سراسری است.

مرور تست‎های علامت گذاری شده نیز بخشی مهم در برنامه ریزی ایام کنکور
می‌باشد.

اما آیا بدون برنامه ریزی مناسب می‌توان به مطالب گفته شده رسید؟؟؟

 

نحوه‌ی عملکرد داوطلب در روزهای عید
برخورد دانش آموزان در ایام عید به 3دسته تقسیم می‌شود:

 1. 1. برخی از دانش آموزان به نسبت‌های مختلف به برطرف نمودن خستگی خود می‌پردازند. درصد زیادی از داوطلبین در حالت دائمی استراحت قرار می گیرند!!!
 2. جبران مباحث جا مانده، چه زمانی بهتر از ایام عید. البته اگر روی تست آن‌ها در کنکور حساب کرده اید.

 

 1. مرور محتوای یادگیری شده و ثبیت آن با خیال راحت در وقت اضافه کنکور یعنی عید.

  نکته: اگر به فکر مسافرت و بردن کتاب‌های درسی و فکر به مطالعه در سفر هستید، باید بگوییم با احتمال بسیار زیادی در این برنامه ناموفق خواهید بود و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. اگر تا عید به سختی به مطالعه پرداخته‌اید و نیاز به استراحت دارید می‌توانید به دو سه روز سفر و استراحت بپردازید. البته اگر کاملا در جو مطالعه و در اوج هستید پیشنهاد ما خارج نشدن از این فاز است.

 

برنامه ریزی طلایی عید

 

برنامه ریزی کنکوری ایام طلایی عید

در 13 روز عید کارهای زیر را انجام دهید:

 1. از چند روز آینده برنامه ریزی خود را برای عید مشخص کنید. دروس را برحسب دشواری و سهولت طبقه بندی نمایید. و آن‌ها را در جدولی برای تسلط بیشتر روی وضعیت خود وارد نمایید.
 2. نگران نباشید. قرار نیست برنامه ریزی داشته باشید که همه روزه به مطالعه بپردازید. بلکه زمان‌هایی را نیز می‌بایست در استراحت باشید. معمولا روزهای پیشنهادی برای استراحت در ایام عید 1 و 13 فروردین است.
 3. روزهای دیگر را به مطالعه و پیش بردن دروس خود برحسب نیازهای از پیش تعیین شده در برنامه ریزی خود پیش ببرید.(روزهای 12-2 فروردین)
 4. برای مرور مطالب یادگیری شده برنامه ریزی کنید و آن را به صورت مکتوب از مشاور خود دریافت نمایید. به دلیل رفت آمد مهمان(حتی با وجود کرونا!!!) زمان دقیق و قطعی برای مطالعه درسی مثل ریاضی در برنامه ریزی روزانه خود مشخص نکنید. و فقط معین کنید که امروز باید این مبحث مرور، تست و یا یادگیری گردد. و بعد از اتمام مطالعه تیک آن زده شود.

نکته: انعطاف پذیری برنامه ریزی کنکوری در ایام عید از مهم‌ترین موارد در کیفیت مطالعاتی و حس خوب در پیش روی برنامه ریزی می‌باشد.

نکته: در برنامه ریزی، در صورتی که با مشورت مشاور خود تصمیم بر بالا آوردن تسلط در دروس ضعیف گرفته‌اید. میزان زمان مطالعاتی نیز باید افزایش داشته باشد.

 1. در پایان هر روز اگر برنامه ریزی عید خود را به انجام رساندید برای خود جایزه‌ای در نظر بگیرید و بالعکس، به تناسب عدم پیش روی برنامه، تنبیهاتی در نظر گرفته شود.
 2. حتما برنامه ریزی خود را در اختیار یکی از اعضای خانواده خود قرار دهید تا به عنوان ناظر بر روی شما نظارت لازم را داشته باشند.

 

نکته: توصیه ما به شما در داشتن ناظر، مشاور تحصیلی است که آگاه به مسائل موجود باشد.

 

میزان مطالعه دانش آموزان در کمترین حالت نباید زیر 6ساعت باشد. میزان ساعت مطالعاتی نرمال برای ایام عید 13-10 ساعت می‌باشد.

 

وجود برنامه‌هایی تحت عنوان اردوی مطالعاتی نوروزی، جهت آماده سازی محیط و جوی کنکورانه می‌باشد. تا بین فرد، مطالعه و درس بواسطه عید و مهمانی فاصله‌ای نیفتد. اگر از مدیریت و کنترل خود در برنامه و انجام امور مطمئن نیستید لازم است مشاور تحصیلی در کنارتان باشد.

 

ضرر های تعطیل کردن مطالعه در عید

 

ضررهای تعطیل کردن مطالعه در ایام عید

اگر دانش آموزان در ایام عید برنامه ریزی مطالعاتی خود را انجام ندهند. بعد از عید با خودی بی حوصله و بی انگیزه روبرو خواهند شد که کنکور بر او چیره گشته است. کاهش اعتماد به نفس نیز از عوامل اسراف زمان عید است. در حالی که بقیه دوستانتان در حال مطالعه و سبقت گرفتن از دیگران بوده اند، اگر اشتباه نکنم شما در حال خوردن شیرینی یا دیدن برنامه‌های تلویزیونی بوده‌اید!!!

 

عدم جمع بندی مطالب پایه و دوازدهم، عدم مرور اشتباهات گذشته(تست های هایلایت شده) و ترازهای پایین از مضرات از دست دادن عید است.

 

یک رتبه برتر کنکوری عیدش رو چطوری سپری می‌کنه؟

همه نفرات برتر کنکور امسال و سال‌های قبل موافق اهمیت بسیار زیاد ایام عید هستند. دقیقا از آن به عنوان زمانی برای سبقت گرفتن از رقیبان یاد می‌شود. به این فکر کنید، وقتی که شما هر روز صبح زود برای مطالعه از خواب بیدار می‌شوید و با رعایت استراحت‌، برنامه ریزی کنکوری خود را پیش می برید و بالای 10 ساعت مطالعه پر می‌کنید. در همین حین رقیبان کنکوریتان در حال خوش گذرانی و انجام امور گذرا هستند.

به نظر شما میزان تاثیر یک سفر در آینده شما بیشتر هستش یا تلاش برای آزمون و هدف؟!؟

سعی داوطلب و استفاده از عید باعث شده است که ما اکنون از وی با عنوان رتبه برتر نام ببریم، اما از داوطلبی که در سفر بوده چگونه یاد کنیم!

 

در صورت بروز هرگونه ابهام و ایجاد سوال می‌توانید جهت مشاوره رایگان و مشاوره تحصیلی با  راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *