چی می شه که تقلب می کنیم ؟ (بحثی جذاب در روان شناسی)

مباحث بی انتهایی در روان شناسی وجود دارند مثل تقلب که در عین سادگی از دلایل پیچیده ای برخوردارند .

در حقیقت رشته روان شناسی یک زمینه تضاد است پر از بحث که در بسیاری از زمینه های فکری صدق می کند . این مقاله برای کمک به مردم در درک بسیاری از تفاوت های ظریف در علم روان شناسی طراحی شده است . برای توضیح این بحث ها بیایید مثال زیر را مورد توجه قرار داده و از  دیدگاههای مختلف روان شناسی مورد بررسی قرار دهیم:

 

تقلب

” تری” یک دانش آموز در مقطع متوسطه دبیرستانی است که امیدواره  بتونه به دانشگاه راه پیدا کنه و احتمالا روزی خلبان بشه . برای آمادگی امتحان زیست شناسی ، او متوجه می شه که تفاوتی بین میوز(تغییرات متوالی هسته که منتهی به تشکیل سلول جدید می گردد) و میتوز (تقسیم هسته سلول به دو قسمت) وجود نداره و او تعاریف این اصطلاحات را در کف دست چپ خود می نویسه . متاسفانه معلم وی متوجه تقلب او شده و به مدیر مدرسه گزارش می دهد و پس از آن پدر و مادر” تری ” به مدرسه فراخوانده می شوند .

سوال ساده از دیدگاه علوم رفتاری این است که چرا ” تری” تقلب کرد ؟ هرگونه سوال رفتاری را می توان از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار داد .این بحث بیشتر به این موضوع توجه دارد که آیا عوامل ذاتی، بیولوژیکی ، و یا عوامل تجربی و رشد ، نقش غالب را درشکل گیری نحوه رفتارافراد دارد .

کسی که  جنبه ذات و طبیعت افراد را مورد توجه قرار می دهد  ، ممکن است شواهدی را ذکر کند که نشان می دهد ژن ها در تعیین سطح برونگرایی انسان ها نقش دارند و استدلال می کند که هر انسانی با داشتن سطح خاصی از برونگرایی متولد شده است . در تقابل با  طبیعت افرادی هستند که تربیت و پرورش را در تعیین سطح برونگرایی موثر دانسته و شواهدی را ذکر می کنند که نشان می دهد که فقط ژن ها در تعیین سطح برونگرایی و سایر ویژگی های اساسی شخصیت موثر نیستند.

مادیت یا ماتریالیسم در مقابل ساختار گرایی:

برخی از روان شناسان ، رفتار را چیزی بیش از نتیجه فعالیت عصبی نمی دانند و بر عوامل جسمی (مادی) رفتار تمرکز می کنند . از طرف دیگر روان شناسانی هستند که عوامل مادی رفتار را نادیده می گیرند و در عوض به این نکته توجه می کنند که چگونه ماهیت روان شناختی می تواند در چگونگی رفتار تاثیرگذار باشد .

یک مادی گرا ممکن است سطح بالای پاسخگویی عاطفی کسی را چیزی بیش از یک مجموعه خاص از ژن ها و مجموعه ای از ساختارهای فیزیولوژیکی بداند (یعنی چگونگی کارکرد مغز و دیگر عناصر سیستم عصبی  و غدد ) . از طرف دیگر، یک ساختارگرا معتقد است کسی که از نظر احساسی بسیار واکنش پذیر است ممکن است این  رفتار فرد،  بر اثر نقش های مختلف اجتماعی و انتظارات در جامعه شکل گرفته باشد .

 

شخص در برابر موقعیت

شخص در برابر موقعیت

معمولا این بحث ایجاد می شود که چه عواملی در خود افراد باعث رفتارهای آن ها می شود یا شرایط  موقعیتی ، نقش حیاتی تری در ایجاد رفتار دارند؟  .

تمرکز گرایان بر علل درونی رفتار مانند ویژگی های شخصیتی یا حالات عاطفی متمرکز هستند. موقعیت گرا ها بیشتر روی عوامل موقعیتی  که در رفتار تاثیر می گذارند متمرکز می شوند .

مثلا جو  ضمن تماشای بازی بیس بال نسبت به عملکرد و  رفتار داور مسابقه واکنش نشان می دهد و فریاد می زند. ممکن ست یک تمرکز گرا به رفتار جو نگاه کند و به این نتیجه برسد که او از نظر رفتاری از ضعف  کنترل   برخوردار بوده و از سبک اجتماعی تهاجمی استفاده می کند .

در حالیکه یک موقعیت گرا شرایط کل ورزشگاه و تاثیری که بر رفتار جو گذاشته است را در نظر می گیرد .به معنای دیگر بر کل شرایطی که تاثیرگذار است متمرکز می شود .

موضوع بحث برانگیز دیگر این ست که آیا مردم می توانند خود را در طول زندگی تغییر دهند یا خیر ؟ برخی معتقدند که شخصیت ما در اواخر کودکی تا حد زیادی به ثبات می رسد و برخی دیگر چنین استدلال می کنند که امکان تغییر وجود دارد . تحقیقات در مورد این موضوع بسیار جذاب است زیرا بسیاری از داده ها نشان می دهد که در طولانی مدت  می توان در شخصیت تغییرات اساسی ایجاد کرد .

جهان با یک فرهنگ مشترک در برابر تنوع فرهنگی :

آیا هر کجا بروید مردم یکسان هستند ؟ برخی خواهند گفت بله و برخی دیگر نه. برای اطمینان ، روش ها و طرز فکرهایی وجود دارند که انسان ها را در سراسر کره زمین یکسان می بیند . به عنوان مثال ، به نظر می رسد استفاده از لبخند برای ابراز خوشبختی،  جهانی است . از طرف دیگر ، بنظر می رسد روش های مهمی وجود دارد  که فرهنگ ، رفتار فرد را شکل می دهد به همین دلیل است که فعالیت های مذهبی در بین گروه های مذهبی اغلب متفاوت از یکدیگر به نظر می رسند .

و حالا می رسیم به بررسی مثالی که در ابتدا زده شد : چرا تری در آزمون زیست شناسی تقلب کرد ؟ در ابتدای بحث پاسخگویی به علت عملکرد “تری ” مشکل بنظر می رسید اما با توجه به جنبه های متفاوت بیان شده تجزیه و تحلیل رفتار وی آسان تر بنظر می رسد .

از دیدگاه ذات و طبیعت  در مقابل تربیت می توان گفت که رفتار متقلبانه “تری” وراثتی بوده اما از دیدگاه تربیتی ممکن است اینگونه استدلال شود که دلیل تقلب ، پاداشی بوده که وی از رفتار خود گرفته است . تربیت محیطی وی چنین رفتاری را تشویق و شکل داده است .

در مبحث مادیگرایانه ، مکانیسم های مغزی مرتبط با کنترل تکانه ها مسئول رفتار ” تری” محسوب می شوند . در حقیقت تمام افراد از نظر کنترل رفتار به شکل متفاوت عمل می کنند و چنین تنوعی به ساختارهای مختلف مغزی گره خورده است . از طرفی رویکرد  ساختارگرایانه ممکن است جامعه گسترده تری را که پیرامون “تری” است مورد توجه قرار دهد .

این رویکرد احتمال می دهد که یازی های ویدیوئی و نمایش های تلویزیونی که  تقلب را تمجید می کنند  در “تری”  تمایل به تقلب را ایجاد کرده است  . بنابر این رفتار او را به معنای ساده اما عمیق شکل می دهد و به سادگی یک رفتار استاندارد در کارنامه ذهنی او شکل می گیرد . از طرفی ممکن است موقعیت های مختلف شرایط مناسب برای تقلب را ایجاد کرده ست و به همین علت او توانسته ست از کلاهبرداری خلاص شده ، بدون اینکه در طول سال گرفتار شود .

شاید ویژگی هایی که زمینه ساز تقلب هستند در اوایل زندگی او آموخته  و الگویی از تقلب را ایجاد کرده است لذا این رفتار در  وی عمیقا ریشه دوانیده و فریبکاری را در وی نهادینه کرده است .از سویی دیگر ، شاید “تری” بتواند واقعا   با صحبت های مناسب مدیر تغییر کند و رفتار نامناسب خود را با رویکرد صادقانه تر و سخت کوشی جبران نماید .

و یا “تری” با یک فرهنگ مردانه همزاد پنداری می کند و در دنیای کوچک او ، تقلب بسیار پسندیده تلقی می شود . افراد ممکن است در فرهنگ های مختلف جهانی تحت شرایط خاصی رفتارهای تقلبی داشته باشند و در برخی فرهنگ ها بیشتر از جوامع دیگر مورد تشویق قرار گرفته باشند .

پس بنابر این از بعضی جهات ، رفتار انسان  در فرهنگ ها یکسان است و از بعضی جنبه ها کاملا متفاوت . لذا با توجه به مقاله فوق می توان نتیجه گرفت که در حقیقت ، درک رفتار انسان کاری بس دشوار است . برای اینکه این پیچیدگی را خوب بشناسیم نیاز ست رفتارها را تجزیه و تحلیل کرده و از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار بدهیم .

مشاوره روان شناسی می تواند در این زمینه به افراد کمک کند تا علل و ریشه های رفتارهای خود را شناسایی کنند و در جهت کنترل و درمان آن بوسیله روش های کاملا علمی گام موثری بردارند.

برای دانلود این مقاله میتوانید بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *