آسیب‌های عدم موفقیت در کنکور برای دختران و پسران

درست است که عدم موفقیت در کنکور از مسائل آسیب رسان به روان دانش آموزان در سال آخر است، اما همچنان یکی از مهم‌ترین مسائل برای هر خانواده‌ای بنا به نگرش‌های محیطی، کنکور است. که فرزندشان چه دختر چه پسر نتیجه تلاش خود در چندین سال تحصیل را در سال آزمون ببیند. در همین میان هزینه‌هایی صورت می‌گیرد و سختی هایی بر خانواده بخصوص فرزند متحمل می‌شود.

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی تنش‌های روانی و فشارهای وارده بر دانش آموز بپردازیم و آسیب های وارده در این سال را به طور ویژه در زمینه استرس مورد بررسی قرار دهیم.

کنکور استرس یا استرس کنکور؟!

بیشتر از این که دانش آموزان درصدد رقابت برای درصد و رتبه بهتر باشند، برخی‌شان در داشتن استرس بیشتر نسبت به دیگری در کنکور رقابت می‌کنند. گویی هرچه استرس بالاتر باشد موفق می‌شوند. برای اینکه بتوانیم در صدد حل تنشی بر آییم باید بتوانیم ریشه و منشا آن را بیابیم. استرس مسئله ای روانشناختی است که به دلیل اعتقاد و تفکر فرد در مورد یک موضوع مثل آزمون ایجاد می شود. که باعث اضطراب نیز می شود. در سال آزمون دانش آموزان در ورطه استرس قرار می گیرند و از طرف افراد خانواده و اقوام تنش های بسیاری بر آنها وارد می شود.

استرس در این سال به دلیل تفکراتی است که غالبا منفی هستند و فرد به نقطه مقابل موفقیت خود می اندیشد. تفکراتی از قبیل عدم موفقیت در کنکور باعث چی میشه؟ پدرم هزینه کرده، اگر نتونم قبول شم چی؟ و سوالاتی این چنین. اضطراب باعث می شود که دانش آموز خود را در آینده و در زمینه منفی تصور کند و همین موجب بدحالی او در زمان حال و عدم کسب نتیجه مطلوب می شود. در صورتی که فرزندتان دچار استرس می‌باشد با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

در سال نهایی اگر دانش آموز خود را مجهز به یک سری تجهیزات نکند مطمئنن در میدان تحصیل و کنکور دچار صدماتی روانی می شود. محیط نقش مهمی در آرامش دانش آموز دارد، اینکه چه افکاری در ذهن او ایجاد نمایند. محیطی آرام و آگاه به نحوه برخورد با دانش آموز کنکوری، کنکور استرس با بار روانی منفی را، به استرس کنکور تبدیل می کند.

استرس امری است که در همه داوطلبین در درجه های مختلف وجود دارد. نحوه برخورد هر فرد نسبت به فرد دیگر با این فشار روانی متفاوت است و دانش آموزان می توانند از این تنش حتی به نفع خود بهره ببرند.

 

عدم موفقیت در کنکور

نمونه تحقیق انجام شده در زمینه عدم موفقیت در کنکور

در تحقیقی انجام شده با عنوان ” تاثیر کنکور بر سلامت عمومی، عزت نفس و نشانه‌های اختلالات روانی راه نیافتگان به دانشگاه ” نتایج جالبی به دست آمده است که در ادامه چکیده آن را برای مطالعه شما آورده‌ایم:

بسیاری از افراد متخصص و غیرمتخصص تاثیر منفی کنکور بر داوطلبان را قطعی می‌دانند پژوهش حاضر نیز با هدف بررسی متغیرهای ذکر شده در عنوان به وقوع پیوسته است. طبق نتیجه به دست آمده، سلامت عمومی دانش آموزانی که در دانشگاه پذیرفته نشده‌اند از نظر معنی داری کمتر از دانش آموزانی بود که هنوز در کنکور شرکت ننموده‌اند. بین قبولی‌های دانشگاه و قبول نشدگان، تفاوت معنی داری وجود نداشت. در نهایت عزت نفس پایین و اضطراب از آسیب‌های راه نیافتن دانش آموزان به دانشگاه می‌باشد.

استرس خوب یا بد؟!

آیا می توان استرس را به دو دسته خوب یا بد تقسیم نمود؟

به صورت کلی می توان گفت بله، اما این مهم بستگی به نحوه برخورد و برداشت هر دانش آموز از شرایط تنش زا دارد. یعنی ممکن است به عنوان مثال تراز پایین در یکی از آزمون ها دلیلی استرس زا برای افزایش مطالعه داوطلب باشد، اما همین مورد برای داوطلبی دیگر، عاملی برای کاهش مطالعه و انگیزه و باورهایی نظیر “من دیگه نمیتونم بخونم و یا هرچی میخونم یاد نمی گیرم” گردد. تفکرات درست عاملی مهم در برداشت های ذهنی ما، بخصوص دانش آموزان می باشد.

وسواس

استرس آن هم از نوع بدش می‌تواند آسیب‌های زیادی به افراد وارد نماید. وسواس یکی از نتایج استرس است. در این آسیب فرد دچار وسواس مطالعاتی می‌شود و به دلیل شک در خواندن یا نخواندن، خوب خواندن، عدم تسلط و… دوباره به تکرار مطالعه انجام شده می‌پردازد.

این تکرار به حدی ادامه پیدا می‌کند که موجب عقب افتادگی سایر مطالب داوطلب می‌گردد و در نهایت سبب ناامیدی و خستگی می‌شود.

افسردگی عدم موفقیت در کنکور

کسب نتایج نامطلوب و عدم موفقیت در کنکور این سال، انتظارات بیش از حد دیگران و فشارهای روانی آن، عدم آمادگی برای دوره بعد از آن، نداشتن هدف بعد از نتایج و در سال آزمون، همگی سبب احساس فقدان در شخص می‌گردد.

 

نقش والدین در کنکور

نقش والدین در کنترل و پیدایش استرس دانش آموزان برای کنکور

 

توقعات زیاد خانواده ها و اقوام و مسائلی از قبیل کنایه زدن، یکی از عوامل اصلی و شایع تنش زایی در مسیر آزمون می باشد. درست است که اشاره شد استرس در حدی متناسب می تواند باعث نتیجه بهتر شود، اما نه فشار روانی از طرف خانواده!. دانش آموز باید به لحاظ فکری نسبت به تاثیر نتیجه بر خانواده رها باشد و بار مسئولیتی بر دوش خود احساس نکند. که اگر اینچنین باشد باید این بار را تا آزمون حمل کند و خسته گردد.

خانواده باید سعی کند دانش آموز را در آرامش و تعلق خاطر نگه دارد. نقش خانواده در سال نهایی از مهمترین عوامل موفقیت می باشد. در صورتی که از وظایف و بایدهای این سال نسبت به فرزندتان آگاهی کامل ندارید، می توانید با مشاورین راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

 

طبق تحقیقات میدانی که در زمینه کنکور و تاثیر آن بر دختران و پسران انجام گردیده است، نتایج نشان دهنده استرس و اضطراب بالا در این برهه می باشد. در دختران میزان مراجعه به داروخانه برای برطرف کردن موخوره و در پسران نیز گرایش به جایگزین هایی برای مقابله با استرس مثل سیگار، افزایش معنی داری داشته است.

 

زندگی فرزندان ما بسته به این سال نیست و نباید زمانی که نتیجه دلخواه خانواده حاصل نمی شود فرزندمان را مورد خشم و غضب و سیل حرف های منفی قرار دهیم. کاری نکنیم که فرزندمان احساس بی لیاقتی و تهی بودن بکند. زندگی نتیجه این آزمون نیست بلکه جزوی از زندگی و یکی از هزاران مسیر موفقیت می باشد.

 

در صورت وجود هرکونه سوال در زمینه های مشاوره تحصیلی، می‌توانید با راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

برای دانلود این مقاله بر روی همین متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *