پرورش نقاط قوت شخصیت برای مقابله با درد مزمن

تحقیقات  جدید نشان می دهد که چگونه یک تمرین ساده و به شکل روزانه نه تنها می تواند درد را کاهش دهد بلکه می تواند عملکرد آن عضو دردناک را بهبود ببخشد . این تمرین همچنین قادر است احساس کنترل بیشتری بر درد را به افراد بدهد . (گرازی اوسی و همکاران، ۲۰۲۱ ) در مطالعه اخیر خود در خبرنامه روان شناسی مثبت نگر مطرح نموده اند که درد مزمن تلفات گسترده ای را متوجه مردم و سیستم های بهداشتی می کند .

برخلاف درد حاد که معمولا نشاندهنده نیاز به توجه فوری است ، درد مزمن در اکثر اوقات به راحتی برطرف شده و به عنوان یک مسئله معمول پزشکی مطرح نمی شود .با این وجود درد مزمن کاملا جنبه واقعی داشته حتی اگر علل آن نامحسوس باشد .به عنوان مثال تصویربرداری عصبی از فیبرومیالژیا ، تغییراتی در فعالیت مغز در اطراف منطقه ای که درد می کند را  نشان می دهد ،حتی زمانی که مشکل قابل تشخیصی در محل درد وجود نداشته باشد   (ریچارد و همکاران،۲۰۱۹).

درد مزمن می تواند دوره ای ، مداوم یا حتی ترکیبی از هر دو باشد ، این درد برعکس درد حاد می تواند سطح کیفیت زندگی افراد را کاهش دهد مخصوصا اگر یک مشکل اساسی جسمی وجود داشته باشد ، درد بیشتر می شود و این می تواند زندگی فرد را دشوار کند و سطح  سلامت روح و روان ، اختلال در خواب ، تغییرات اشتهاء را به دنبال داشته  و همچنین منجر به افسردگی شود .زیرا درد مزمن باعث کم شدن انرژی شده تمرکز را کاهش می دهد و منجر به حواس پرتی می شود و در نتیجه ما را از تعامل درفعالیت های رضایتبخش و شادتر دور می کند .لذا شناسایی راه های کاهش درد مزمن بسیار حائز اهمیت است .

 

درد مزمن

چه عواملی باعث درد مزمن می شود ؟

در درد حاد ممکن است یک مشکل موضعی مانند التهاب مفصل باعث داغ شدن و برانگیختگی گیرنده های درد و ارسال سیگنال به مغز شود اما در درد مزمن اطلاعات درد به طور متفاوتی (درد نوروپاتیک) توسط اعصاب و نخاع تفسیر می شود و همچنین در داخل مغز ، منجر به ” سندم درد  مرکزی ” می شود ( برنر و راتمل، ۲۰۲۱).

بنابراین درد مزمن حداقل ۳ ماه با علائمی منظم و یک مولفه های مرکزی قوی دارد که به شکل معنادار و قابل توجهی باعث می  شود که فرد با آن مقابله کند، کنار بیاید و وضعیت روانی آن را مد نظر قرار بدهد .چرا که درد مزمن با باربیشتری از بیماری روانی همراه است . از جمله افسردگی ، اضطراب و مشکلات مربوط به شخصیت و همچنین خطر مصرف داروهای تجویز شده نیز بیشترمطرح می شود . به عنوان مثلا ، افسردگی و اضطراب شرایط درد را بدتر می کند و بالعکس . ویژگی های شخصیتی از جمله سطح بالاتر از روان رنجوری ، همراه با بی ثباتی عاطفی ، مقابله به مثل را دشوار می کند .

این به آن معناست که پاسخ های ناسازگار به درد مانند نگرانی بیش از حد و تمرکز بر  درد مزمن را تداوم می بخشد  . رویکردهایی همچون درمان شناختی – رفتاری درد مزمن را کاهش داده زیرا بر روی استرس متمرکز شده و باعث کم شدن درد مزمن می شود .

آیا ممکن است از روی قصد و عمد برای دستیابی به نتایج مطلوب نقاط قوت شخصیت فرد را بپرورانیم ؟ 

روان شناسی مثبت نگر برای اینکه مردم با وجود داشتن درد مزمن زندگی کامل تری داشته باشند راهکارهایی ارائه می دهد . علاوه بردر نظر گرفتن شدت ، فراوانی و شخصیت درد و تاثیر درد مزمن در کاهش عملکرد روزمره ، مفهوم خودکارآمدی را به عنوان یک کلید مطرح می کند .

گرازی اوسی و همکارانش خاطر نشان کردند که خودکارآمدی بیشتر همزمان با کاهش افسردگی و اضطراب  ، کاهش تاثیر درد بر زندگی روزمره و استفاده کمتر از دارو همراه است . خودکارآمدی به طور کلی در تمامی زمینه های زندگی ، چه شخصی ، در محل کار و روابط بین فردی با نتایج بهتری همراه است . به عنوان مثال خودکارآمدی خاص می تواند تاثیر ضربه را کاهش دهد و حتی زوجین می توانند برای ارتقاء سطح خودکارآمدی در روابطشان  از افزایش عزت نفس استفاده نمایند. برای اینکه درک کنیم چگونه روان شناسی مثبت نگر می تواند به افراد مبتلا به درد مزمن کمک کند تا بتواند از زندگی بهتری برخوردار باشد محققان در ابتدا به بررسی پرداختند که کدام نقاط قوت ،ارتباط بیشتری با خودکارآمدی درد دارند تا بدین وسیله اهداف مداخله را شناسایی کنند.

به عنوان مثال ، اگر یک قدرت خاص با توانایی زندگی بهتر و درد مزمن همراه باشد ، آموزش آن قدرت ممکن است جنبه  درمانی داشته باشد .

طبق تحقیقات ۲۴ قدرت مختلف در شخصیت وجود دارد : ۱- خلاقیت ۲- کنجکاوی ۳-داوری ۴- عشق به یادگیری  ۵-چشم انداز۶-شجاعت۷-استقامت۸-صداقت۹- شوق و شور۱۰- عشق۱۱-مهربانی۱۲-هوش اجتماعی ۱۳-کار گروهی ۱۴- انصاف ۱۵-رهبری ۱۶- بخشش۱۷- فروتنی۱۸-تدبیر۱۹-خودتنظیمی۲۰- قدردانی۲۱-حق شناسی۲۲-امید۲۳- شوخ طبعی ۲۳-معنویت

بسیاری از صفات شخصیتی از جمله اشتیاق، استقامت و امید با خودکارآمدی درد ارتباط نزدیکی داشته و باعث کاهش درد می شود. و رهبری ، خلاقیت و قدردانی از پایین ترین سطح ارتباطی برخوردار بودند .

آیا افزایش شوق و اشتیاق می تواند به درد مزمن کمک کند ؟

 

درد مزمن

محققان در یک  مطالعه مداخله ای نسبت به احساس نشاط در زندگی فردی و داشتن توانایی تقویت و انرژی بخشیدن به افراد اطرافشان تحقیقاتی انجام دادند . در طی یک مداخله دو هفته ای ، ۸۱ شرکت کننده به آنها محول شد که ذوق زندگی خود را پرورش دهند یا دریک شرایط کنترل خنثی قرار گیرند .و به شکل روزانه در رابطه با سه مورد بنویسند :۱- شما نسبت به زندگی مشتاق هستید ۲- شما بسیار پر انرژی و فعال هستید . ۳- شما از انرژی خود در حد کامل استفاده می کنید

کسانی که در گروه کنترل بودند درباره چگونگی برنامه های روزمره خود گزارش تهیه می کردند . افراد شرکت کننده در وضعیت اشتیاق و گروه کنترل در ابتدای دو هفته سطح درد مشابهی را گزارش کرده و هر دو گروه در پایان مطالعه درد کمتری را گزارش دادند . افرادی که درمورد ذوق گزارش تهیه می کردند علی رغم درد ، عملکرد بهتری گزارش کرده و از خودکارآمدی درد بیشتری برخوردار بودند .

از چه تصمیم و تمرینی استفاده کنیم که در تغییرات سودمند باشد ؟

این کار، اگر چه مقدماتی است اما می تواند از جهاتی در شناسایی و آموزش نقاط قوت شخصیت ،از کارآیی بالایی برخوردار باشد زیرا به افراد مبتلا به درد مزمن قدرت می دهد تا نه تنها درد را کاهش دهند بلکه باعث افزایش احساس خودکارآمدی آنها شود .شناخت نقش افسردگی ، اضطراب ، استرس پس از سانحه ، شخصیت و سایر عواملی که می توانند بر مراقبت از خود و انگیزش اساسی فردی که دارای درد مزمن است تاثیر بگذارد . همانطور که در مطالعه بالا ذکر شد افراد می توانند با پرورش عمدی ذوق با چند ماه تلاش منسجم صفات شخصیتی خود را به  سمت بهتر تغییر دهند .

تصور کنید برنامه هایی مبتنی برافزایش قدرت فردی برای کمک به درد مزمن طراحی می کنید به عنوان مثال ، می توان ارزیابی نقاط قوت شخصیت و ویژگی های شخصیتی را برای ایجاد یک درمان شخصی تکمیل کرد .

با استفاده از از ابزارهایی مانند رویدادنگاری یا یادداشت برداری روزانه ، خود ارزیابی مداوم و تغییرات خاص رفتاری ، ممکن است در مدت زمان نسبتا کوتاهی پیشرفت های چشمگیری مشاهده شود . و بطور بالقوه زمینه تحول طولانی مدت را فراهم آورد. رویکردهای قدرت محور در زندگی،  به مردم کمک می کنند که علاوه بردردهای مزمن جسمی بتوانند در برابر درد های عاطفی و سایر مشکلات مزمن نیز مقاومت کرده و بر آنان تسلط یابند .

برای اطلاع از جزئیات بیشتر میتوانید با کارگاه آموزشی روان شناسی مرکز مشاوره ی راز ماندگار در ارتباط باشید.

برای دانلود این مقاله می توانید بر روی این متن کلیک کنید

ترجمه و تنظیم: زهرا محمدی

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *