چه افکاری در چشم ها نهفته است ؟

چشم ها علاوه بر انتقال احساسات و افکار قادر به بازیابی اطلاعات نیز هستند . حتی می توانند نشان دهنده همدلی نیز باشند. از زمانی که ما متولد می شویم یکی از ویژگی های اصلی ما چشم ها بوده که از جذابیت و فریبندگی و از گیرایی خاصی برخوردار است .

ما به وسیله چشم ها می توانیم اطلاعاتی در مورد دیگران کسب کنیم . این اطلاعات به ما می فهماند که دیگران از دیدن ما خوشحال هستند و یا اینکه به ما توجه می کنند .در حقیقت حالات عاطفی بدون هیچ تردیدی مثل درد ، رنج، اشتیاق، تردید ، ناباوری ، نا امیدی ، عشق، مهربانی ، نفرت ، بی تفاوتی و همچنین ترس ، همه حتی قبل از بیان داشتن ،در چشم قابل مشاهده ست . در مورد چشم مطالب زیادی نوشته شده است ، شاید به این دلیل که هیچ عضوی از بدن تا به این اندازه ارتباط برقرار نمی کند .

حتی در مشاوره روان شناسی نیز یک روان شناس به این موضوع توجه می کند . همانطور که شکسپیر عنوان کرده است چشم ها پنجره هایی به سمت روح هستند و شایسته ست که بدان ها توجه شوند اما مانند هر چیز دیگری در مورد زبان بدن ، باید مراقب بود که از آن پنجره ها چگونه تعبیر می کنیم . از نظر علمی چشم ها از طریق عصب بینایی به قشر بینایی ما متصل می شوند بر خلاف کانال های شنوایی که بسیار کند عمل می کنند آنها ارتباطات غیر کلامی را با سرعت نور دریافت می کنند .

آنها عضوی بسیار ارزشمند و نفیس هستند که هدفشان جمع آوری اطلاعات است این توانایی به ما یک مزیت تکاملی و بقاء داده است که در آن می توانیم نه تنها تهدیدها را تا بی نهایت ارزیابی کنیم ، بلکه رفتار، اهداف و زبان بدن افراد نزدیک خود را نیز رمز گشایی کنیم . چشم ها هر آنچه در کانون توجه ما قرار دارد را می بیند  و این اطلاعات جانبی به طور ناخودآگاه توسط مغز جذب می شوند و این بدان معناست که وقتی ذهن در هنگام رانندگی مشغول تفکر است ما هنوز با خیال راحت به خانه می رسیم .

به نوعی چشم ها همه چیز را به خود جذب می کنند و این اطلاعات ، حتی خارج از تمرکز ، به مناطق مختلف مغز راه می یابد تا ما بتوانیم زنده بمانیم و رشد کنیم . هنگامی که با دیگران ارتباط برقرار می کنیم ، یا وقتی در یک فکر یا احساسات تعمق و تفکر می کنیم ، ممکن است چشمانمان به پایین ، به دوردست و یا به آسمان خیره شوند. و این فقط بازتاب مغز ما هنگام پردازش اطلاعات است . به همین ترتیب ، ممکن است انگشت شست و اشاره خود را به هنگام تفکر به شکلی متفکرانه به چانه خود بزنیم و با مشاهده افراد با چنین حالتی به شکل غیر کلامی به این نتیجه برسیم که آنان در حال تفکرو تامل هستند .

 

افکار چشم ها

وقتی چیزی زیبا ، جذاب یا مطلوب می بینیم ، مردمک چشم ما گشاد می شوند ، به همین ترتیب هنگام تعجب چشمانمان را کاملا باز می کنیم و در وضعیت تمرکز و یا وقتی از چیزی ناراحت می شویم تمایل به بسته شدن چشمانمان داریم . دیگران از چشمک زدن و بالا بردن ابرو که یک رفتار سرپیچی از نیروی جاذبه زمین است لذت می برند و این امر باعث هیجان و احساسات مثبت می شود . وقتی به بچه ها چشمک می زنیم خوششان می آید و حتی بزرگسالانی که با چشمک مورد استقبال دوستانشان قرار می گیرند این کار را دوست دارند و ضمنا ، این یک ابزار قدرتمند نیز برای ارتباطات به هنگام برقراری تماس مجازی است .

این باعث می شود دیگران احساس خاصی کنند . وقتی ناگهان دچار استرس می شویم ، در طول روز بارها پلک های خود را لمس می کنیم و می مالیم .مثلا از مردی که از او خواسته می شود به شخصی در جابجایی وسایل سنگین کمک کند ، چشمانش را با انگشتانش می پوشاند و آنها را در حالی که پاسخ می دهد ” بله من به شما کمک می کنم ” مالش می دهد ، در حالی که بدون شک این جابجایی برای او یک دردسر است . این لمس چشم ، به طور واقعی احساس او را نشان می دهد . به نوعی این رفتارها به ما کمک می کند تا با افکار منفی یا استرس کنار بیاییم از این گذشته ، فقط لمس کره چشم از طریق پلک ها ، سیگنال هایی از طریق عصب واگوس  به مغز می فرستد که باعث کاهش ضربان نبض و در نتیجه کاهش سرعت قلب شده و به آرامش ما کمک می کند . در  طول سالها مطالب زیادی در مورد پلک زدن سریع و افزایش سرعت چشمک زدن نوشته شده است .

در افرادی که لکنت زبان دارند یا برای یافتن کلمات تلاش می کنند معمولا پلک های آنها لحظه ای لرزان می شود و این یک واکنش طبیعی به یک شرایط غیر طبیعی است . افزایش سرعت چشمک زدن می تواند به دلیل عوامل محیطی (مانند گرد و غبار )، بیماری های چشم از جمله عفونت ، لنزها و یا استرس ایجاد شود . افزایش میزان چشمک زدن هیچ ارتباطی با فریب دادن ندارد .، بلکه فقط استرس یا اضطراب را آشکار می کند و گاهی اوقات توسط ترس ایجاد می شود. در حالی که چشمان ما اطلاعات را جمع آوری می کنند ، آنها همچنین رازهایی در مورد خود ما ، کنجکاوی ، خرد ما ، مشکلات ما ، همدلی ,عشق و انسانیت ما به همراه دارند و در مورد ما و درباره ما چیزهای زیادی را آشکار می کنند .  ترجمه و تنظیم : زهرا محمدی

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *