آیا موادهای مخدر سنتی و صنعتی را می‌شناسید؟

هر ساله موادهای مخدر مختلفی وارد بازار جهانی می‌شود که حتی محققین فرصت تجزیه و تحلیل آن ها و تاثیراتشان بر مغز آدمی را، به دست نمی‌آورند. با توجه به اینکه روز به روز به آمار مصرف موادهای روان گردان و اعتیاد‌زا افزوده می‌شود، نیاز است که هر خانواده‌ای اطلاعاتی هر چند جزیی از انواع مواد را داشته باشند تا بتوانند در مراقبت از فرزندان خود به طور بهتر و کارآمدتری عمل کنند.

قابل توجه است که سنین جوانی دوره‌ای است که افراد بیشترین میل به موادها را دارند و در صورتی که با چشمانی باز و دانشی قبلی با درخواست‌های گوناگون از طرف دوستان مواجه نشوند، امکان دچار شدن به اعتیاد در کمین آن‌ها می‌باشد.

اعتیاد چیست؟

اعتیاد نوعی بیماری عود کننده است که منجر به حالتی می‌شود که فرد در آن علاوه بر اتفاقات ناگوار میل شدیدی برای مصرف دوباره مواد مورد نظر دارد. اعتیاد را به موجب این علت در بخش بیماری قرار می‌دهند، که موجب تاثیراتی بر مغز و ذهن فرد معتاد می‌شود.

مواد مصرفی فرد می‌تواند تغییراتی در مغز به وجود آورد که پایدار بوده و حالت‌های زیان باری را نمودار نماید. اعتیاد جزء بیماری های قابل درمان می‌باشد اما اگر فرد بیمار در جهت بهبودی آن بر نیاید بیماری ریشه‌دارتر شده و قطع این درخت سخت‌تر می‌شود.

انواع موادهای مخدر

 

انواع مواد مخدر

1.حشیش((CANNABIS

نوعی از موادهای مخدر که از گیاه شاهدانه تهیه می‌شود و از نظر ظاهری به رنگ قهوه‌ای یا مشکی می‌باشد و از نظر حالت به مانند تکه‌های جامد است.

خطرات کوتاه مدت: اختلال در هماهنگی حرکات، اضطراب، هراس، کاهش توانایی یادگیری.

خطرات بلند مدت: درگیری شدید ریه‌ها، روان پریشی، افسردگی و اضطراب

 

2.اکستازی((ECSTASY

گرمازدگی که بسیار خطرناک بوده و فرد بیمار برای رفع تشنگی خود آب زیادی می‌خورد که این خود موجب رقیق شدن بیش از حد خون شده و توازن سدیم به هم خورده و موجب تورم اعضاء می‌شود. استفراغ و توهم گویی و آسیب شدید به ریه و کبد از آثار مخرب مصرف این مواد می‌باشد.

از نظر ظاهری به حالت قرص بوده و در رنگ‌های مختلف تولید میشود.

 

3.قارچ(MAGIC MUSHROOMS)

قارچ‌های جادویی قارچ‌های وحشی یا پرورشی هستند که حاوی پسیلوسیبین، یک ترکیب توهم‌زای طبیعی است.

خطرات مصرف قارچ: درد شکم، اسهال، استفرغ و در موارد شدید حتی موجب مرگ فرد مصرف کننده نیز می‌شود.

 

4.جی اچ بی((GHB

از نظر ظاهری مایع بی رنگ بوده که به صورت پودر نیز یافت می‌شود و در بطری‌های کوچک و کپسول بسته بندی می‌شود.

خطرات: استفراغ، خواب آلودگی، سردرگمی، تشنج و مشکلات ریوی را در پی دارد.

 

5.نخ

از نظر ظاهری به شکل دانه‌های سوخته برنج است که در حجم‌های بزرگ معتادان آن‌ها را به دور سیگار پیچیده و مورد استعمال قرار می‌دهند.

نحوه دیگر مصرف نخ به این صورت است که فرد با ایجاد زخمی به عرض یک تا دو سانتی متر و طول 5 الی 7 سانتی متر! در سطح بدن به جذب آن از این طریق عجیب و غریب می‌پردازد.

مثل مخدر برنز دارای اختلالاتی چون عدم توانایی شناسایی، اختلال در هشیاری و تشخیص ندادن خانواده اشاره کرد.

 

6.برنز

از نظر ظاهری به حالت جامد بوده و کریستال مانند است. و نحوه مصرف آن به این صورت است که فرد آن را روی یخ گذاشته و ماده تبخیر می‌شود.

از عوارضی که در سیستم بدنی و مغز ایجاد می‌کند می توان به اختلال در شناسایی، نزدیک دیدن بلندی‌ها و کوتاه دیدن ارتفاعات اشاراه نمود.

 

7.هروئین(HEROIN)

به دست آمده از خشخاش می‌باشد و شکلی از مخدر مورفین می‌باشد.

خطرات مصرف: بسیار اعتیاد‌آور بوده و مصرف زیاد آن تنفس را متوقف کرده و سبب مرگ می‌شود. چون از ترکیبات این نوع مواد گچ و آرد نیز می‌باشد بعد از استعمال موجب ایجاد حساسیت و خارش بدن نیز می‌شود.

از عوارض آن می‌توان به ایجاد عارضه قلبی و عروقی خونی، آسیب‌های کلیوی و ریوی و نیز سو تغذیه اشاره کرد.

 

8.کوکائین(COCAIN)

به لحاظ ظاهری گرد سفید رنگی می‌باشد که از برگ‌های خشک شده گیاه کوکا به دست می‌آید.

نحوه مصرف آن از طریق بینی بوده و بخاطر شدت آسیب زایی آن می‌تواند در همان مصرف اول فرد را دچار حمله قلبی و در نتیجه مرگ کند. آسیب به ریه و تشنج از دیگر عوارض این نوع از مواد می‌باشد.

این مواد به دلیل نحوه مصرفی باعث ایجاد حفره در پره میانی بینی می‌شود و در دراز مدت اختلالاتی چون پارانوئید، توهم و خشونت می‌شود.

 

9.فلاکا((flakka

نام دیگر این نوع از موادهای مخدر سنگ‌ریزه می‌باشد که دلیل این نامگذاری شباهت آن

به سنگ‌های داخل گلدان‌های دکوری می‌باشد. نحوه استعمال فلاکا می‌تواند به صورت بلعیدن و دود کردن باشد. بروز رفتارهای خطرناک و حتی احتمال مرگ در آن وجود دارد.
در ترکیبات فلاکا از ماده آلفاPVP  که از مخدرهای شبه آمفتامینی است استفاده گردیده است.

فلاکا دارای یک حالت گذار می باشد که پس از آن فرد احساس خستگی و افسردگی را تجربه می‌کند. که برای بازگشت به حال قبل دوباره به مصرف فلاکا روی می‌آورد. و به این صورت شدت و میزان مصرفی افزایش می‌یابد تا در نهایت منجر به اور دوز و یا سوء مصرف مواد گردد.

10.آیس

نام‌های دیگر آن:
دی متامفتامین هیدروکلراید
تینا
شیشه
کریستال
مت

از موادهای مخدر قوی و اعتیاد آور می‌باشد. از نظر ظاهری به صورت کریستال های رنگی بوده و از طریق تزریق، بلعیدن و… مورد مصرف قرار می‌گیرد. استفاده میزان زیادی از مت، امکان نقص شدید در رگ‌های مغزی و حتی مرگ را در پی دارد. از ویژگی‌های ظاهری مصرف کریستال: سر درد شدید، تهوع، افزایش فشار خون، افزایش حرارت بدن، تپش قلب، سوزش لب‌ها، افزایش اندازه مردمک، سیاهى رفتن چشم و لرزش دست را می‌توان نام برد.

11.نمک حمام

از بوته گیاهی به نام Khat به دست می‌آید. و اثرات مصرف آن تا چند روز در فرد باقی می‌ماند. اثراتی از قبیل روان پریشی که طبق گزارشات به دست آمده از قتل و تجاوزهای انجام شده، مصرف نمک حمام قبل این جرایم عنوان گردیده است. از نام‌های دیگر آن:
خوشی
رعد و برق سفید
طوفان شارلی
موج عاج

می باشد. که به رنگ ظاهری سفید یا قهوه‌ای، به طور خوراکی یا استنشاقی و دود نمودن مورد مصرف قرار می‌گیرد. از اثرات آن می‌توان تپش قلب، ایست قلبی و خودکشی را نام برد.

 

در این مقاله تا حد امکان سعی بر بررسی برخی از موادهای مخدر و محرک‌های موجود در دنیای بین فرزندانمان بود. در صورتی که فکر می‌کنید وجود مشکلاتی عزیزانتان را مورد تهدید قرار می‌دهد، می‌توانید جهت مشاوره خانواده و مشاوره اعتیاد با مشاورین راز ماندگار برای جلوگیری هرچه سریعتر از این بیماری اقدام نمایید.

برای دانلود این مقاله فقط کافیست بر روی این متن کلیک کنید

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *