چه موقع مشمول اعزام به خدمت سربازی می شوم؟


چه موقع مشمول اعزام به خدمت سربازی می شوم؟

 

خدمت سربازی جزو مقوله هایی است که ذهن هر پسر ایرانی را در برهه ای از زندگی به خود مشغول کرده و یا خواهد کرد. شاید سوال این باشد که چرا؟!

پاسخ این است که در این مرحله فرد مشمول باید دو سال از زندگی خود را صرف خدمت مقدس سربازی کند که همین امر موجب جا ماندن وی از یک سری اهداف چیده شده می شود. ولی هر فردی که در ایران زندگی می کند بالاخره روزی باید عازم خدمت سربازی شود مگر اینکه بتواند از طریق مقررات نظام وظیفه عمومی ناجا به نحوی خود را معاف کند.

در این مقاله قصد داریم شما را با این مورد که چه زمانی مشمول خدمت سربازی می شوید آشنا کنیم.

 

*چه افرادی مشمول خدمت سربازی هستند؟

در ابتدا باید خاطر نشان کرد که این مورد از مهمترین مسایل دوره کنکور و حتی دانشجویان مقاطع کارشناسی و بعضا ارشد می باشد، که فرد از چه زمانی مشمول خدمت سربازی می باشد. چون ادامه تحصیل این افراد در گرو عدم مشکل در قسمت وضعیت نظام وظیفه می باشد.
در این بخش به این مهم می پردازیم که فرد چگونه خودش می تواند متوجه شود که آیا مشمول خدمت سربازی هست یا خیر؟!
هر فرد ذکور این سرزمین از ابتدای ماهی که وارد سن هجده سالگی می شود مشمول مقررات نظام وظیفه بوده و باید نسبت به تعیین تکلیف خدمتی خود اقدام کرده و در صورت لزوم به اعزام خدمت سربازی اقدام نماید.

به عنوان مثال فردی که متولد 23/05/80 باشد در تاریخ 01/05/98 مشمول سربازی می باشد. که اگر فرد دیرتر از این زمان مشخص برای خدمت سربازی عمل کند جرایمی از قبیل غیبت و اضافه خدمت برای وی ثبت خواهد شد.
در مقاله های بعدی راز ماندگار بیشتر در مورد جرایم تعیین شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا به بحث خواهیم پرداخت.

 

*مهلت معرفی مشمولان برای اعزام به خدمت سربازی

موضوع مهمی که مشمولان خدمت سربازی باید بدانند، این مورد است که در شرایط و موقعیت های مختلف  اعم از مسایل خانوادگی و جسمانی و تحصیلی و… تا چه مدت مهلت دارند که خود را به نظام وظیفه جهت اعزام به سربازی معرفی نمایند تا از ثبت شدن جرایم(غیبت و اضافه خدمت سربازی) برای آنان جلوگیری شود. فرد مشمول در موارد زیر باید نسبت به تعیین تکلیف خدمتی خود اقدام نماید:

1.کسانی که قبل از سن مشمول شدن ترک تحصیل کرده و یا تحصیل خود را به اتمام رسانده اند پس از رسیدن به سن مشمولیت، حداکثر تا 6 ماه مهلت معرفی خود را دارند.

  1. دانش آموزان، دانشجویان و طلّاب حوزوی که در سن مشمولیت و با معافیت تحصیلی مشغول تحصیل می باشند، بعد از موارد ترک، انصراف و فارغ التحصیلی از تاریخ مورد نظر به مدت 1سال معافیت تحصیلی آنها تمدید شده و پس از اتمام مشمول خدمت سربازی می باشند و باید وضعیت خود را تعیین تکلیف نمایند.

تبصره1)مهلت معرفی برای تحصیل کنندگان خارج از ایران همانند مشمولین داخل کشور است.

3.فرد مشمولی که بنا به دلایلی مثل پزشکی در سیستم نظام وظیفه برای وی معافیت موقت ثبت شده باشد بعد از اتمام زمان معین شده مشمول خدمت سربازی بوده و باید نسبت به تعیین تکلیف خدمتی خود اقدام نماید.

  1. مشمولانی که متعهد خدمت در نیروهای مسلح و یا دستگاه های دولتی می باشند در صورتی که قبل از پایان تعهد به هر نحو از خدمت رهایی یابند می باید ظرف شش ماه از تاریخ اخراج یا استعفا، جهت انجام مابقی خدمت، خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی نمایند.

5.مشمولانی که فاقد شناسنامه هستند مهلت معرفی آنان نهایتا تا 6 ماه پس از صدور مدرک شناسایی می باشد.

6.اتباع ذکور خارجی که تابعیت ایرانی تحصیل می نمایند در صورتی که برابر مقررات کشور متبوع از نظر خدمت سربازی تعیین تکلیف نشده باشند باید پس از تحصیل تابعیت ایران، حداکثر ظرف مدت 6ماه خود را برای رسیدگی به مشمولیت خود معرفی نماید.

7.دانشجویان و دانش آموزان، امکان تحصیل در سنوات مجاز تحصیلی را دارند و در صورت فراتر رفتن از حد تعیین شده توسط نظام وظیفه جهت مشمولین خدمت سربازی، فرد مذکور وارد غیبت سربازی خواهد شد.

8.افرای که قبل از مشمولی به حبس محکوم شده اند می بایستی بعداز آزاد شدن حداکثر تا 6ماه نسبت به تعیین تکلیف سربازی خود اقدام نمایند.

9.فرزندان ماموران ثابت دولت که در خارج از ایران مشغول به کار بوده و خانواده نیز در همان محل اقامت دارند بادی پس از اتمام ماموریت پدر، حداکثر ظرف مدت 6 ماه خود را معرفی نمایند.

 

در این مقاله شما در حد زیادی از اینکه چه زمانی لازم است برای اعزام به خدمت سربازی اقدام نمایید مطلع گردیدید و همچنین مهلت معرفی خود در شرایط مختلف را باهم مورد بررسی قرار دادیم. در صورت بروز هرگونه سوال می توانید با مشاوران نظام وظیفه راز ماندگار ارتباط برقرار نموده و سوالات خود را برطرف نمایید.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *