چطور معافیت سربازی بگیرم؟( بخش اول )


چطور معافیت سربازی بگیرم؟( بخش اول )

خدمت مقدس سربازی یکی از مراحل پیش روی هر فرد ذکور ایرانی است که باید آن را بگذراند. حال فرد می خواهد دانش آموز ترک تحصیلی مدرسه باشد یا پزشک و مهندس این کشور.
آیا حتما همه افراد عازم سربازی می شوند!!! شاید بگویید مگر غیر این است که باید بگوییم بله و مقررات نظام وظیفه عمومی ناجا با وضع قوانینی در صدد آن برآمد است تا افرادی که در زمره قوانین معافیت سربازی قرار می گیرند را معاف از خدمت بکند.

گاها پیش می آید که مشمول دارای شرایطی مثل سن بالای پدر و یا بیماری خاص خود و یا … می باشد که از راه آن می تواند معافیت دائم خدمت سربازی کسب کند ولی عدم دانستن مقررات و مشورت، تمام ماجرا را عوض می کند.! به همین دلیل مشاورین مجرب نظام وظیفه راز ماندگار برای راهنمایی و آگاهی شما حاضر بوده و می توانید با آن ها ارتباط برقرار نموده و مشاوره دریافت نمایید.

 

انواع معافیت های سربازی

معافیت های سربازی مقررات نظام وظیفه عمومی ناجا را می توانیم در 7عنوان برحسب قوانین و شرایط مورد بررسی قرار دهیم. از تجربیات مشاورین راز ماندگار در این زمینه نیز می توانید بهره مند شوید.

  1. معافیت تحصیلی
  2. معافیت کفالت
  3. معافیت پزشکی
  4. معافیت سنی
  5. معافیت مددجویان
  6. معافیت ایثارگران
  7. معافیت تعهد خدمتی

همانطور که نظاره گر بودید فرد مشمول می تواند از راه های مختلف با شرایط متفاوت به مشورت معافیت خدمت سربازی بپردازد. چون از نظر اکثر جوانان، خدمت سربازی مانعی برای پیشرفت و رسیدن به اهدافشان است، از نظر ما هم ارزش آن را دارد که با صرف انرژی و زمان برای میسر کردن معافیت سربازی از طریق موارد ذکر شده تلاشی صورت گیرد.

1.معافیت تحصیلی

درست است که در معافیت تحصیلی فرد مشمول به معافیت کامل و دائم خدمت سربازی نمی رسد ولی نقش تعیین کننده ای در ادامه تحصیل و شرکت دوباره در کنکور و این دست مسائل دارد که متاسفانه تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان را سالانه درگیر خود کرده و دچار ایجاد تنش در آنان می شود.

اما دلیل این تنش ناشی از عدم شناخت و برنامه ریزی درست در مسیر پیش رو یعنی تقابل تحصیل و خدمت سربازی می باشد. مشاورین ما توانایی ایجاد شناخت برای شما و رفع تنش را دارند تا خیالی آسوده به تحصیل خود بپردازید.

 

دانش آموزان در حالت کلی تا سن 20 سال تمام اجازه تحصیل و عدم سربازی را دارند ولی تحت شرایط خاصی که در مقالات قبل توضیح داده شده است. چنانچه در این زمینه نیاز به مشاوره داشتید مشاورین راز ماندگار یاری دهنده وجود سبز شما هستند.

اگر فرد دانش آموز قبل از 18سال تمام، انصراف و یا ترک تحصیل کرده باشد از زمان مشمول شدن 6ماه دارای معافیت تحصیلی بوده و بعد از اتمام می بایست نسبت به تعیین تکلیف خدمت سربازی خود اقدام نماید. و اگر بعد از 18سال مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی خود را دریافت کند شرایط متفاوت خواهد بود که در جدول زیر مورد توجه قرار دهید.

 

در جدول زیر سعی شده سنوات تحصیلی که فرد مشمول مجاز به تحصیل در آن محدوده می باشد در مقاطع مختلف تحصیلی به طور خلاصه آورده شده است.

حداکثر سنوات تحصیلی جهت استفاده از قوانین معافیت تحصیلی جهت عدم سربازی موقت
مقطع تحصیلی حداکثر میزان سنوات
دیپلم و پیش‌دانشگاهی یکسال پس از انصراف یا فارغ تحصیلی
کاردانی دو و نیم سال
کارشناسی ناپیوسته سه سال
کارشناسی پیوسته پنج سال
کارشناسی ارشد ناپیوسته سه سال
کارشناسی ارشد پیوسته شش سال
دکتری پیوسته هشت سال
دکتری تخصصی شش سال

 

 

در بخش بعدی مقاله به معافیت هایی خواهیم پرداخت که از مسیر آنها امکان گرفتن رای معافیت دائم کمیسیون نظام وظیفه ممکن است. اما شما عزیزان برای جلوگیری از اتلاف وقت و سلب شرایط موجود معافیت خدمت سربازی
می توانید با مشاورین مجرب نظام وظیفه راز ماندگار در ارتباط باشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *