نکات جالب و خواندنی در روان شناسی


نکات جالب و خواندنی در روان شناسی

-تحقیقات نشان می دهد اگر می خواهید هشیاری خود را افزایش دهید آدامس بجویید . همچنین  این عمل باعث می شود از حواس پرتی جلوگیری کند و در نتیجه بر روی کار خود متمرکز شوید.

-از مهمترین تحقیقات انجام شده در مورد ماهیت رفتار، چنین ادعا شده است که فرایند اساسی یادگیری مانند عمل شرطی سازی کلاسیک به طور قابل توجهی بین گونه های حیوانات از سگ تا ماهی قرمز تا موش و انسان یکسان می باشد .

– هنگام رسیدن به موفقیت در زندگی معمولا هوش هیجانی بیش از هوش شناختی اهمیت دارد.

-وقتی بوی اتاق خوشبو می شود مردم بیشتر به دیگران هدیه می دهند. شرکت کنندگان در اتاق با بوی خوب بیشتر حس همکاری پیدا می کنند.

-همه رویاهای ما رنگی نیستند ، حدود 12 درصد مردم خواب هایی که می بینند به رنگ سیاه و سفید است .

-مردم 95 تا 99 درصد رویاهای خود را فراموش می کنند و افراد بالای 10 سال هر شب حداقل چهار تا شش خواب می بینند

-برخی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی و مواد مخدر باعث افزایش دفعات کابوس می شوند. و طبق تحقیقات ، گیجی، انزجار، غم و گناه اغلب عامل محرکه کابوس ها هستند تا ترس.

-افراد نابینا هم تصاویر را در خواب می بیند.

-خوش بین ها از کیفیت زندگی بالاتر خبر می دهند. تحقیقات نشان می دهند که افراد خوش بین سطح بالاتری از عملکرد ذهنی و جسمی را نسبت به افراد بدبین گزارش می دهند. در حقیقت سلامتی فقط جسمی نیست بلکه نگرشی است.

– مردم از نحوه حرکت شما می توانند پی به شخصیت شما برند ، افرادی که به روش های مشابه حرکت می کنند رفتار جمعی و تعامل موثر تری با یکدیگر دارند.

-عاشق بودن روان رنجوری را کاهش می دهد ، عاشق شدن به ایجاد ثبات در شخصیت افرادی که روان رنجور هستند کمک می کند. عشق به افرادی که بدبینانه فکر می کنند کمک می کند تا با اطمینان بیشتری به زندگی نزدیک شوند و وقایع را از دید مثبت تری ببینند.

– “احساس حق داشتن ”  یک ویژگی شخصیتی می باشد  که فرد بر این بور است از دیگران بهتر است و لیاقت شان بیشتر از دیگران است. آنها دیگران را سرزنش کرده و در عین حال به خود می گویند که خاص هستند .

-افراد هر چه پیرتر می شوند، زیباتر می شوند. این یافته ممکن است برای کسانی که معتقدند مردم هرگز تغییر نمی کنند تعجب آور باشد. سه تغییر اصلی در شخصیت که بطور متوسط با افزایش سن رخ می دهد ، این تغییرات است : با وجدان تر، قابل قبول تر، و کمتر روان رنجور تر .

ترس از ناشناخته ها مربوط به اختلالات اضطرابی بوده که جزئی از ویژگی شخصیتی است که زمینه ساز بسیاری از اختلالات اضطرابی است. به عنوان مثال ، افراد مبتلا به اختلال وحشت دائما نگرانند که مبادا دچار وحشت شوند.

  • خود شیفته ها غذاهای تلخ را دوست دارند .ترجیح دادن به سلیقه های تلخ با روان پریشی، خود شیفتگی و سادیسم روزمره مرتبط است. بنابر این تمایل به قهوه می تواند برخی از گرایش های روانی در شخصیت فرد را نشان دهد. و در مقابل افرادی که ، ذائقه تلخ را دوست ندارند ، تمایل بیشتری به سازش پذیری و تعامل با دیگران از خود نشان می دهند.
  • برخی ویژگی های شخصیتی با وزن فرد مرتبط هستند. یک مطالعه توسط انجمن روان شناسی آمریکا نشان داد افرادی که دارای سطح بالایی از روان رنجوری و وظیفه شناسی پایین هستند ، احتمالا دوره های مختلف کاهش و افزایش وزن را در طول زندگی خود پشت سر می گذارند. افرادی که از سطح بالایی از “تکانشگری ” دارند ، شامل افرادی می شوند که از ریسک پذیری لذت می برند و بدبین ، رقابت گرا و پرخاشگر هستند، احتمال چاقی در آنها بیشتر و مستعد  پرخوری و الکل هستند . ترجمه و تنظیم : زهرا محمدی

 

 

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *