دلایل سردرگمی  جوانان در زندگی


دلایل سردرگمی  جوانان در زندگی

حدود 70 سال از نظریه مراحل رشد از دیدگاه روان شناسی، بنام  اریک اریکسون می گذرد ، روانکاوی که هویت در برابر سردرگمی نقش را ، بین سال های 12 تا 19 سالگی بیان می کند . طبق دیدگاه این روان شناس نوجوانان یا در درونشان خود قدرتمندی ایجاد می کنند یا آنکه دچار سردرگمی درباره هویت و نفش خود در زندگی می شوند. در حقیقت هویت چیست ؟ هویت مجموعه ای از خصوصات، باورها، نگرش ها و روحیات فرد است که باعث می شود فرد را از دیگران متمایز کند .هر فرد از نظر اجتماعی، فرهنگی ، تاریخچه زندگی، جهان بینی و دیدگاه فلسفی شرایط خاص خودش را دارد و این تمایز باعث می شود که فرد بتدریج به “من کیستم” خود رسیده و در نوجوانی به ثبات هویتی خود دست یابد . عوامل بسیاری در ثبات و یا بی ثباتی هویت می تواند تاثیرگذار باشد. اعتماد به نفس ، عزت نفس، امید ، تعهد و مسئولیت پذیری ، ارتباط اجتماعی، قدرت تصمیم گیری ، قدرت ابراز وجود و خلاقیت ،…از جمله خصوصیات و مهارت هایی هستند که فرد در بستر خانواده و اجتماع و در دایره دوستان و همسالان خود کسب می نماید. بدیهی ست که هویت می تواند تحت تاثیر عواملی همچون مسائل فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی دستخوش نوساناتی شود  و فرد را در هر برهه از زمان مخصوصا در دوره نوجوانی و جوانی به بحران و چالشی بکشاند که اریکسون از آن به عنوان بحران هویت  نام می برد. عوامل بسیاری در ایجاد شکل گیری بحران هویت نقش دارد :عواملی چون مشکلات اقتصادی ، شرایط اجتماعی ، عوامل فرهنگی می تواند تاثیرگذار باشد. فردی که دچار بحران هویت می شود احساس سردرگمی ، بی ثباتی ، نا امیدی و افسردگی ، مسئولیت گریزی و عدم انجام وظایفی که که هر نقش مختص به خود دارد را نشان می دهد . و  نوجوان و جوان اغلب از بی هدف بودن رنج می برد و قادر به برنامه ریزی درست و منسجم نمی باشد . سردرگمی عدم تمرکز ، می تواند فرد را دچار اضطراب ، افسردگی و حتی وسواس فکری و عملی کند در بحران هویت فرد ازتوجه به  شایستگی ها و توانایی های خود عاجز بوده و جنبه های مثبت شخصیتی ، اخلاقی و رفتاری  خود را نمی شناسد و یا برای وی حائز اهمیت نمی باشد .در این وضعیت  حتی ممکن است فرد دچار چالش اعتقادی شده و نسبت به هستی ، آفرینش و باورهای مذهبی بی اعتقاد و سردرگم شود .

پس راهکارهای مناسب برای رهایی از این رنج سردرگمی چیست ؟

-یکی از گام های موثر در ابتدا خودشناسی فرد و آگاهی از خصوصیات و جنبه های مثبت شخصیتی ، اخلاقی و رفتاری است .هر فردی باید به حدی از شناخت و کمال برسد تا بتواند تصمیم های درست بگیرد و از سردر گمی رها شود و تمرکز روی تصمیمات داشته باشد . هر انسانی در زندگی خود به تنش هایی برخورد می کند و باید به تنهایی بتواند از پس مشکلات پیش روی خود بر بیاید و تصمیما ت درست و منطقی را نسبت به موارد بگیرد

– در حل بحران هویت و سردرگمی ، چالش های ذهنی فرد به شکل دقیقی باید مورد بررسی قرار بگیرد و نگرانی ها و تفکرات منفی، احساسات ناخوشایند فرد شناخته شود.

– درشناخت  من کیستم فرد،  می توان نقاط قوت تقویت شده و نقاط  ضعف مشخص شود تا فرد با شناخت و آگاهی و کسب مهارت های لازم در جهت اصلاح آن بکوشد .

– هدف گذاری یکی از راهکارهای موثر برای کنترل سردرگمی در شرایط بحران هویت است . هدف های کوتاه مدت ، میان مدت و دراز مدت باید مشخص شود .

هر انسانی در طول زندگی خود به موانع و مشکلاتی برخورد میکند که میتواند از مشاورین روانشناس برای حل موضوعات استفاده نماید زیرا مشاورین میتواندد مشکل را از راه درست و راه عملی خود پیش ببرند و دلیل مثبت راهنمایی از یک مشاور این است که میتواند بحران را مدیریت کند و بهترین راه حل را پیش روی شما بگذارد .

– بنظر می رسد برای دستیابی به اهداف ذکر شده ، نوجوان بدون آموزش های موثر و کسب مهارت های لازم نمی تواند از مسیر و چالش بحران هویت به آسانی گذر کند ، لذا همراهی یک روان شناس متخصص می تواند او را در این امر خطیر یاری دهد . مرکز مشاوره روانشناسی راز ماندگار این کمک را به شما میکند تا با انتخاب مشاور روانشناس خود بتوانید مشکلات را حل و بهترین تصمیم گیری را برای موارد پیش رو در زندگی داشته باشید .

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *