انواع معافیت خدمت سربازی ؟


انواع معافیت خدمت سربازی ؟

امروزه خدمت سربازی در بیشتر کشورها مرسوم بوده و جوانان هر سرزمینی برای پاسداری از ارزش ها به خدمت سربازی اعزام می شوند. سربازی در کشورهای مختلف به لحاظ مدت و مزایای سربازی متفاوت می باشد. به عنوان مثال خدمت سربازی در کشور سوئیس 9ماه است که فرد سرباز در این زمان وظایفی که نسبت به کشورش به او محول شده است را به نقطه عمل می رساند.

در ایران نیز خدمت سربازی اخیرا از 21 ماه به 24ماه افزایش پیدا کرده است که همین امر کمبود سرباز جهت انجام خدمت مقدس سربازی را نشان می دهد. از این مطلب می توان به این نتیجه رسید که در نقطه مقابل سخت گیری های به نسبت بیشتری در رابطه با معافیت هایی که فرد را به طور دایم از اعزام به خدمت سربازی معاف می کند صورت
می گیرد. همین امر موجب دشواری در فرآیندهای معافیت می شود.

 

انواع معافیت سربازی(طبق نظر کمیسیون تشکیلی)

در نظام وظیفه هر استانی شورایی جهت رسیدگی به درخواست معافیت مشمولان سربازی تشکیل میشود که رای این شورا به غیر از معافیت دائم که فرد را تقریبا به طور کامل از خدمت سربازی معاف می کند(دلیل استفاده از کلمه *تقریبا این است، فردی که بر فرض مثال از طریق معافیت کفالت از خدمت سربازی معاف شده است ضمن پرچم می باشد یعنی در صورت بروز هرگونه خطر برای تمامیت ارضی کشور و جنگ، فرد مذکور می بایست در زمان اعلامی از سوی ستاد خود را به نظام وظیفه معرفی نماید) شامل موارد دیگری نیز می شوئد که از قبیل:

معافیت موقت:

در این نوع از معافیت خدمت سربازی که طبق نظر کمیسیون نظام وظیفه اعلام می شود فرد مدتی را که حداکثر 6ماه می باشد از خدمت سربازی معاف است و مطابق با موضوعی که از آن مسیر برای معافیت سربازی خود اقدام کرده است باید تلاش خود را برای تبدیل معافیت موقت خود به معافیت دائم انجام دهد. که البته بعد از سپری شدن مدت اشاره شده دوباره کمیسیونی برای بررسی موضوع درخواستی برگزار می شود.

تا در صورت عدم بهبود و ماندگاری شرایط طبق رای کمیسیون نظام وظیفه عمومی ناجا معافیت دائم به فرد تعلق گیرد. در این گونه از معافیت سربازی وجود مشاوری حاذق جهت بررسی پلن ها بسیار حائز اهمیت است. در صورت نیاز می توانید با مشاورین نظام وظیفه راز ماندگار در ارتباط باشید.

معافیت دائم:

میزان آشنایی از معافیت دائم در مقایسه با بقیه معافیت ها طبق بررسی ها زیادتر از بقیه موارد می باشد ولی افراد در این مورد از قوانین دقیقی که موجبات این نوع از معافیت که باب میل اکثر سربازان است، اطلاعی ندارند که در صورت نیاز مشاورین راز ماندگار در خدمت شما عزیزان می  باشند. گاها همین عدم آگاهی، معافیت خدمت سربازی را به تاخیر و یا حتی سلب کامل می کشاند. که نتیجه آن اعزام به سربازی و 24ماه خدمت می باشد.

در این نوع معافیت خدمت سربازی مشمول با شرایط اختصاصی حاکم بر خود و یا خانواده و اقوام نزدیک می تواند از طریق مقررات نظام وظیفه عمومی ناجا و طبق رای کمیسیون از اعزام به سربازی جلوگیری کند. بسیاری از مراجعین ما علاقه وافری به این نوع معافیت دارند. مشاورین نظام وظیفه راز ماندگار می توانند شما را از قوانین مربوطه مطلع نمایند.

معافیت از خدمات رزم:

در این نوع معافیت خدمت سربازی که در قسمت معافیت پزشکی صورت می پذیرد و به سربازان تعلق می گیرد طبق رای کمیسیون تشکیل شده در نظام وظیفه فرد از انجام اموری مثل حمل اسلحه، رژه، پاسداری و … معاف می باشد.
ازاین نوع معافیت می توان به عنوان تیر آخر و راحت کردن خدمت سربازی یاد کرد!. این نوع از معافیت خدمت سربازی به دو دسته تقسیم می شوند:

1.معاف از رزم جسمانی:

در این نوع، سرباز از لحاظ جسمی دارای مسائل و مشکلاتی می باشد مثل صافی کف پا که در سال های قبل دارای معافیت دائم بوده است ولی طبق قوانین اکنون خدمت سربازی، معافیت موقت دارد.

2.معاف از رزم اعصاب و روان:

در این نوع از معافیت خدمت سربازی فرد مشمول دارای سابقه روانی و یا مصرف دارو و… می باشد.

نکته: از موضوعات پر بحث سربازان دراین بخش *کارت قرمزی می باشد. که مشاورین مجرب نظام وظیفه راز ماندگار می توانند شما را از شرایط حتی به صورت غیرحضوری مطلع نمایند.

 

در همه موارد گفته شده بالا کمیسیون تشکیل شده در نظام وظیفه شرایط فرد را در رابطه با این مورد که آیا فرد مشمول خدمت سربازی توان انجام حراست از کشور خود و پاسداری از ارزش ها را دارد یا خیر؟ را مورد بررسی قرار می دهد.

 

معافیت های اشاره شده رای نهایی کمیسیون نظام وظیفه خدمت سربازی می باشند که در هر یک از معافیت های کفالت و پزشکی و تحصیلی و مددجویان و … متفاوت است. در مقاله های بعدی در رابطه با اینکه چطور، از چه راهی و در چه زمانی نسبت به معافیت سربازی خود اقدام کنیم به بحث خواهیم پرداخت. هم اکنون نیز ارتباط با مشاورین نظام وظیفه راز ماندگار در دسترس کامل شما عزیزان می باشد.

 

بنابراین زمانی که فرد مذکور تصمیم به شروع روند معافیت خود می گیرد نیاز است از کسی که در این زمینه دارای اطلاعات و آگاهی هایی است، کمک بگیرد تا بیشتر به نتیجه مورد نظر خود نزدیک و موفق به معافیت دائم خدمت سربازی خود بشود.

 

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *