10نکته ای که باید از دکتر روانشناس خود بدانید؟


  10نکته ای که باید از دکتر روانشناس خود بدانید؟

در زیر فقط چند مورد وجود دارد که شما باید بدانید یا قبل از پیدا کردن یک دکتر روانشناس باید انجام دهید:

 

متخصص مسئله خود را پیدا کنید

همه بیماران باید ایده خود را در مورد نیازهای خود بدانند.  به عنوان مثال، اگر در روابط خود مشکلی دارید، می خواهید از یک دکتر روانشناس در زمینه ازدواج و خانواده کمک بگیرید، یک درمانگر خوب احتمالاً جایگاه خاصی برای بیماران خود دارد و در هنگام خدمت به مشتریانی که متناسب با آن هستند، بسیار موثر است. از طریق وب سایت یا پروفایل روانشناس مربوطه ،می توانید یک درمانگر خوب را متناسب با نیازهای خود پیدا کنید، جستجو کنید و ببینید آیا با نیازهای شما متناسب هست یا خیر. یک درمانگر که می گوید افسردگی را درمان می کند اما تبلیغ می کند، با فردی که در این زمینه افراد مختلفی را درمان کرده متفاوت است. پس حتما قبل از ارائه مشاوره، از خوب بودن دکتر روانشناس خود مطمئن شوید.

 

سبکی را که برای شما مناسب است، مشخص کنید

مهم است که خود را با یک سبک درمانی منطبق کنید که به بهترین وجه، نیازهای شما را برآورده کند. درمانگران و روانشناسان تحلیلی بسیار جداگانه تر و در تفسیر و روان پویایی تمرکز خواهند کرد. درمان گران عمل گرا، ممکن است با خلاقیت نقش های مختلفی را که ممکن است در یک موقعیت مشابه داشته باشند کشف کنند تا دیدگاه های مختلفی راجع به مسئله ارائه دهند و تکنیک هایی را ارائه دهند که بلافاصله می توان از آنها استفاده کرد. دکتر روانشناس در زمینه شناختی-رفتاری، بیماران خود را بین جلسات تشویق می کنند.  این امر در مورد انواع مختلف روش های درمانی که بیشتر نحوه عملکرد هر یک را توضیح می دهد تا بتوانید به یکی از موارد مناسب خود دست یابید می تواند کمک شایانی کند.

 

بودجه و نحوه پرداخت خود را مشخص کنید

برخی از متخصصان بهداشت روان و روانشناسان، بیمه را قبول می کنند، در حالی که برخی دیگر با یک سیستم پرداخت مقیاس کشویی کار نمی کنند و یا ممکن است کار کنند (به عبارت دیگر تصمیم گیری در مورد نرخ با خود دکتر روانشناس است). شما همچنین می توانید قبل از قرار ملاقات از دکتر روانشناس خود، درباره نحوه پرداخت هزینه های خود اطلاعاتی را کسب کنید.

 

محلی بروید

پیشنهاد می شود که در نزدیکی خانه خود یک دکتر روانشناس را پیدا کنید تا راه طولانی به مطب استرس اضافی ایجاد نکند. مکان یک عامل موثر می تواند در نظر گرفته شود. تعهد هفتگی به درمانی که در مکان مناسبی نیست، می تواند خللی در نحوه مشاهده مشتری در جلسات و روابط بین آنها و درمانگرش ایجاد کند.

 

مشخص کردن موضوع مورد نظر

اگر هنوز فکر مناسبی در مورد اینکه در چه زمینه ای به کمک دکتر روانشناس نیاز دارید، مشخص نکرده اید، نگران نباشید. آمدن به جلسات متعدد روانشناسی، با لیستی از موضوعات و اهداف می تواند مفید باشد. گاهی اوقات، وقتی می خواهیم بیش از حد وضعیت را کنترل کنیم، مانع آن می شویم. طبق گفته دکتر روانشناس، مکالمه همیشه نباید سنگین باشد. درمان برای کمک به شما در مرتب سازی مسائل سخت وجود دارد، اما همچنین به شما در تجزیه و تحلیل شرایط خوب یا حتی پیش پا افتاده زندگی کمک می کند. نیازی نیست که درمان مبتنی بر بحران باشد. برخی از بهترین کارهای درمانی می تواند ناشی از یک گفتگوی ظاهراً تصادفی در مورد آب و هوا یا فیلمی باشد که دیدید.

 

صادق باشید

پوشاندن مسائل خود در جلسات فایده ای ندارد. بعدا فقط به شما صدمه می زند. دروغ گفتن به درمانگر و دکتر روانشناس به نفع شما نیست. این اغلب منجر به اتلاف وقت و پول می شود. ما می فهمیم که  شاید در چند جلسه اول تمایلی به گفتن همه موضوع خود نداشته باشید. با این حال، حفظ اسرار باعث ایجاد شرم می شود و شرم به دیواری بین شما و درمانگر تبدیل می شود که اغلب از پیشرفت واقعی جلوگیری می کند.

 

بدانید که دکتر روانشناس در تمام جلسات شما تلاش خود را خواهد کرد

مشاوران، درمانگران و روانشناسان درگیر تغییرات بیمار نیستند، به آنها سریع مشاوره می دهند یا مشکلات را حل می کنند. همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که باید در این فرآیند سرمایه گذاری کنید تا واقعاً نتیجه آن را بدست آورید. یک رابطه ای مداوم و فعال است که شما با خود و دکتر روانشناس خود برقرار می کنید و نیاز به تعهد و سرمایه گذاری زمان، انرژی و منابع دارد.

 

درک کنید که درمانگر و دکتر روانشناس شما باید قابل اعتماد باشد

شاخص شما برای یک نتیجه مثبت درمانی با دکتر روانشناس خود، داشتن رابطه اطمینان آمیز بین درمانگر و  و بیمار است. روان درمانی عبارت است از اتصال قلب، ذهن و بدن شما به طور کامل به دکتر روانشناس . بنابراین وقتی به دنبال یک درمانگر هستید به او کاملا گوش دهید.

 

انتظار داشته باشید که ساختار کاملاً ساده باشد

در یک جلسه درمانی معمول، شما به احتمال زیاد در مطب یک نفر (مگر اینکه درمان زوجین یا خانواده درمانی یا گروهی باشد) ملاقات می کنید، که خصوصی خواهد بود و باید فضای راحتی باشد. جلسات به طور متوسط   حدود 50 دقیقه است. برخی از افراد باید تمام وقت خود را برای ارائه مشاوره داشته باشند و دوست دارند در یک مونولوگ طولانی صحبت کنند، در حالی که افراد دیگر گفتگو را ترجیح می دهند، جایی که دکتر روانشناس از شما سوالاتی را درباره چیزی که مطرح کرده اید یا مشاهدات یا تفسیرهای مختلف را از شما می پرسد.

درمان به شما کمک کند تا درک بهتری از خود، افراد زندگی خود و نحوه کنار آمدن با عوامل استرس زا در زندگی به روشی سالم و انعطاف پذیر داشته باشید. این زمان و مکانی است که برای تأمل شخصی در نظر گرفته شده و بدون قضاوت است.

 

بپذیرید که ممکن است در ابتدا احساس بدتری داشته باشید

درمان ممکن است قبل از بهتر شدن، احساس شما را بدتر کند و مواقعی پیش می آید که احساس ناراحتی می کنید. بخشی از کار دکتر روانشناس شما اشاره به الگوها و رفتارها و کمک به شما برای دیدن راه هایی است که ممکن است در برخی از مشکلات روابط به شما کمک کند.

 

 

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *