چالش ها و آسیب های مدرسه مجازی


چالش ها و آسیب های مدرسه مجازی

به دنبال همه گیری کرونا، مدارس در سراسر جهان مجبور شده اند با افزایش چالش ها و آسیب های مدرسه مجازی روبرو شوند. این ورود ناگهانی نه تنها چالش های دیجیتالی موجود را تقویت کرده بلکه مجموعه ای از چالش های جدید را به مدیریت مدرسه، مربیان، والدین و دانش آموزان ارائه داده است.  در زیر چند چالش و آسیب های مدرسه مجازی که مدارس با آن روبرو هستند و همچنین چند راه حل عملی و فناوری برای کمک به غلبه بر آنها آورده شده است. برخی از این راه حل ها توسط معلمان و مشاوره های تحصیلی برای کمک به دانش آموزان در ارائه بهترین فرصت ممکن برای یادگیری و غلبه بر چالش های کلاس مجازی اجرا شده است.

1. سرمایه گذاری در فناوری مناسب

یکی از چالش ها و آسیب های مدرسه مجازی این است که مدارس، تحت فشار قابل توجهی برای سرمایه گذاری سریع در فناوری آموزشی برای پشتیبانی از یادگیری مجازی هستند. با این حال، بسیاری نتوانسته اند بدانند که آیا فناوری مورد ارزیابی آنها برای نیازهای خاص آنها مناسب است یا خیر. برای تأثیرگذاری فناوری، باید آن را در برابر نتایج واضح و آموزشی ارزیابی کرد. مدارسی که وقت خود را برای ارزیابی می گذارند از خریدهای بیهوده ای که ارزش کمی به سفرهای یادگیری دانش آموزانشان می دهد، اجتناب می کنند. هنگام ارزیابی نرم افزار آموزشی، یک دوره آزمایشی یا اثبات مفهوم را بخواهید تا به شما تجربه و زمان لازم برای تصمیم گیری صحیح را بدهد. این ابزار نه تنها باید برای یادگیری از راه دور باشد، بلکه باید در یک محیط کلاس منظم نیز مرتبط باشد.

2. معلمان احساس عدم حمایت می کنند

فناوری های جدید می تواند برای مربیان احساس ترس و وحشت ایجاد کند و گاهی اوقات طاقت فرسا باشد، تا حدی که حتی ممکن است بی اثر شود. فقط 5٪ از معلمان معتقدند که در مدارس خود آموزش و پشتیبانی با نرم افزار می بینند. آموزش برنامه ریزی شده به معلمان کمک می کند تا با استفاده از فناوری، احساس اطمینان کنند. بعضی از مدارس گروه های پشتیبانی و مشاوره های تحصیلی منظمی را برای معلمان تشکیل می دهند که در آن نکات و توصیه هایی را درباره یادگیری ترکیبی به اشتراک می گذارند.

3. نیاز به همکاری والدین

یکی از چالش ها و آسیب های مدرسه مجازی یادگیری از خانه است که والدین باید با آموزش فرزندشان رویکرد بسیار عملی تری داشته باشند. آنها ممکن است نیاز به کمک در یادگیری فرزند خود داشته باشند، اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان ابزار مورد نیاز را دارند و همچنین مکانی آرام برای یادگیری را برای آن ها فراهم کنند. والدین باید در این مدت حتی با چند اشاره گر کوچک پشتیبانی شوند، زیرا بسیاری از آنها خودشان از خانه کار می کنند.

سایر چالش ها و آسیب های مدرسه مجازی

4- یک محیط یادگیری در خانه

ایجاد یک فضای یادگیری در خانه می تواند تأثیر بسزایی در یادگیری دانش آموزان داشته باشد. یک خانواده شلوغ می تواند بسیار حواس پرت باشد. دانش آموزان، مانند والدین از راه دور، به فضای آرام نیاز دارند که از تمرکز و تعامل پشتیبانی کنند. معلمان می توانند با راهنمایی والدین و همراهی مشاوره های تحصیلی در مورد چگونگی ایجاد چنین فضایی کمک کنند. یک دستگاه یادگیری مانند Chromebook و هدفون های کاهش دهنده سر و صدا برای دانش آموزان بسیار مفید خواهد بود و در آموزش آن ها بسیار موثر است.

5. ایمن نگه داشتن دانش آموزان به صورت آنلاین

یکی از چالش ها و آسیب های مدرسه مجازی این است که از دانش آموزان بصورت آنلاین محافظت کنید، خواه این کار از طریق یک دستگاه متعلق به مدرسه باشد یا از طرق دیگر. اگر دستگاهی مانند Chromebook نیاز داشته باشید که با دانش آموزان در خانه ارتباط برقرار کنید اطمینان از استفاده صحیح از آنها بسیار مهم است. مدیران فناوری اطلاعات باید به دنبال راهی سریع، آسان و موثر برای اطمینان از عدم دسترسی دانشجویان به محتوای نامناسب یا مضر بصورت آنلاین باشند. همچنین ایمن سازی دستگاه ها در برابر تهدیدات آنلاین مهم است.

6. نظارت بر فناوری های جدید

بعد از سرمایه گذاری زیاد در دستگاه های تلفن همراه، مدیران فناوری اطلاعات از مدیریت و نگهداری از راه دور دستگاه ها بسیار سود می برند. نگهداری دستی دستگاه ها و اطمینان از به روز بودن و آماده بودن درس می تواند کاملاً فرآیندی مهم باشد. به ناچار، معلمان در طول کلاس ها با دستگاه های مشکل ساز روبرو می شوند و چالش هایی و آسیب هایی را در مدرسه مجازی احساس می کنند و به کمک IT نیاز دارند. توانایی کمک از راه دور به یک معلم بسیار مهم است.

 

موارد قابل بررسی در چالش ها و آسیب های کلاس مجازی

7. برخورد با حواس پرتی ها

درگیر کردن و تمرکز دانش آموزان در یک کلاس فیزیکی ممکن است چالش برانگیز باشد و این در محیط مجازی بیشتر تقویت می شود. معلمین که نمی توانند به سادگی در کلاس خود قدم بزنند، نمی توانند ببینند که دانش آموزان درگیر وظیفه ای هستند که انجام می دهند یا حواسشان به بازی ها یا فیلم های آنلاین پرت است. یک ابزار مدیریت در کلاس یک سرمایه گذاری ارزشمند است و به عنوان عاملی مهم برای معلمان عمل می کند و آن ها را با چالش ها و آسیب هایی مدرسه مجازی رو به رو می کنند. نگه داری موبایل در کلاس، معلمان را قادر می سازد تا از راه دور ببینند که دانش آموزان در هنگام انجام کار بر روی صفحه نمایش خود چه می کنند، زبانه های مرورگر را منحرف می کنند و دانش آموزان خود را دوباره متمرکز می کنند. آنها همچنین می توانند جدول زمانی کلاس را مرور کرده و دقیقاً ببینند که هر دانش آموز چگونه وقت خود را در طول درس می گذراند.

8- دانش آموزانی که با انزوا دست و پنجه نرم می کنند

 

کودکان به تعامل اجتماعی با همسالان خود احتیاج دارند و یادگیری مجازی به این معنی است که بسیاری ممکن است در خانه احساس انزوا کنند و از دوستان خود جدا شوند. یک مدرسه ابتکاری می تواند در جلسات سنتی، اتاق های جلسات مجازی ایجاد کند که در آن دانش آموزان می توانند در حالی که ناهار را با هم می خورند به با یکدیگر چت کنند. حرکات کوچکی از این دست می تواند کمک زیادی به دانش آموزان کند و در این اوقات تلاش و همراهی مشاوره های تحصیلی می تواند بسیار تاثیرگزار باشد.

نتیجه گیری:

تا حدی پرورش ذهنیت صحیح و ارائه آموزش و پشتیبانی به معلمان جهت تجهیز آنها به دانش صحیح جهت پر کردن شکافی که می تواند در کلاسهای مجازی وجود داشته باشد امری مهم است. علاوه بر این، ارائه ابزارهای مناسب به معلمان برای کمک به آنها در ارتباط و تعامل با دانش آموزان خود نیز بسیار سودمند است و آن ها را با چالش ها و آسیب های مدرسه مجازی روبه رو کرده است.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *