آسیب های آموزش مجازی بر سلامت دانش آموزان


آسیب های آموزش مجازی بر سلامت دانش آموزان

در دوره های آموزش الکترونیکی، دانشجویان و دانش آموزان جدید، الگوی رفتاری خاصی را اتخاذ می کنند که می تواند منجر به آسیب های آموزش مجازی بر سلامت دانش آموزان شود. مربیان می توانند با در نظر گرفتن موارد زیر چنین رفتاری را دلسرد کنند.

انزوا منجر به اضطراب و افسردگی می شود

یادگیری آنلاین فوق العاده راحت است، اما با این مزیت چند اشکال هم به وجود می آید. ارتباط با همسالان دانشگاهی، برقراری ارتباط با مربی و حفظ زندگی اجتماعی و شخصی می تواند هنگامی که همه تعاملات از راه دور انجام می شود، به یک چالش تبدیل شود که در مواردی نیاز به مشاوره های تحصیلی دارد. مطالعات اخیر نشان داده است که افرادی که زمان زیادی را صرف تجهیزات الکترونیکی می کنند، در تمرکز و اعتیاد به اینترنت (که به طور رسمی توسط انجمن روانپزشکان به عنوان یک بیماری روانی شناخته نمی شود) دچار مشکل می شوند که می تواند زندگی ما را تحت تأثیر جدی قرار دهد. این می تواند به انزوای اجتماعی منجر شود، در نهایت منجر به کاهش پیشرفت تحصیلی و حتی بیماری های روانی مانند افسردگی شود. و سوالی که ممکن است ذهن افراد را به خود درگیر کند این است که، چگونه مربیان آنلاین می توانند به فراگیران کمک کنند تا از این مشکلات احتمالی جلوگیری کنند؟ معلمان باید احساس اجتماع را از طریق تکالیف مشترک، بحث های مکرر و استفاده از فناوری برای تسهیل کانال های جایگزین ارتباط، تقویت کنند.

تکالیف منظم و کوچک ایجاد کنید که به دانش آموزان امکان همکاری دیجیتالی را بدهد. تماس منظم افراد با همکلاسی های خود باعث ایجاد حس اجتماعی بیشتری در یک محیط دیجیتالی می شود و از آسیب های آموزش مجازی بر سلامت دانش آموزان جلوگیری می کند. در کلاس های بحث و گفتگو آنلاین، دانش آموزان را تشویق کنید که در گروه های مطالعه مجازی مطالب بیشتری را به اشتراک بگذارند. با بحث در مورد مطالب درسی، فراگیران می توانند نقاط ضعف را  اصلاح کنند، یادگیری خود را نشان دهند و اطلاعات را به طور موثرتری حفظ کنند.

از نرم افزارهایی مانند سیستم عامل چت تصویری و حتی برنامه های VR می توان برای بهبود ارتباط بین همسالان و مربی استفاده کرد. این امر می تواند به ویژه در پروژه های مشترک موثر باشد. حتی ممکن است معلمان “ساعات اداری” را به طور منظم انتخاب کنند، در طی آن دانش آموزان می توانند در دوره دیجیتالی “رو در رو” با آنها در مورد مواد درسی بحث کنند.

تأخیر منجر به خواب نامنظم می شود

سالهاست که مربیان می دانند که اهمال کاری یکی از مشکلات اساسی دانشجویان دوره های آنلاین است. دانش آموزان تمایل دارند قبل از اتمام دوره آموزشی منتظر رویکرد موعد تعیین تکلیف باشند و اغلب آنها را ظرف یک ساعت از مهلت مقرر ارسال می کنند. با توجه به اینکه بسیاری از مربیان مهلت تعیین شده را در ساعات آخر (اغلب در نیمه شب یا بعد از آن) تعیین می کنند، این می تواند برخی از عادات ناسالم را ایجاد کند. این ساختار نه تنها به کار کم منجر می شود بلکه می تواند در برنامه خواب فراگیران نیز تداخل ایجاد کند و موجب آسیب های آموزش مجازی بر سلامت دانش آموزان گردد. کم خوابی منجر به تعدادی اثرات منفی می شود، از جمله ضعف در حافظه، بهره وری و عملکرد یادگیری.

اقدامات لازم برای مربیان برای جلوگیری از آسیب های آموزش مجازی بر سلامت دانش آموزان

دوره شما باید به گونه ای طراحی شود که باعث ایجاد حواس پرتی برای زبان آموزان نشود. استفاده از طرح های بهم ریخته صفحه، پخش موسیقی با صدای بلند در پس زمینه یا نیاز به استفاده از نرم افزارهای غیرشهودی می تواند حواس زبان آموزان را پرت کرده و باعث افزایش تعلل شود و به این ترتیب موجب آسیب های آموزش مجازی بر سلامت دانش آموزان گردد.

از دانشجویان جدید بخواهید یک قرارداد آموزشی امضا کنند که آنها را ملزم به رعایت یک برنامه می کند. با زبان آموزان برای تعیین نقاط عطف واقع بینانه و کمک به آنها برای طراحی روال مناسب برای دستیابی به این اهداف کار کنید. اگر دانش آموزان خاصی مرتباً کارهایی را که نزدیک به مهلت تعیین شده است ارسال می کنند، با آنها بحث کنید. نیازی به تقابل نیست. به آنها کمک کنید تا بفهمند چرا کارها را به تعویق می اندازند. آیا موارد شخصی در دانشجویان مورد نظر تأثیرگذار است یا جنبه هایی از تکالیف شما وجود دارد که روند ارسال را پیچیده می کند؟ این می تواند به شما کمک کند، به عنوان یک مربی، دوره خود را ساده کنید و موانع موفقیت دانشجو را برطرف کنید.

خطرات بهداشت جسمی در استفاده بیش از حد از رایانه ها

علاوه بر خطرات بهداشت روان ذکر شده در بالا که موجب آسیب های آموزش مجازی بر سلامت دانش آموزان می شود، گذراندن مدت زمان طولانی در کامپیوتر می تواند تأثیرات جسمی منفی بر بدن شما داشته باشد. گاهی اوقات، در نتیجه به تعویق انداختن کلاس، ممکن است خود را در حال مطالعه و تکمیل تکالیف برای جلسات چند ساعته ببینند. این رفتار می تواند منجر به طیف وسیعی از خطرات سلامتی شود، از جمله:

-آسیب های عضلانی و مفصلی

-افزایش میزان مرگ و میر همراه با نشستن بیش از حد

-خستگی چشم از استفاده از رایانه و علائم مرتبط با آن

با بکارگیری برخی از بهترین روشهای ذکر شده در بالا می توان از این مسائل جلوگیری کرد و حتی در مواردی از مشاوره های تحصیلی استفاده نمود. اگر دانش آموزان طبق برنامه تعیین شده در یک قرارداد آموزشی شرکت می کنند و جلسات مطالعه منظمی را با همسالان خود برگزار می کنند این امر می تواند در روند پیشرفت آن ها تاثیر گزار باشد، علاوه بر این اقدامات، مربیان باید صریحاً بهترین روشها را در اسرع وقت بیان کنند. دانش آموزان باید در مورد موانعی که مانع توانایی آنها برای انجام تکالیف می شود، یا در مورد هر مسئله دیگری که ممکن است بر یادگیری آنها تأثیر بگذارد، ارتباط برقرار کنند.

نتیجه گیری:

در مجموع مربیان می توانند با برقراری تعامل بهتر با دانش آموزان از آسیب های آموزش مجازی بر سلامت دانش آموزان و خطرات منفی سلامتی مرتبط با استفاده بیش از حد رایانه جلوگیری کنند. اینها برخی از موارد بهداشتی است که ممکن است دانشجویان را در برنامه های آموزش الکترونیکی تحت تأثیر قرار دهد. با اتخاذ اصول صحیح، معلمان می توانند این خطرات را کاهش دهند و موفقیت کلی در تحصیل را تضمین کنند.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *