رشته تحصیلی ریاضی فیزیک


رشته تحصیلی ریاضی فیزیک

دروس اصلی و مهم رشته ریاضی فیزیک همان گونه که از اسم آن مشخص است ریاضی و فیزیک است .ریاضی از پیش نیازهای اصلی برای موفقیت در این رشته محسوب می شود ، بنابراین دانش آموزانی که وارد رشته ریاضی فیزیک می شوند باید به درس ریاضی علاقه مند باشند وتوانایی لازم برای یادگیری مطالب مربوط به این رشته را داشته باشند.

دانش آموزانی که توانایی ذهنی بالاتر و سرعت عمل ذهنی خوبی دارند در این رشته موفق تر خواهند بود . همچنین قدرت تجزیه و تحلیل و تجسم اجسام مانند تصور اشکال و اجسام در ذهن و علاقه و پشتکار در زمینه حل مسائل پیچیده و وقت گیر ، توانایی درک و به خاطر سپاری فرمول ها و جداول،علاقه به کشف حقایق در علوم فیزیک و شیمی می تواند از عوامل موفقیت در این رشته باشد .

علاقه مندی دانش آموزان به مشاغل عملی و فنی و کار در محیط های کارگاهی و مهندسی نیز می تواند از ویژگی های مثبت برای ورود به این رشته باشد .

دانش آموزانی که رشته ریاضی و فیزیک را انتخاب می کنند و می خواهند از طریق آن به شغل آینده خود دست پیدا کنند، بهتر است  بدانند که صرفا اخذ دیپلم ریاضی و فیزیک نمی تواند هدف نهایی باشد و دانش آموزان پس از اخذ دیپلم باید وارد دانشگاه شده و حداقل مدرک کاردانی یا کارشناسی را اخذ نمایند. البته آنها می توانند بعدا وارد تحصیلات تکمیلی شده و تا کارشناسی ارشد و بعد دکترا و حتی پسادکترا ادامه تحصیل دهند. اغلب رشته های دانشگاهی رشته ریاضی و فیزیک، عنوان مهندسی در کنار خود دارند که نشان می دهند اغلب این رشته ها ماهیت فنی و مهندسی دارند.

رشته ریاضی فیزیک مانند همه رشته های دیگر دبیرستان دارای دو دسته از دروس است :

دروس تخصصی شامل : ریاضی، فیزیک ، هندسه ، آمار،جبر و احتمال،گسسته ، حسابان، شیمی …

و دروس عمومی شامل : زبان فارسی ، عربی، دین و زندگی ،ادبیات فارسی، زبان انگلیسی …

دروس عمومی ریاضی فیزیک با سایر رشته ها مشترک است و هیچ تفاوتی مابین آنها وجود ندارد و تفاوت در دروس تخصصی است .دروس دارای ضرایب متفاوت می باشند که در معدل تأثیر به سزایی دارد.

همه انسانها در زندگی روزمره خود به مقدار زیادی از دانش ریاضی استفاده می کنند . ریاضی پایه علوم مختلف و خصوصا مهندسی می باشد و همه رشته هایی که پایه علمی دارند در واقع با ریاضی درگیر هستند و هرچقدر که شغل تخصصی تر و مهندسی تر باشد وابستگی اش به ریاضی بیشتر است .

بنابراین این رشته در بین رشته های تحصیلی در مدارس قرار گرفت تا کسانی که تمایل دارند ریاضیدان بشوند و همچنین کسانی که علاقه به رشته مهندسی دارن تعلیمات عمومی در ریاضیات ببینند و آماده ورود به دانشگاه شوند.

توصیه میشود دانش آموزانی که در سه درس ریاضی ، فیزیک و شیمی دارای معدل بالای 18 هستند به این رشته وارد شوند البته از نظر قانونی دانش آموزان باید :

  • مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هریک از درس های ریاضی و علوم تجربی در سه پایه در دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از 42 نباشد.
  • نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه گردد.
  • مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با درنظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل 252 باشد. یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع کنیم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل رشته باید حداقل 14 باشد.

وقتی نام رشته ریاضی فیزیک می آید ناخودآگاه رشته های فنی و مهندسی در ذهن نقش میبندد . این رشته کاربردی علاقه مندان خاص خود را دارد و چون نام این رشته با رشته فنی و مهندسی دانشگاهها عجین شده است بنابراین اکثر مشاغل فنی و مهندسی از طریق تحصیل در رشته ی ریاضی و فیزیک قابل دسترسی خواهند بود . رشته های دانشگاهی این رشته در کنکور بسیار متنوع می باشد.

انواع رشته های مهندسی و فنی دانشگاهی پرطرف دار از طریق تحصیل در رشته ریاضی فیزیک و شرکت در کنکور ریاضی امکان پذیر خواهد بود.

دانش آموزان پس از اتمام پایه دوازدهم می توانند در کنکور سراسری ریاضی و فیزیک شرکت کنند . رشته دانشگاهی قابل انتخاب در گروه آزمایشی ریاضی فیزیک را می توان به چهار مقطع تحصیلی تقسیم کرد :

  1. کاردانی
  2. کارشناسی
  3. کارشناسی ارشد پیوسته
  4. دکترای پیوسته

معمولا اکثر رشته های تحصیلی گروه آزمایشی ریاضی و فیزیک در دانشگاه پس از کنکور سراسری در مقطع کارشناسی هستند و مدت تحصیل در این مقطع تقریبا 4 سال می باشد .

این رشته ازتنوع بسیار بالایی از رشته های کاربردی و اشتغال زا در کنکور برخوردار است .ازجمله مهمترین و پرطرف دار ترین رشته های کنکور سراسری برای ریاضی و فیزیک میتوان به رشته مهندسی برق ،مکانیک، شیمی، نفت، صنایع، شهرسازی، عمران، معماری، هوافضا ، کامپیوتر ، مهندسی پزشکی ، نساجی ، دبیری و … اشاره کرد. صدها رشته کاربردی دیگر نیز وجود دارد که با توجه به رتبه کنکور میتوان آنها را انتخاب کرد.

به دلیل نیاز شدید و مبرم جامعه ایران به رشته های فنی مهندسی با توجه به پیشرفت هر چه بیشتر در زمینه صنعت، بحث تحصیل افراد در رشته های دانشگاهی این گروه آزمایشی بیش تر از گذشته مطرح شده است .

البته بهتر است بدانید که در سال‌های اخیر اکثر فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس خود وارد رشته‌های اقتصاد و مدیریت کسب و کار یا MBA می‌شوند. علاوه بر این رشته‌هایی مانند حسابداری و آمار و مدیریت مالی و … هم بخشی از رشته‌هایی است که دانش‌آموزان رشته ریاضی فیزیک می‌توانند در دانشگاه به تحصیل در این رشته‌ها بپردازند.

این رشته همچنی برای افرادی که میخواهند ریاضیدان بشوند و یا افرادی که تمایل دارند به عنوان دانش آموخته ریاضی نیاز صنایع و موسسات گوناگون به ریاضیات کاربردی را رفع کنند و همچنین افرادی که قرار است تعلیمات عمومی در ریاضیات ببینند و به خدمت فرهنگی و تدریس در مدارس مشغول شوند بسیار مناسب است .

 

 

 

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *