معرفی رشته مهندسی کامپیوتر، بازارکار، درآمد؛ آینده شغلی(قسمت دوم)


معرفی رشته مهندسی کامپیوتر، بازارکار، درآمد؛ آینده شغلی

در مقاله ی قبلی گرایش های مختلف رشته ی مهندسی کامپیوتر را بررسی کردیم و با گرایش نرم ازفزار تا حد زیادی آشنا شدیم. در این قسمت قصد داریم تا دو گرایش دیگر سخت افزار و مهندسی فناوری اطلاعات را با هم بررسی کنیم. و بیشتر با بازار کار و آینده شغلی آن آشنا شویم.

مهندسی کامپیوتر – گرایش سخت افزار

زمانیکه صحبت از سخت افزار یک سیستم کامپیوتری میکنیم. به طور کلی منظورمان هر تجهیزات فیزیکی که در ساخت کامپیوتر از آن استفاده شده است، بوده و کلیه تجهیزاتی که در درون آن تجهیزات به کار رفته است. در دانشگاه به دانشجویان رشته ی مهندسی سخت افزار آموزش داده میشود که چگونه این تجهیزات را به یکدیگر مربوط کنند تا به هدف نهایی که میتواند انجام کاری باشد برسیم. مهندسین سخت افزار با کنترل سخت افزاری و شبکه های کامپیوتری سروکار دارند و میتوانند با طراحی اصولی با IC ها کار کنند. حتی میتوانند مدارهای دیجیتال طراحی کرده و وسایل و تجهیزات جدیدی بوجود آورند. وظیفه ی یک مهندس سخت افزار چیزی بسیار فراتر از تعمیرات قطعات کامپیوتر است. اگر چه مهندسان سخت افزار به دلیل آموزش هایی که دیده اند میتوانند وسایل الکترونیکی و کامیپوتر ها را تعمیر کنند.

مهندسی کامپیوتر – گرایش فناوری اطلاعات

مهندسین فناوری اطلاعات، از آن دسته از مهندسین هستند که در برنامه ی درسیشان برخی از دروس هردو رشته ی مهندسی نرم افزار و مهندسی سخت افزار دیده میشود. رشته ی مهندسی فناوری اطلاعات در واقع میان رشته ای است. یعنی وظیفه ی مدیریت مهندس های هر دو رشته را برعهده دارد. و به عنوان نقطه ی اتصال این دو رشته میتواند تیم های مهندسی را رهبری کند. یک مهندس فناوری اطلاعات چون از منابع درسی دو رشته ی دیگر اطلاعات کلی دارد. میداند باید چگونه وظایف را تقسیم کند و روی آنها نظارت داشته باشد. این مهندسین مهم ترین کار را انجام میدهند. مهم ترین آموزشی که به مهندسین فناوری اطلاعات داده میشود نحوه ی تعیین اهداف؛ بررسی فرصت ها و تهدید ها، برنامه ریزی استراتژیک و… است که با استفاده از آن میتوانند یک ایده را به همراه تیم خود پیاده سازی و با موفقیت اجرا کنند. مهندسین فناوری اطلاعات میتوانند خالقین استارتاپ های نو باشد. مهندسین فناوری اطلاعات از بیشتر فناوری های نو در دنیا با خبر هستند. مهندسین فناوری اطلاعات از پس هر کاری که به آنها بسپارید بر می‌آیند.

مهندسی کامپیوتر نیاز جدید بشریت است

دنیا رو به پیشرفت است و اگر کسب و کارها با این پیشرفت همراه نباشند، محکوم به نابودی اند. در کتاب دانشکده ی کسب و کار میخوانیم که به طور کلی دورهای زندگی بشر به سه دسته بندی تقسیم میشود.

  • عصر کشاورزی
  • عصر صنعتی
  • عصر دیجیتال

در عصر کشاورزی زندگی افراد به دور از تجملات و در سادگی میگذشت، چون هنوز پولی اختراع نشده بود مردم با مبادله ی کالا به کالا اجناس مورد نیاز خودرا خریداری میکردند. سرمایه در آن زمان زمین و ابزارآلات بود در این دوره خانواده ها به هم نزدیک بوده و همگی در یک خانه در کنار یکدیگر زندگی میکردند، پسران شغل پدری خود را ادامه میدادند. و به طور کلی افراد جامعه به دو دسته ی ارباب و رعیت تقسیم شده بود. اما این دوران زمانی به سر آمد و با انقلاب کبیر فرانسه عصر جدیدی در تقویم بشریت رقم خورد. در این دوره کم کم تجهیزات اختراع شد و ماشین های اولیه شروع به فعالیت کردند. در این دوره پول اختراع شد و زندگی کارمندی و کارگری حیات خود را آغاز کرد. همانطور که میدانید دوران زندگی کارمندی به سر آمده است و مردم به دنبال یافتن روش های کسب درآمد و بازنشستگی زودتر از 30 سال افتاده اند. درنتیجه با اختراع کامپیوتر دنیا شکل جدیدی به خود گرفت؛ کامپیوتر ها میتوانند محاسبات سخت را انجام دهند با ورود کامپیوترها نیاز های جدید به وجود آمده است و از همه مهم تر زندگی انسان ها بسیار از کیفیت بیشتری برخوردار شده است. همه ی این ها به لطف تولید کامپیوتر ها اتفاق افتاد. کامپیوترها توانستند کسب و کارهای چندین میلیون دلاری را به وجود بیاورند و شانس ثروت و موفقیت را برای همه به طور برابر فراهم کنند. پول و شغل های جدیدی اختراع شد و افراد از کوچک و بزرگ به کار کردن با کامپیوتر ها و دستگاه های دیجیتال علاقه نشان دادند. در نتیجه دانستیم که وجود اینترنت و کامپیوتر نیاز امروز بشر است و سردمداران این افراد مهندسینی هستند که به نوعی در ساخت و برنامه ریزی و مدیریت کامپیوتر ها نقش دارند. مهندسین کامپیوتر میتوانند تاریخ ساز باشند. شغل های این دوره شکل و شمایل قبلی را ندارند. یک مهندس کامپیوتر با هر گرایشی میتواند به تنهایی با تیم یا شرکت کار کند و درآمد های بسیار عالی از این مسیر بدست بیاورد.

بازارکاری مهندسین کامپیوتر

همانطور که بالاتر گفته شد، مهندسین کامپیوتر آنقدر توانایی و تخصص بدست خواهند آورد که هیچوقت بیکار نخواهند ماند. یک مهندس کامپیوتر میتواند بدون نیاز به سایرین به صورت آزاد یا فریلنسری روی پروژه های دیگران کار کند. میتواند پروژه به وجود بیاورد و نیاز جدید تعریف کند. میتواند در یک سازمان از رتبه ی شرکتی خوبی برخوردار شود. یک مهندس سخت افزار به خصوص مهندسین شبکه، امروزه درآمد های بسیار عالی را تجربه میکنند. در رشته ی مهندسی نرم افزار نیز دست مهندسین محترم برای انتخاب شغل باز هست. 10 ها زبان برنامه نویسی پرکاربرد وجود دارد که میتوانند پس از آموزش این زبان ها در آن شاخه یا به صورت فریلنسر و یا به صورت حضور در یک شرکت مشغول به فعالیت شوند. تمامی گرایش های مهندسی کامپیوتر قادر به پیاده سازی ایده های نو هستند به شرطی که یک مهندس فناوری اطلاعات را در کنار خودشان داشته باشند. مهندسین فناوری اطلاعات به این دلیل که از هردو شاخه ی نرم افزار و سخت افزار اطلاعات هرچند جزیی دارند اما میتوانند با تقویت هرکدام به اهداف مورد نطر خود دستیابند. حوزه های کاری مهندسین فناوری اطلاعات بسیار گسترده است. همین موضوع میتواند باعث سردرگمی فارغ التحصیلان این رشته برای ورود به بازار کار شود. مهندسین فناوری اطلاعات در شرکت ها از درآمد خوبی برخوردار هستند. همچنین برنامه نویسان که بر اساس زبان برنامه نویسی که انتخاب میکنند هرکدام دستمزد متفاوتی دارند.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *