معرفی رشته مهندسی کامپیوتر، بازارکار، درآمد؛ آینده شغلی


معرفی رشته مهندسی کامپیوتر، بازارکار، درآمد؛ آینده شغلی

مهندسی کامپیوتر؛ شاید باور یک سری از افراد پرستیژ بالای رشته ی کامپیوتر باشد که آنها را ترغیب کند در این رشته به ادامه تحصیل بپردازند. اما آیا فقط پرستیژ بالای یک شغل میتواند پاسخگوی تمام نیاز های یک فرد از شغل آینده و درآمدش باشد؟ البته که پاسخ منفی است. با من همراه باشید تا شما را با آِینده تان در شغل مهندسی کامپیوتر بیشتر آشنا کنم.

بعد از اینکه افراد بسیار زیادی در کنکور با یکدیگر به رقابت پرداختند نوبت به اعلام نتایج کنکور و انتخاب رشته و دانشگاه میرسد. دانش آموز در این دوره مهم ترین تصمیم در آن مقطع از زندگی اش، یعنی انتخاب رشته و دانشگاه را انجام میدهد و شاید در این مرحله مسیر زندگی او از دیگر دوستانش جدا میشود. هر فردی رشته ای که به نظرش جذابیت بیشتری دارد را با راهنمایی مشاوره تحصیلی انتخاب میکند و در آن به ادامه ی تحصیل میپردازد. پس از فارغ التحصیلی به سراغ بازار کار میرود و یک شغل مناسب برای خود پیدا میکند. امروز قصد داریم تا شما را با رشته ی مهندسی کامپیوتر و آینده ای که در انتظار دانشجویان این رشته است آشنا کنیم و ببینیم یک دانشجوی مهندس کامپیوتر با چه چالش هایی در آینده مواجه خواهد بود. پس با من همراه باشید.

رشته ی مهندسی کامپیوتر

همانطور که میدانید رشته ی مهندسی کامپیوتر دارای شاخه های مختلفی است همان طور که کامپیوتر ها دارای دو جز اصلی نرم افزار و سخت افزار هستند، رشته ی مهندسی کامپیوتر نیز دارای دو شاخه ی نرم افزار و سخت افزار است علاوه بر آن یک میان رشته به نام مهندسی IT (Information Technology) به عنوان میان رشته ای مهندسین نرم افزار و سخت افزار وجود دارد که وظیفه اتصال این دو رشته را بر عهده دارد. و دانشجو از همان ابتدا باید تعیین کند در کدامیک از این رشته ها مایل است به ادامه ی تحصیل بپردازد.

  • مهندسی نرم افزار
  • مهندسی سخت افزار
  • مهندسی فناوری اطلاعات

هر کدام از این تخصص ها منابع درسی مختلفی دارد و زمانیکه دانشجو از هرکدام از این رشته ها فارغ التحصیل شود، تخصص متفاوتی بدست آورده است و به طبع آن در بخش های مختلفی از شرکت یا سازمان میتواند مشغول به کار شود و میتواند در یک تیم به صورت آزاد کار کند یا میتواند شرکت خودش را راه اندازی کند. همه ی اینها به تصمیم ابتدایی او بازمیگردد. مثلا عده ای به اشتباه فکر میکنند که مهندس سخت افزار نهایتا یک تعمیرکار کامپیوتر میشود در حالیکه یک مهندس سخت افزار کارهای زیادی از دستش بر می‌آید که تعمیر کامپیوتر بخش کوچکی از آن است. مهندس سخت افزار میتواند طراحی های سخت افزاری دقیق و پیچیده ای انجام دهد حتی میتواند ایده های نو خلق کند و دست به اختراعات بزند. یک مهندس نرم افزار نیز وظایفی بیشتر و تخصصی تر از یک اپراتور را دارد. مهندس نرم افزار با توجه به زبان های برنامه نویسی که میداند میتواند نرم افزارهای بسیار کاربردی را طراحی کند. تمامی برنامه های کامپیوتری و موبایلی که تا کنون نوشته شده است توسط همین مهندسان خبره و متخصص بوده است. علاوه بر زبان های برنامه نویسی، مهندسین نرم افزار قادرند با بیشتر نرم افزارهای گرافیکی نیز به خوبی کار کنند.

مهندسین فناوری اطلاعات، این مهندسین مهم ترین کار را انجام میدهند. در منابع درسی آنها از هردو تخصص مهندسی نرم افزار و سخت افزار هر کدام به مقدار مشخص دیده میشود اما مهم ترین آموزشی که آنها میبینند مدیریت هردو بخش نرم افزاری و سخت افزاری است. مهندسی فناوری اطلاعات میتوانند خالقین استارتاپ های نو باشد و یا میتوانند بیشتر وظایف مهندسین نرم افزار را انجام دهند. مهندسین فناوری اطلاعات در واقع برای همین منظور تربیت شده اند تا بتوانند با اطلاعات و تخصص و آموزشی که دیده اند. ایده های نو خلق کنند. مهندسین فناوری اطلاعات از بیشتر فناوری های نو در دنیا با خبر هستند و بعضا دیده شده که با مدیریت و تشکیل تیم، یک ایده را پیاده سازی کرده و به خوبی به اجرا درآورده اند.

در ادامه هرکدام از این رشته ها را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

مهندسی کامپیوتر- نرم افزار

به طور کلی نرم افزار به کلیه بخش های کامپیوتر گفته میشود که فیزیکی نیست. یعنی با دست قابل لمس نیست و با استفاده از زبان های برنامه نویسی نوشته شده است. نرم افزارها بوجود آمدند تا به سخت افزارهای بیجان قدرت انجام کار و یا حتی حرکت بدهند. میتواند یک قطعه در کامپیوتر باشد یا یک روبات باشد، حتی یک سری لامپ که میخواهیم با ترتیب خاصی روشن شود. همه ی اینها با استفاده از برنامه نویسی امکان پذیر است. معمولا برنامه های نوشته شده در برد اصلی دستگاه ذخیره میشود و برد دستگاه مانند یک مغز برای اجسام فیزیکی عمل میکند. به طور کلی دو دسته نرم افزار وجود دارد:

  1. نرم افزارهای سیستمی
  2. نرم افزار های کاربردی

نرم افزارهاهی سیستمی درواقع همانطور که توضیح دادیم همانند مغز دستگاه فیزیکی هستند. یک کامپیوتر برای روشن شدن یا ارائه ی سرویس به نرم افزار سیستمی نیاز دارند. این نرم افزارها معمولا از سوی سازندگان دستگاه تولید و ارائه میشوند. مانند سیستم عامل ها،برنامه های مترجم زبان ماشین و… هستند.

نرم افزارهای کاربردی به کلیه نرم افزارهایی گفته میشود که شما برای نیاز مشخصی خریداری و از آن استفاده میکنید. کامپیوتر برای اجرا شدن به این نرم افزارها نیازی ندارد اما شما برای برطرف کردن نیاز خاصی آن را روی سیستم نصب میکنید. مثل نرم افزارهای حسابداری، نرم افزار آفیس، فتوشاپ، حتی بازی ها همگی نرم افزارهای کاربردی هستند. به طور کلی دسته بندی این نرم افزارها مهندسی، تجاری، علمی، تفریحی و آموزشی است که یا میتواند توسط کاربر تولید شود و یا شما میتوانید از شرکت های تولید نرم افزار آن را خریداری کنید.

برای کسب اطلاع از سایر گرایش های رشته کامپیوتر همچنین بازار کاری و درآمد دریافتی مهندسین رشته های مهندسی کامپیوتر با ما در قسمت های بعدی مقاله ی معرفی رشته مهندسی کامپیوتر، بازارکار، درآمد؛ آینده شغلی – قسمت دوم همراه باشید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *