مشاوره کودک و نوجوان و هر آنچه باید در مورد آن بدانید


مشاوره کودک و نوجوان و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

تربیت کودک از نکات مهمی است ،پدر و مادر قبل به دنیا آمدن فرزند باید راهکار های تربیت کودک را به طور کامل فرا بگیرند. مطالعه کتاب شرکت در مشاوره ها و همایش ها میتواند در این امر برای والدین کمک شایانی باشند.

بحث در مورد روانشناسی کودک هیچ وقت برای والدین ساده نیست هیچ کس دوست ندارد که فرزندش به درمان و مشاوره نیاز داشته باشد، که البته مایه تاسف است زیرا درمانهای .روانشناسی می تواند زندگی فعلی کودک و نوجوان و حتی آینده او را تغییر دهد

مشاوره کودک و نوجوان چیست؟

کودک درمانی یا مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان مشابه مشاوره و درمان بزرگسالان است. در جلسات فضایی امن و همدلانه ایجاد می شود تا در افکار، رفتار و احساسات کودک تغییراتی ایجاد شود.

درست مانند بزرگسالان، کودک نیز در جلسات حمایت عاطفی دریافت می کند و به حل تعارض، درک افکار و احساسات او و یافتن راهی برای مشکلات روزمره او پرداخته می شود.

مشاوره کودک و نوجوان می تواند تنها با کودک یا همراه با یکی از والدین یا هر دو انجام شود. در جلسات، مشاور راهکارهایی را نیز برای تربیت صحیح کودک به والدین ارائه می دهد.

در واقع می توان گفت که جلسات درمانی مشاوره کودک و نوجوان از حوزه مشاوره خانواده خارج بوده و در دسته بندی مجزایی قرار می گیرد.

چه موقع باید برای روان درمانی کودک و نوجوان سریعا اقدام کرد؟

اگر والدین یا سرپرست مطمئن نیستند که کودک یا نوجوانشان به مشاوره نیاز دارد یا نه، لیست علائم زیر می تواند شاخص خوبی باشد. چنانچه فرزندتان یک یا چند مورد از این علائم زیر را همراه با نگرانی شما دارد، ایده خوبی است که وی را برای ارزیابی ارجاع دهید.

موارد زیر علائمی هستند که می توانند بیانگر مشکلی باشند که درمان می تواند آن را برطرف کند یا به بهبود آن کمک کند:

 • پرخاشگری
 • بی اختیاری ادرار
 • اشکال در سازگاری با شرایط
 • کابوس مکرر و مشکلات خواب
 • افت ناگهانی نمرات در مدرسه
 • نگرانی و اضطراب مداوم
 • انصراف از فعالیت هایی که معمولاً از آن لذت می برد
 • از دست دادن اشتها یا کاهش و افزایش وزن چشمگیر
 • انجام کارهای وسواسی مانند شستن دست
 • ابراز افکار خودکشی
 • صحبت از صداهایی که در ذهنشان شنیده می شود
 • انزوای اجتماعی و مایل به تنها بودن
 • شکایت های جسمی علیرغم سلامت کامل در معاینات پزشکی
 • خودزنی

چه زمانی باید برای ارجاع کودک به مشاور صبر کرد؟

برخی از اتفاقات هستند که باعث ایجاد تنش و افسردگی در کودک یا نوجوان می شوند و رفتار و احساسات طبیعی او را تغییر می دهند. مواردی مانند:

 • طلاق والدین
 • تغییر مدرسه یا شهر/مهاجرت
 • ورود فرزند جدید به خانواده

اینها موضوعاتی هستند که می توانند تاثیر بدی روی رفتار فرزندتان داشته باشند. اما در اغلب موارد با گذشت زمان مسئله حل می شود.

در واقع، تداوم رفتار یا مشکل برای حداقل چند هفته یا چند ماه از معیارهای اصلی نیاز به مشاوره کودک و نوجوان است. گاهی لازم است فقط صبر کنید و نگاه کنید.

چرا بعضی از کودکان و نوجوانان به درمان نیاز دارند؟

کودکان و نوجوانان زمانی به درمان نیاز پیدا می کنند که دچار مشکلی شوند که خود به تنهایی از پس آن بر نمی آیند. یا زمانی به مشاور نیاز دارند که مشکل بر عملکرد، رفتار، نحوه تفکر و احساس آنها تاثیر منفی داشته باشد.

اگر اوضاع به خودی خود بهبود نیابد، کودک به درمان نیاز دارد. گاهی برای درمان موثر، به تلاش تمام خانواده برای برقراری ارتباط، یادگیری و تعیین مرز نیاز است.

مشاوره کودک و نوجوان چطور انجام می شود؟

بچه ها با انجام دادن یاد می گیرند. در مورد بچه های کوچکتر، این به معنای کار با تمام خانواده، نقاشی، بازی و صحبت است. برای کودکان دبستانی و نوجوانان بزرگتر، درمانگران فعالیت ها و ایده هایی را به اشتراک می گذارند که بر یادگیری مهارت های مورد نیاز مراجع متمرکز است. مراجع در مورد احساسشان صحبت می کنند و مشکلات را حل می کنند.

در طول پروسه درمان، مشاور کودک را تشویق کرده و از او حمایت می کند.  حضور یا عدم حضور والدین در جلسات مشاوره کودک و نوجوان به سن فرزندشان بستگی دارد. همچنین برای دریافت نقطه نظر، اطلاعات و دادن تمرین و راهکار در خانه لازم است که والدین با مشاور صحبت کنند.

جلسات مشاوره کودک و نوجوان چطور طی می شوند؟

در ابتدا، درمانگر با شما و فرزندتان ملاقات خواهد کرد تا صحبت کند. او سؤالاتی را مطرح می کند و به حرف های شما گوش می دهد. این به او کمک می کند که درک بهتری از مشکل پیدا کند.

تست روانشناسی کودک:

در این جلسات ممکن است از روش هایی مانند تست روانشناسی کودکان برای تشخیص بهتر اختلالات روانی و رفتاری استفاده شود.

این تست ها بیشتر در مورد کودکانی انجام می شود که به خوبی قادر به بیان مسائل و مشکلات خود نیستند.

روانشناسی نقاشی کودکان:

همچنین، از تحلیل نقاشی کودکان نیز می توان به درک بهتری از دنیای درون آنها رسید.

نقاشی کودکان نمایانگر احساسات درونی آن هاست. برای تحلیل نقاشی چند نقاشی کودک بررسی می شود تا به شناخت بهتری از جنبه های درونی او رسید.

در نقاشی های کودکان شکل ها، نمادها یا حتی رنگ ها نشان دهنده اشخاص، احساسات و یا یک حالت روحی خاص است. حتی نقطه آغاز نقاشی برای روانشناسی کودک مهم است.

اصولا کودکان از طریق نقاشی کشیدن، قصه گویی و بازی کردن احساسات خود را نمایش می دهند.

پس از طی شدن جلسه اول و شناخت مشکل توسط مشاور، ادامه و نوع درمان به نوع مشکل و سن مراجع بستگی دارد.

صحبت کردن روشی سالم برای ابراز احساسات است. وقتی بچه ها احساسات را به کلمات تبدیل می کنند، می توانند به بهترین شکل ممکن عمل کنند. زمانی که کسی گوش می دهد و می داند چه احساسی دارد، بچه ها آمادگی بیشتری برای یادگیری دارند.

 

در طول جلسات مشاوره کودک و نوجوان ممکن است فعالیت هایی با هدف درمان به مراجع محول شود. درمانگران از فعالیت هایی برای آموزش احساسات و مهارت های کنار آمدن با مشکل استفاده می کنند. این ممکن است شامل بازی کردن و نقاشی کردن باشند یا آموزش . .تکنیک های تنفسی و آرامش بخشی به کودک باشد

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *