مشاوره ثبت نام و انتخاب رشته کنکور هنر


مشاوره ثبت نام و انتخاب رشته کنکور هنر

کنکور هنر از آنجایی اهمیت ویژه پیدا میکند که تعداد زیادی از داوطلبان برای شانس مجدد خود علاوه بر رشته اصلی خود که ریاضی ، تجربی و انسانی است در آن شرکت میکنند تا شاید بتوانند از این طریق به دانشگاه های برتر راه پیدا کنند.در صورتی که داوطلب با برنامه ریزی ، صبر،حوصله ، توکل پیشر برود امکان قبولی خود را افزایش داده است.

 

شرکت در کنکور سراسری شامل روند مشخصی میباشید ، این روند از ثبت نام اینترنتی در سایت سنجش آغاز ،با دریافت کارت ورود به جلسه و شرکت در آزمون ادامه می یابد. سپس بعد انتشار کارنامه ،داوطلب براساس امتیازات کسب شده ی خود رشته ها ی مدنظر خود را انتخاب میکند.بهتر است داوطلب در مراحل مطالعه ، ثبت نام و همچنین انتخاب رشته از همراهی یک مشاور تحصیلی با تجربه و آگاه استفاده کند تا شانس قبولی خود را در رشته ی مورد نظر و دانشگاه دلخواهش افزایش دهد.

   

کنکور هنر از نظر تعداد داوطلب آخرین گروه در بین  پنج رشته علوم تجربی ،علوم انسانی ،ریاضی فیزیک ،زبان و هنر شده است . یکی از دلایلی که رشته های  هنر و زبان از نظر جمعیت داوطلبان ،دو  گروه آخر رده بندی لقب بگیرند این است که این دو رشته به قول معروف رشته های فرعی بوده و در مقطع متوسطه و دبیرستان رشته ی تخصصی آن وجود ندارد . وبسیاری از داوطلبانی که کنکور هنر را امتحان میدهند ، اولویت دوم آنها هنر است، در صورتی که داوطلبان موفق  این رشته در کنکور سراسری افرادی هستند که تمرکز اصلی خود را بر دروس تخصصی هنر میگذرانند. که در ادامه به تفصیل به آن ها میپردازیم.کنکور هنر به دلیل دارا بودن دروس تخصصی ، ظرفیت محدودی  در دانشگاه های کمی را به خود تخصیص داده و رقابت بسیار بالایی دربین شرکت کنندگان وجود دارد   

 

برای موفقیت در کنکور هنر ابتدا باید مراحل زیر را انجام داد :

انتخاب هدف : به چه رشته ای علاقه داریم.

بودجه بندی : بررسی بودجه بندی ارائه شده از طرف سازمان سنجش

برنامه ریزی جهت مطالعه : به دلیل حجم بالای حفظیات رشته هنر پیشنهاد می شود این درس به صورت گروهی مطالعه شود.

جمع بندی و مرور : کسب آمادگی کامل جهت شرکت در آزمون سراسری

انتخاب رشته :  انتخاب رشته آخرین مرحله از روند شرکت در کنکور سراسری است.که داوطلبین با انتخابی درست و به جا امکان حضور در رشته های مورد نظر خود را کسب می کنند.

یکی از روش های که تاثیر بسیار زیادی بر تسلط بر دروس  دارد .آموزش دروس به دیگران است .این روش از نظر روانشانسی تایید شده است ،زیرا در این روش همزمان با مطالعه دروس حافظه انسان وقایع اتفاق افتاده رو نیز ثبت میکند ،واگر این آموزش به دوستان صمیمی باشد ،به دلیل نزدیک احساسی افراد به هم به صورت بهتری در خاطرات باقی می ماند.

 

انتخاب هدف : همانطور که در بالا گفته شد رشته هنر تعداد محدودی ظرفیت  در دانشگاه های پر طرفدار دارد .در نتیجه از همین ابتدا باید مشخص شود که داوطلب قصد تحصیل در چه رشته ای را دارد تا بتواند نسبت به آن رشته مطالعات خود را دسته بندی کند.نکته بعدی تعداد بالای زیر گروه های رشته هنر است .که هرکدام ضرایب خاص مخصوص به خود را دارند. نکته قابل توجه بعدی شرکت کنندگان رشته هنر پس از گذراندن ازمون سراسری ، مصاحبه حضوری را  در پیش دارند.در مصاحبه حضوری داوطلب باید علاقه ، مهارت و توانایی خود را در رشته ی انتخابی خود نشان دهد.به همین دلیل تمرکز بر یک یا نهایت دو رشته برای آمادگی در مصاحبه حضوری  ضروری است.

 

بودجه بندی : بودجه بندی رشته ی هنر به مراتب گسترده گی بیشتری نسبت به رشته های دیگری دارد.در نتیجه بررسی سوالات آزمون سال های گذشته و بدست آوردن مباحثی که سوالات بیشتری نسبت به بقیه ، را در خود جا داده است.این سوالات به سوالات پرتکرار مشهور هستند. با این روش امکان حذف بخش هایی که سوالات کمتری از آنها طرح می شود فراهم می شود و داوطلب زمان بیشتری برای مطالعه سرفصل های مهم تر دارد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد محدودیت زمان در کنکور است ،یعنی الزاما نیاز نیست همه سوالات را همه جواب دهند ،اولویت با دروسی است که با توجه به بودجه بندی  ،هم سوالات بیشتری را در برمیگیرند ،هم داوطلب به آن مبحث علاقه دارد .

تهیه کتب و منابع درست نیز سهم بسزایی در موفقیت دارد.یک مشاور تحصیلی با تجربه می تواند با مدیریت منابع ،کمک به بودجه بندی مختص داوطلب ، کمک زیادی  به قبولی  داوطلب  کند.

در ادامه با تعدادی از زیر گروه های رشته ی هنر بیشتر آشنا می شویم ،جا دارد یادآور شویم برای  هرکدام از زیر گروه ها دروس امتحانی ضرایب مخصوص به خود را دارند.

بخش بعدی برنامه ریزی است ، داوطلب باید به گونه ای برنامه ریزی کند که ابتدا دروس را یاد بگیرد ،بعد آنها را در ذهن تثبین کرده و سپس با جمع بندی برای آزمون سراسری آماده شود .از مهمترین بخش های مطالعه یادداشت برداری و خلاصه نویسی است به نحوی که پس از مطالعه یادداشت ها تمام مسائل در ذهن یاداوری شود.

برای موفقیت در کنکور نیاز است داوطلب  درشرایط کنکور قرار بگیرد ، آزمون های آزمایشی میتواند در این زمینه کمک زیادی کرده و به زمان بندی پاسخ به سوالات توسط کمک کند.

آمادگی روحی روانی برای کنکور اهمیت زیادی دارد.رشته ی هنر رشته ای است که بسیاری سعی در کم اهمیت جلوه دادن آن دارند ، سعی بر حفظ اعتماد به نفس تاثیر زیادی به حفظ روحیه دارد.

در انتخاب رشته هنر گزینش رشته ها بر اساس علایق و استعداد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا رشته های زیر مجموعه کنکور هنر با علایق و استعداد عجین شده اند.آزمون عملی در کنکور هنر برای سنجش توانایی و مهارت داوطلب قرار داده شده است . در ادامه به تعدادی  از رشته های هنر که آزمون عملی دارند اشاره خواهیم کرد.

آهنگسازی ادبیات نمایشی  ارتباط تصویری  بازیگری  طراحی پارچه  طراحی صحنه  طراحی صنعتی  طراحی لباس  عکاسی  کاردانی هنرهای تجسمی کتابت و نگارگری  مجسمه سازی  نقاشی   نمایش عروسکی  نوازندگی موسیقی ایرانی  نوازندگی موسیقی جهانی

 

چه بسیار افرادی که براساس جو جامعه رشته ای را انتخاب کرده اند اما پس قبولی و در دانشگاه متوجه شده اند به آن علاقه ای ندارند و مجبور شده اند ،چندین سال از عمر خود را هدر بدهند .اینجاست که نقش مهم مشاورتحصیلی در آکاهی دادن به داوطلب و خانواده او نمود پیدا میکند.

 

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *