مشاوره تحصیلی هدایت گر فرزندان است


مشاوره تحصیلی هدایت گر فرزندان است

برخی از مشاوران تحصیلی با پشتیبانی مستقیم و غیرمستقیم و هم چنین مشاوره تحصیلی مناسب با دانش آموزان در سنین ابتدایی کار می کنند. نمونه هایی از خدمات مستقیم دانشجویان از طریق مشاوره تحصیلی، شامل آموزش، ارزیابی و مشاوره کمک حرفه ای در زمان استرس، یا موقعیت های دیگر است که ممکن است بر دانشجویان تأثیر منفی بگذارد. خدمات غیر مستقیم دانشجویی شامل مشاوره و همکاری با والدین یا کارمندان مدرسه از طرف دانش آموز و معرفی افراد است.

برخی سازمان ها، مشاوران مدرسه را به عنوان ” اعضای حیاتی تیم آموزشی” توصیف می کنند. در خارج از کلاس، آنها در یک نقش حمایت کننده خدمت می کنند. این تصور وجود دارد که مشاوران خوب مدرسه، قلب مدرسه هستند آنها دانش آموزان را می شناسند، خانواده ها را می شناسند، کلاس ها و کارمندان مدرسه را می شناسند و به درستی می توانند در نقش مشاوره تحصیلی عمل کنند.

نقش مشاوره مدرسه در پشتیبانی تحصیلی

در سطح دبیرستان، دانش آموزان از سال اول تا سال آخر با مشاوران کار می کنند. این امر اغلب با ارائه سخنرانی های گروهی از مشاوران مدرسه در کلاس نهم برای آگاهی دانش آموزان از خدمات موجود آغاز می شود که متعاقبا با  قرار ملاقات های فردی همراه است. بعضی از آنها، مشخصاً در کلاس نهم، نمی دانند که می خواهند چه کار کنند. اما این جایی است که ما شروع به انجام مکالمات و جلسات مشاوره فردی می کنیم. با پیشرفت دانش آموزان در دوره دبیرستان، مشاوران با آنها در مورد مواردی مانند برنامه ریزی و برنامه های دانشگاهی کار می کنند. خدمات بخش مشاوره تحصیلی همچنین به کمک به جستجوی دانشگاه، بحث در مورد کمک مالی و نوشتن توصیه نامه گسترش می یابد .

مشاوران همچنین به دانشجویان کمک می کنند گزینه هایی مانند حضور در کالج، پیوستن به نیروی کار یا عضو شدن در ارتش را کشف کنند. برخی والدین فکر می کنند که دانش آموز باید به یک مدرسه پیشرفته برود، اما ما می دانیم که این امر لزوما برای همه مناسب نیست. تصور می شود گاهی اوقات دانش آموزان از درخواست کمک از مشاور خجالت می کشند، یا ممکن است بعضی از دانش آموزان به دلیل تجربه بد با مشاور احساس ناخوشایندی داشته باشند. در همین راستا برای دانش آموزانی که در تلاش هستند، مشاوران تحصیلی می توانند به آنها در ارتباط با منابع بهترکمک کنند، فراتر از نیازهای فردی دانش آموز، بخش مشاوره تحصیلی مدرسه می تواند به عنوان یک منبع ارزشمند برای خانواده ها باشد.

 

نقش های دیگر مشاوره تحصیلی در هدایت دانش آموزان

مشاوره مدرسه به عنوان منبعی برای والدین

مشاوره تحصیلی می تواند استراتژی های مربوط به والدین را به خانواده ها در مورد نحوه ارتباط با فرزندان ارائه دهد. در طول سال ها والدین زیادی آمده اند که فقط گفته اند ،” من نمی دانم چه کاری انجام دهم. وقتی نوجوانم در خانه این کار را انجام می دهد، چگونه می توانم از عهده این کار برآیم؟ ” در صورت وجود مسائل جدی در خانه، مشاوره تحصیلی گاهی اوقات خانواده درمانی را توصیه می کند.

مشاوره مدرسه و مسائل شخصی

دانش آموزان می توانند از مشاور مدرسه خود برای بحث در مورد مسائل شخصی مانند زورگویی یا مشاوره در مورد بحران، شخصاً از مشاور مدرسه کمک بگیرند . مشاوران مدرسه برای کمک به دانش آموزان در زمینه پیشرفت تحصیلی و شغلی و همچنین مسائل اجتماعی و عاطفی در آنجا حضور دارند. در زمان مشاوره دیده شده است که مسائل اجتماعی و عاطفی بیشتر شیوع یافته است. دیده شده که اضطراب و استرس و شاید آسیب هایی که بچه ها تجربه کرده اند افزایش یافته است.

در زیر برخی از مزایای راهنمایی و مشاوره تحصیلی موثر  برای دانش آموزان ، آورده شده است:

راهنمایی و مشاوره تحصیلی برای دانش آموز مهم است و مدارس نقش بسزایی در تربیت بهتر دانش آموزان دارند. رفتار خوب مورد پسند است، اما گاهی اوقات ذهن جوان برای صیقل دادن شخصیت خود نیاز به راهنمایی دارد. از طریق مشاوره، به کودکان در مورد چگونگی مدیریت و مقابله با تعارضات عاطفی و مشکلات شخصی مشاوره داده می شود. مشاوره تحصیلی مناسب کمک می کند تا درس های ارزشمندی در زندگی روزمره آنها گنجانده شود. بعضی از جلسات باید شامل راهنمایی شغلی باشد، جایی که به دانشجویان در مورد انتخاب دوره ها و مسیرهای مختلف شغلی توصیه می شود. آماده سازی آنها برای زندگی بعد از مدرسه و انتظارات در زمینه های مختلفی که ممکن است انتخاب کنند بسیار مهم است

به دانشجویان راهنمایی مناسب در مورد چگونگی مقابله با مشکلات روانی داده می شود که می تواند تأثیر بدی بر مطالعات آنها بگذارد. از طریق این جلسات، دانش آموزان قادر خواهند بود مهارتهای خاص حل مسئله را پیدا کنند که تا حدی به آنها کمک می کند تا با مسائل خاص زندگی خود کنار بیایند.

به دانش آموزان در مورد چگونگی کنار آمدن با موقعیت های مختلفی که در زندگی مدرسه ای خود روبرو هستند، توصیه می شود. به عنوان مثال، آنها چگونه باید مودبانه صحبت کنند یا با همسالان خود ارتباط برقرار کنند. این مشاوره تحصیلی به آنها چشم انداز نحوه رفتار مناسب در سناریوهای خاص را می دهد.

به شکل گیری رفتار دانش آموز کمک می کند و همچنین نظم و انضباط کافی را در آنها ایجاد می کند. راهنمایی مناسب به آنها کمک می کند تا به اهداف خود برسند، دانش آموزان راهنمایی شده و می دانند که چه کاری باید انجام دهند و چگونه کارها را به بهترین شکل انجام دهند.

4- دانش آموزان می آموزند که چگونه در جامعه مدرسه با دیگران در صلح و هماهنگی زندگی کنند. بدین ترتیب، آنها همچنین یاد می گیرند که از افراد دیگر در کلاس خود قدردانی کنند.

5- مشاوره تحصیلی به دانش آموزان کمک می کند تا شکاف بین آن ها و مدیریت مدرسه پر شود، زیرا آنها می توانند مشکلات را از طریق کانال مشاوره مدرسه به گوش مشاور برسانند.

دانش آموزان در مورد شغل، دوره ها و مشاغل، مشاوره جامعی می یابند که به آنها امکان می دهد یک انتخاب صحیح و آگاهانه انجام دهند و درک کنند که بعد از پایان تحصیل می توانند چه کاری انجام دهند.

 

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *