چرا داوطلبان به یک مشاور رتبه برتر کنکور نیاز دارند؟ 


چرا داوطلبان به یک مشاور رتبه برتر کنکور نیاز دارند؟

      کنکور یکی از بزرگترین چالش های زندگی افراد در ایران است .چه زیاد بودند دختران وپسرانی که کنکور را سدی برای رسیدن به رویاهای خود میپنداشتند. در این راه خیلی از داوطلبان بدون آگاهی از شرایط وقوانین خواهان شرکت در این آزمون سراسری هستند.بهترین شخصی که میتواند در این راه کمک دهنده باشد کسی است که قبلا این راه را طی کرده است.چه کسی بهتر از داوطلبان برتر کنکور.

     افراد زیادی به عنوان مشاور کنکور فعالیت میکنند .اما بهترین مشاور کسی است که این مسیر پر پیچ وخم را طی کرده باشد. فردی که با نحوه سوالات ، روش مطالعه هر درس ،روش تست زنی ،روش تندخوانی و مرور هرنوع درس به تفکیک آشنا باشد.بهترین گزینه داوطلبان کنکور سالهای قبل هستند که توانسته اند از روش های خود نتیجه بگیرند.این افراد میتوانند بهترین راهنمایی ها در خصوص نحوه مطالعه که پیشتر گفته شد زمان بندی ، انتخاب رشته و سبک زندگی در دوران کنکور را ارائه دهند.

مهمترین نکته در زمان درس خواندن داشتن برنامه درست و اصولی است.به خاطر داشته باشید الزاما همیشه روش ما بهترین و کارآمدترین روش نیست ، چه بسا راهکارهایی وجود داشته باشد که استفاده از آنها بازدهی به مراتب بیشتری داشته باشد.عقل سلیم حکم می کند که بهترین راه و روش را ،اصطلاحا راه و روشی که جواب پس داده را انتخاب کرد . درنتیجه در این زمینه بهترین روش ،راه و روش افرادی است که  به موفقیت رسیدن و توانسته اند رتبه های برتر را کسب کرده به دانشگاه های برتر کشور راه پیدا کنند .

 داوطلب کنکور چندین نوع مطالعه را باید  در نوبت های مختلف انجام دهد.نوع اول بخش آموزش و یاد گیری است ،یاد گیری مطالب از پایه و به صورتی که به درک کامل از آن برسد.نوع دوم مطالعه مطالب جدید و مرور مطالب قدیمی است ، نوع بعدی جمع بندی است .در صورتی که فرد بدون کسب آگاهی و کسب تحقیق در مورد روش های مطالعه،زمانبندی و  تست زنی امکان موفقیت به مراتب کمتری را دارد.

نکته دیگه ای که باعث برتری مشاورانی که رتبه برتر کنکور شده اند نسبت به بقیه این است که علاوه بر ارائه نکات کلیدی و تجربیات مفید ،اشتباهات سایر مشاوران را که تجربه است اصلاح میکند.

یکی از نکات بسیار اساسی این است که مشاور بیش از اندازه با داوطلب در تماس نباشد .یعنی تماس ها وجلسات به نحوی نباشد که وقت مطالعه داوطلب را بگیرد.

چرا مشاوره تحصیلی در هر مقطعی لازم است

یکی از مهمترین نکات ،تفاوت نحوه مشاوره در مقاطع مختلف تحصیلی است، زیرا به تناسب آموزش و مطالعه در سالهای مختلف متفاوت است.مقطع ابتدایی برای نهادینه کردن مسائل اصولی است که پایه و اساس دروس دیگر است  ، مقطع دبیرستان برای آموزش عمیق ترمسائلی است که علاوه بر تمرین نیاز به پژوهش و تحقیق نیز دارد گرچه این مسئله به صورت کلی در آموزش و پرورش ما به دست فراموشی سپرده شده است.

یکی از ویژگی های انسان این است که خیلی سخت به انجام کارهایی که برای او سودمند هستند علاقه دارد،به اصطلاح تا زور بالای سرمان نباشد یا قرار نباشد به کسی گزارش ندهیم آن فعالیت را انجام نمیدهیم،به همین دلیل از اولین مقاطع تحصیلی نیاز به مشاور وجود دارد که دانش آموز همه ضعف های خود را در دروس بشناسد و برای رفع آنها تلاش کند و پله پله به سوی موفقیت گام بردارد.یکی دیگر مسائل مهم دسته بندی دروس است ،اینکه شما در یک روز فقط روی یک موضوع کار کنید لزوما باعث یادگیری بیشتر شما نمیشود بلکه ذهن شما را به سمت یکنواختی پیش میرود و اجازه تقویت استعداد ها شما در جنبه ها مختلف را نمیدهد.

وباعث فراموشی سریع دروسی میشود که از مرور آن ها زمان زیادی گذشته است می شود.

جایگاه مشاوره در موفقیت تحصیلی

یک مشاور تحصیلی خوب که علم و دانش این رشته را به خوبی فرا گرفته با یافتن استعداد های دانش آموزی برای تقویت  آن برنامه ریزی میکند ، مشاورهمچنان با آموزش تکنیک و روش های درست خوانی و آموزش صحیح برنامه ریزی سعی در پیشرفت دانش آموز، کاهش استرس آزمون ها ، کمک در انتخاب رشته ای درست که با علایق دانش آموز همخوانی داشته باشد و بازار کار خوبی داشته باشد، سعی در کمک به دانش آموز برای پیشرفت دارد.

نکته بعدی همراهی مشاور با خانواده است،خانواده نقش بسزایی در یافتن استعداد ها و نقاط ضعف ،افت و موفقیت تحصیلی ،یافتن شغل  و دست پیدا کردن به موفقیت ها در زندگی دارد. خانواده ناآگاه و بی انگیزه باعث کاهش روند صعودی موفقیت دانش آموز میشود،به همین دلیل مشورت وهمصحبتی با خانواده نقش مهمی در مشاوره تحصیلی دارد،که باعث همراهی هرچه بیشتر مشاور با  دانش آموز در مسائل مختلف می شود. 

نقش مشاور در مدیریت دانش آموز آنجایی نمود پیدا میکند که با همکاری والدین دانش آموز را برای ورود به اجتماعی بزرگتر مثل دانشگاه آماده کرده علل شکست ها و افت ها را یافته و راه حل مناسب را ارائه دهد.


اما بطور کلی مشاورین تحصیلی و کنکور وظایف زیر را برعهده دارند:

  1. یافتن استعدادهای ذاتی دانش آموزان و دانشجویان و راهنمایی آنها به  مسیر صحیح.
  2. آموزش مهارت های موفقیت تحصیلی و ارائه راهکارهای مناسب جهت جلوگیری از افت تحصیلی.
  3. کمک به دانش آموز برای انتخاب رشته تحصیلی مناسب.
  4. آموزش شیوه های صحیح مطالعه ، یادگیری ، یادداشت برداری ، خلاصه نویسی و پاسخگویی به سؤالات تشریحی و تستی.
  5. کمک به والدین برای شناسایی دقیقتر توانایی های فرزندانشان و فراهم نمودن بستر مناسب برای رشد و شکوفایی آنها.
  6. افزایش قدرت تمرکز ، کاهش میزان بی دقتی و تقویت حافظه دانش آموزان و دانشجویان
  7. آموزش مهارت های آزمون دادن شامل شیوه صحیح آمادگی برای هر آزمون، مدیریت استرس و اضطراب امتحان ، نحوه مدیریت زمان.
  8. افزایش انگیزه و اعتماد به نفس بچه ها.
  9. ارائه رژیم غذایی ویژه برای افزایش عملکرد حافظه و کاهش فرآیند خسته شدن ذهن.

در انتها باید به جویندگان دانش یاداور شد:

استعدادها و موهبت هایی که دارید را کشف کنید.

بیاموزید چگونه آن استعدادها و موهبت های الهی را در راهی استفاده کنید که برای دیگران مفید باشد.

تلاش کنید با ارزش تر شوید،مطمئن باشید موفقیت شما را تعقیب خواهد کرد

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *