چطور اعتماد به نفسم افزایش پیدا کند؟


چطور اعتماد به نفسم افزایش پیدا کند؟

کمبود اعتماد بنفس موضوعی است که امروزه باعث آزار و اذیت عده ی بسیاری از افراد شده است. افرادی که اعتماد بنفس کافی ندارند به سختی میتوانند حق خود را طلب کنند چرا که در هر جایگاهی که هستند احساس میکنند لایق آن نیستند. افراد با اعتماد بنفس پایین کمترسعی میکنند در جمع ها صحبت کنند و بیشتر خودشان را از چشم ها مخفی نگاه میدارند. حتی اگر دوست داشته باشند زندگی عالی و پر هیجانی را تجربه کنند بازهم به علت اعتماد به نفس پایین حتی اقدام به برداشتن اولین قدم برای رسیدن به اهدافشان نمیکنند. فردی که اعتماد به نفس پایینی دارد مدام دوست دارد از نظر دیگران در زندگی شخصی و کاری خود استفاده کند. در اطراف خودمان دختران و پسران زیادی را دیده ایم که به علت اعتماد به نفس پایین نمیتوانند همسر مناسب را برای خودشان پیدا کنند. یا کارمندان زیادی را دیده ایم که با وجود مهارت بالایی که دارند، حقوق کافی را دریافت نمیکنند و نمیتوانند این موضوع را به رئیس خود بگویند. مثال های زیادی درباره ی کمبود اعتماد بنفس وجود دارد در مقابل یک انسان با اعتماد بنفس بالا کاملا به توانایی های خودش ایمان دارد و میتواند برای خود یک هدف تعیین کند و در راستای آن حرکت کند. افراد با اعتماد بنفس معمولا به درجات بالای موفقیت دست پیدا میکنند چرا که میدانند نظر هر فردی را نباید در تصمیم گیری هایشان به کار گیرند فقط نظر افرادی را باید بدانند که در حوزه ای که میخواهند در آن فعالیت کنند صاحب نظرند و به موفقیت های بسیار زیادی دست پیدا کرده است. یکی از افرادی که میتواند به ما هم در جهت دستیابی به اعتماد به نفس بالا و هم در تصمیم گیری های درست و اصولی در تمام زمینه ها کمک کند مشاوره فردی است. مشاوره فردی به ما کمک میکند تا بدانیم برای رسیدن به اهدافمان احتیاج به اعتماد به نفس داریم و این اعتماد به نفس را یا داریم یا باید یاد بگیریم چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم. قبل از هرکاری باید بتوانید مشاوره فردی مناسب و متخصصی را انتخاب کنید تا در کنار او بتوانید به تمامی اهدافتان دست یابید. سپس پس از مشورت و صحبت با او بتوانید نقاط قوت خودتان را بدست بیاورید و یا اگر برای دستیابی به اهدافتان نیاز به یاد گیری مهارت دیگری داریدی آن را نیز یاد بگیرید تا در مسیر رسیدن به اهدافتان قرار بگیرید. در این مقاله در نظر داریم تا شما را با روش های تضمینی افزایش اعتماد بنفس آشنا کنیم.

4 راهکار تضمینی برای افزایش اعتماد بنفس

اعتماد بنفس از نظر عده ی زیادی تفکر مثبت درباره ی خودمان است. زمانیکه ما بتوانیم درباره ی خود و توانایی هایمان مثبت اندیشانه فکر کنیم میتوانیم در برابر مشکلات قوی تر باشیم. اعتماد به نفس به معنای خود پرستی نیست بلکه به معنای خودباوری و باور به توانایی هایمان است. با راهکار هایی که در ادامه درباره ی آن صحبت میشود میتوانیم افسار زندگی خود را به دست بگیریم و در کارهایمان موفق شویم.

  1. استفاده از زبان بدن دست: باورتان بشود یا نشود بدن شما قبل از شما حرف میزند و پیام هایی را به ناخودآگاه فرد مقابل میرساند حتی اگر فرد مقابل از اصول زبان بدن اطلاعی نداشته باشد. درست است که زبان بدن به صورت ناخودآگاه و بی اختیار هستند اما میتوانیم با روش هایی و تمرین و تمرکز روی آن ها این پیام را به نحوه ی دلخواهمان تغییر دهیم. مثلا اگر میخواهید با اعتماد به نفس به نظر برسید. باید:
  • سرتان را بالا بگیرید.
  • صاف بنشینید.
  • شانه هایتان را به سمت عقب ببرید تا در راستای ستون فقراتتان باشد.
  • زمانیکه برای سلام کردن دست میدهید باید محکم دست بدهید.
  • زمانیکه صحبت میکنید به صورت فرد مقابلتان نگاه کنید. (یک مثلت روی صورت او در نظر بگیرید هر دو چشم و وسط پیشانی او 3 راس مثلث هستند و مدام چشمتان در این مثلث بچرخد)
  • هرگز به بینی فرد خیره نشوید. این کار حس بسیار بدی را به فرد مقابل منتقل میکند.
  1. لباس پوشیدن: قطعا لباس پوشیدن در اعتماد به نفس ما تاثیر گذار است خودتان را تصور کنید زمانیکه بهترین لباستان را پوشیده اید. چه حسی دارید؟ دوست دارید همه ی افراد به شما توجه کنند و حال خودتان را تصور کنید با یک لباس پاره و یا مندرس. (اگر من باشد اصلا دلم نمیخواهد از منزل خارج شوم چه برسد به آنکه بخواهد کسی مرا ببیند) میبینید چقدر در داشتن اعتماد به نفس شما موثر است؟ پس حتما سعی کنید از لباس های مرتب و تمیز استفاده کنید.
  2. صحبت کردن: زمانیکه شما جسورانه و جذاب صحبت کنید چشم هر بیننده ای را به خود جذب میکنید. اگر فکر میکنید حرفی برای گفتن ندارید از شما میخواهم کمی برای من درباره ی شغلتان صحبت کنید. خواهیم دید که شما نیم الی یک ساعت به صورت مداوم صحبت میکنید. پس نکته در تخصص شماست. زمانیکه شما درباره ی یک موضوع اطلاع کافی داشته باشید به راحتی میتوانید درباره ی آن صحبت کنید. یک راه آن خواندن کتاب است. هرکتاب یک دریچه است به دنیای آگاهی، اگر به یک موضوع مثل همین اعتماد به نفس که به خاطر آن این مقاله را شروع به خواندن کردید؛ علاقه دارید. شروع به خواندن مقاله و کتاب در آن حوزه کنید و تمرین کنید که در جمع ها درباره ی آن صحبت کنید.

مثبت فکر کنید و مثبت عمل کنید: متاسفانه در دنیایی زندگی میکنیم که پر از اتفاقات بد و ناکامی های بسیار است اگر خودمان را به اخبار بد و ناگواری ها بسپاریم بجز انزوا و افسردگی دستاورید نخواهیم داشت. اما میبینیم که در همین دنیای پر از مشکلات و گرانی ها هستند افرادی که از زندگی بهترین استفاده را میبرند راز آن در مثبت اندیشی است. اگر بدانیم در دل هر دردی که به ما میرسد یک درس زندگی وجود دارد باعث میشود تا به جای منفی گرایی به دنبال درس های زندگی بگردیم تا دوباره آن اتفاقات را تجربه نکنیم. مثبت اندیشی یعنی فرض کنیم شما در مغز خودتان دو کارگر دارید. کارگر مثبت و کارگر منفی، سوال اینجاست که شما از کدام کارگر بیشتر کار میکشید. مثلا صبح که از خواب بیدار میشوید اول جوش روی صورتتان را میبینید یا زیبایی چشمانتان را؟ باید در خودمان به دنبال نقاط قوت بگردیم و آن ها تقویت کنی

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *