مشاوره تحصیلی چه جایگاهی در موفقیت تحصیلی دارد؟


مشاوره تحصیلی چه جایگاهی در موفقیت تحصیلی دارد؟

تحقیقات مختلف سه دسته از متغیرهایی را که پیش بینی موفقیت دانش آموزان در عرصه علمی با مشاوره تحصیلی را شامل می شود، بررسی کرده اند، از جمله توانایی، شرایط و عوامل شخصی. مقوله توانایی اغلب با معیارهای استعداد و موفقیت ارزیابی می شود. نشان داده شده است که این عامل دارای بیشترین قدرت پیش بینی برای موفقیت تحصیلی است، همانند ویژگی های فیزیکی با یک مجموعه مشخص و انعطاف پذیری محدودی که برای تغییر وجود دارد. شرایط موفقیت با مشاوره تحصیلی شامل فاکتورهای موقعیتی (به عنوان مثال، خانواده، سطح اقتصادی-اجتماعی، قومیت و جغرافیا) است که ممکن است فرد، کنترل محدودی بر آنها داشته باشد. سرانجام، تقریباً 30 تا 40٪ از تحقق اهداف به عوامل شخصی مربوط می شود، که شامل نگرش (به عنوان مثال انگیزه و اخلاق کار)، ادراک از خود (به عنوان مثال، اعتماد به نفس و خودکارآمدی)، رفتارها (به عنوان مثال، سازمان، عادات مطالعه و سبک زندگی)، حل مسئله (به عنوان مثال، تفکر انتقادی و تصمیم گیری)، و ارزش ها (به عنوان مثال، ترجیحات و عقاید شخصی) و سایر موارد دیگر….

 

گام های موفقیت با مشاوره تحصیلی

کار با نیازهای دانش آموزان در ارتباط با عوامل شخصی احتمالاً شامل مراحل کاوش، مفهوم سازی، برنامه ریزی و اقدام است این رویه برای مشاورانی که مشاوره تحصیلی می دهند بسیار ضروری است.

مرحله 1:  هر گونه تماس شخصی با دانش آموزان ، که هدف این است که با دیدگاه دانش آموزان آشنا شوند که چه چیزی بر آنها تأثیر می گذارد. این می تواند با صرف وقت برای گوش دادن، بازتاب مطالب دانش آموزان، به دست آوردن توضیحات از طریق سوالات مفصل و بیان خلاصه ای که افشای اطلاعات را به مشکلی که آنها در دوران دانش آموزی دارند مرتبط سازد. در حالی که مشاوران در مشاوره تحصیلی از استراتژی های ارتباطی مشابه بهره مند می شوند، هدف مشاوران این است که به جای تلاش برای اصلاح مشکلات عاطفی یا شخصی، درک درستی از آنچه ممکن است باعث اختلال در تحصیل دانش آموز شود، داشته باشند. این فرایند اکتشاف منجر به مرحله بعدی شکل گیری فرضیه ای می شود که چه چیزی باعث ایجاد اختلال می شود.

مرحله 2: تصور کردن: هنگامی که دانش آموزان نگرانی خود را ابراز کردند، لازم است مفهومی از آنچه اتفاق می افتد و آنچه باید اصلاح شود، شکل گیرد. در زمینه بهداشت از این به عنوان تریاژ، فرآیند شناسایی، مرتب سازی و تعیین اولویت ها برای پاسخگویی به فرد یاد می شود. تعدادی از ابزارها برای کمک به روند تعریف نگرانی های دانش آموزان ساخته شده است. به عنوان مثال، سیستم طبقه بندی میسور،روشی برای نقشه برداری از ماهیت مشکلات دانش آموزان بر اساس موضوع محتوا (آموزشی، شخصی- عاطفی یا شغلی) و منبع (کمبود اطلاعات، سطح مهارت های شخصی، عوامل محیطی، تعارض با خود یا درگیری با دیگران) است. همچنین می توان از مشاوره تحصیلی به عنوان ابزارهای ارزیابی ساختاری برای تعیین مشکل و چگونگی ارتباط آن با رفتار دانشگاهی استفاده کرد. به عنوان مثال، موجودی استراتژی های یادگیری و مطالعه اطلاعاتی را در مورد نگرش و رفتار شخصی دانش آموز جمع می کند. علاوه بر این ، پرسشنامه اثربخشی یادگیری کالج (CLEI) عوامل شخصی و تحصیلی خاصی را پیش بینی می کند که پیش بینی نتایج مانند معدل و رضایت از زندگی در دانشگاه هستند (کیم و دیگران ، مطبوعات). این ابزارها برای مشخص کردن منبع نگرانی و چگونگی ارتباط آن با عملکرد دانشگاهی مفید هستند.

مثلا، علاوه بر در نظر گرفتن ماهیت نگرانی یک دانشجو، برای تعیین اینکه آیا شرایط او در محدوده مشاوره تحصیلی قرار می گیرد یا خیر، باید به یک مشاور ارجاع شود که در اینجا شدت مسئله نیز بسیار مهم است. این شامل در نظر گرفتن میزان دخالت موضوع در زندگی دانش آموز است، از جمله مسئولیت های تحصیلی، نقش های کاری و روابط و فعالیت های شخصی وی. اگر مشکلی مانع تمرکز دانش آموز در کلاس شود، اگر خواب او را مختل کند، اگر عملکرد کار را به خطر بیندازد ؛ اگر باعث تضاد رابطه ای شود، این دلایلی است که موجب می شود مشاوره تحصیلی می تواند دراین زمینه مفید باشد. که در همین راستا چارچوب دقیق تری را برای بررسی اینکه کدام مشاهدات باید دانش آموزان را به مشاوره، راهنمایی کند فراهم کرده اند.

مرحله 3: برنامه ریزی کنید، مرحله برنامه ریزی صریحاً آنچه را می توان در پاسخ به نگرانی دانش آموزان انجام داد، بیان می کند. یکی از مهم ترین جنبه های این مرحله، تعهد دانش آموزان به برنامه است. دانش آموزان می توانند در بین مراحل (1) پیش اندیشی قرار بگیرند، که در آنها نگرانی زیادی برای مسئله ندارند و ممکن است توسط یک استاد یا والدین برای کمک معرفی شوند. (2) تفکر، مشخص شده توسط دوسوگرایی در مورد اقدام؛ (3) آماده سازی، که ممکن است شامل آزمایش با تغییرات کوچک باشد. (4) اقدام، آماده بودن برای حل مستقیم مشکل و (5) تعمیر و نگهداری، همگام با راه حل های مشکل در طول زمان. متناسب سازی رویکرد به موقعیت دانشجو در روند تغییر، می تواند ارتباطات و نتایج را بهبود بخشد.

دانش آموزان در مرحله ای از پیش اندیشی یا تأمل می توانند کار با مشاوره تحصیلی را به چالش بکشند. فعالیت آنها ممکن است نگران کننده باشد یا از عبارات “بله یا اما” استفاده کنند. بعید به نظر می رسد آنها از مشاوره های مشخص یا مشاوره بیشتر بهره مند شوند.

 

مزایای مشاوره تحصیلی برای دانش آموز

دانش آموزان با همکاری مشاورتحصیلی خود مشکلاتی را که می خواهند برطرف کنند شناسایی کرده و برای حل آن تلاش می کنند. یک مشاور با مشاوره تحصیلی می تواند به شما کمک کند مهارت های خود را بیاموزید و روش های مختلفی را برای بررسی موقعیت ها در نظر بگیرید تا بتوانید به تنهایی توانایی حل مشکلات را داشته باشید.

مشاوره تحصیلی می تواند به شما کمک کند تا

-برای حل مسائل شخصی تلاش کنید

-رفتارها / احساسات / روابط خود را درک کنید

-بر افکار / احساسات خود کنترل بیشتری پیدا کنید

-بیاموزید که چگونه بهتر با عوامل استرس زا کنار بیایید

-اضطراب خود را مدیریت کنید

-درک خود را افزایش دهید

-انتخاب ها را روشن کرده و تصمیم گیری کنید

-یاد بگیرید که بیشتر قاطعانه رفتار کنید

-تکنیک های آرام سازی را یاد بگیرید

-با نگرانی های خوردن کنار بیایید

-عزت نفس خود را افزایش دهید

-صحبت در مورد نگرانی های تحصیلی (اضطراب متن، مهارت مطالعه)

-عملکرد خود را در مدرسه بهبود ببخشید

-بهبود ارتباطات (با والدین، اساتید، دوستان)

-مهارت های بین فردی خود را بهبود ببخشید

-روابط سالم تری برقرار کنید

 

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *