اهمیت مشاوره تحصیلی در بهبود عملکرد دانش آموزان


اهمیت مشاوره تحصیلی در بهبود عملکرد دانش آموزان

از نظر ظاهری، مشاوران مدرسه به دانش آموزان کمک می کنند تا برای موفقیت در مدرسه و مشاغل آینده آنها آماده شوند. امروزه نقش و اهمیت یک مشاور تحصیلی در مدرسه اساساً پیچیده است. افراد حرفه ای در این زمینه باید درک عمیقی از رفتار در زمینه پویایی، اجتماعی و فرهنگی، پیشرفت شغلی و انواع مختلفی از عناصر دخیل در آموزش جوانان داشته باشند. مشاوران مدرسه با دانش آموزان برای ایجاد مهارت های مختلف تحصیلی و اجتماعی کار می کنند که می تواند به نمرات بهتر، دوستی های قوی تر، بهبود رفتار و سایر نتایج مثبت تبدیل شود. وظایف خاص و اهمیت مشاوران در مشاوره تحصیلی مدارس به موقعیت های آموزشی بستگی دارد. به عنوان مثال، یک مشاور دبستان ممکن است با والدین یا سرپرستان دیدار کند تا نقاط قوت، مسائل رفتاری یا نیازهای ویژه فرزندان را برطرف کند. مشاوران دبیرستان ممکن است دانش آموزان را در سالهای سخت راهنمایی کنند تا به آنها کمک کنند تا جوامع حمایتی متشکل از والدین، معلمان و دوستانشان را ایجاد کنند. مشاوران دبیرستان ممکن است دانش آموزان را وادار کنند که هنگام آمادگی برای فارغ التحصیلی با جدیت بیشتری درباره گزینه های تحصیلی و شغلی خود فکر کنند.

از آنجا که دانش آموزان مختلف نیازهای متفاوتی دارند، درنتیجه هیچ روزی در زندگی کاری یک مشاور مدرسه یکسان نیست. با این حال، این تنوع یکی از دلایلی است که باعث می شود این موقعیت یکی از جذاب ترین و راضی کننده ترین موقعیت ها در زمینه آموزش باشد.

 

نقش های کلیدی مشاوران مدرسه در مشاوره تحصیلی

مشاوران مدارس چندین مسئولیت مهم مرتبط با تلاش هایشان برای ایجاد محیط های یادگیری حمایتی دارند که دانش آموزان را برای موفقیت در آینده آماده می کنند.

رشد و توسعه انسانی

دانش آموزان در یک حالت ثابت رشد جسمی، روحی و عاطفی قرار دارند. مشاوران مدرسه به آنها کمک می کنند تا در این اوقات گیج کننده حرکت کنند. با استفاده از درک خود از مراحل رشد انسانی، مشاوران ممکن است در طراحی برنامه ها و پروژه های مدرسه که مکمل الگوهای رفتاری و علایق فردی دانش آموز هستند، کمک کنند که این امر اهمیت مشاوره تحصیلی را نشان می دهد.

بنیادهای اجتماعی و فرهنگی

مشاوران مدارس باید درک کاملی از معیارهای اجتماعی و فرهنگی داشته باشند که رفتارها و روابط را در محیط مدرسه شکل می دهد. مشاوران آموزش دیده اند تا مسائلی را که ممکن است مانع رشد دانش آموز شود، مانند، مبارزات آکادمیک و درگیری با دوستان را، تشخیص دهند. آنها با اجرای برنامه های حمایتی طراحی شده برای ایجاد اعتماد به نفس، مثبت بودن و ارزش والای خود، به دانش آموزان کمک می کنند تا از پس این چالش ها برآیند و نقش و اهمیت مشاوره تحصیلی را به خوبی به نمایش می گذارند.

توسعه شغلی و سبک زندگی

معمولاً مشاوران مدارس، به ویژه مشاوران دبیرستان، کمک می کنند که دانش آموزان برای زندگی فراتر از مدرسه آماده شوند. آنها می توانند به دانش آموزان در شناسایی و پرورش نقاط قوت و علایق خاص کمک کنند. آنها همچنین می توانند به اصلاح نقاط ضعفی که می توانند بعداً در زندگی پایدار باشند مانند مدیریت ضعیف زمان یا کمبود سازمان کمک کنند. مشاوران معمولاً برای تهیه برنامه هایی برای دستیابی به اهداف خاص تحصیلی و شغلی با دانش آموزان همکاری می کنند. این برنامه ها همچنین می توانند به ایجاد عادت های درست در سبک زندگی مسئولانه به آن ها کمک کند که دانش آموزان هنگام ورود به دنیای واقعی آن را به درستی درک کنند.

تحقیق و ارزیابی برنامه

مشاوران مدارس به طور روزمره برنامه های مدرسه را ارزیابی می کنند تا اطمینان حاصل کنند که آنها نیازهای دانش آموزان را برآورده می کنند. این ارزیابی ها به طور معمول شامل همکاری با دانش آموزان، والدین، معلمان و مدیران است و هدف آنها شناسایی موانع احتمالی در برنامه درسی است که می تواند پیشرفت دانش آموز به سمت فارغ التحصیلی و شغلی را مختل کند. سپس مشاوران با سایر ذینفعان مدرسه همکاری می کنند تا استراتژی هایی برای رفع این شکاف ها و آماده سازی دانش آموزان برای چالش های پیش رو تهیه کنند و از این رو اهمیت مشاوره تحصیلی را به درستی به افراد نشان دهند.

کمک به روابط

در هسته اصلی خود، نقش یک مشاور تحصیلی مدرسه ایجاد روابط قابل اعتماد است. این ارتباطات پویایی را در بین مشاوران، دانش آموزان و والدین تعریف می کند. مشاوران گاهی اوقات در ایجاد استراتژی های والدین و پیوند برای ایجاد ارتباطات محکم تر در خانواده دانش آموز، شرکت می کنند. این عنصر می تواند به ویژه برای نوجوانان مفید باشد، زیرا آنها تغییرات فاحشی را در رشد تجربه می کنند.

 

وظایف، نقش و اهمیت مشاوره تحصیلی

 

مشاوران مدرسه، همچنین به عنوان مشاوران راهنمایی شناخته می شوند، در درجه اول مسئولیت تسهیل پیشرفت شغلی را بر عهده دارند. امروزه، نقش مشاور مدرسه چند وجهی است و بسته به نیازهای هر مدرسه، ممکن است بسیار متفاوت باشد.

1-ارائه دستورالعمل در مورد مسائل روانشناختی و اجتماعی: مشاوران مدرسه ممکن است کلاسهای آموزشی و اجتماعی را ارائه دهند، در مورد آزار و اذیت به دانش آموزان اطلاعاتی ارائه دهند یا سمینارهایی در مورد مهارت های مطالعه را برگزار کنند.

2-راهنمایی شغلی: بسیاری از مشاوران مدرسه به دانش آموزان کمک می کنند تا برای دانشگاه آماده شوند یا مشاغل خود را انتخاب کنند و بدین صورت اهمیت مشاوره تحصیلی را به نمایش بگذرانند.

3-مشاوره: مشاوران مدرسه اغلب به دانش آموزان کمک می کنند تا با همسالان، معلمان یا والدین خود روابط صمیمانه ایجاد کنند. بسیاری از مشاوران مدارس همچنین در ساعات مدرسه خدمات مشاوره کوتاه مدت به دانش آموزان ارائه می دهند.

4-مداخله زودهنگام: مشاوران مدرسه در مورد مشکلات یادگیری و نگرانی های روانشناختی آموزش می بینند که معمولاً در کودکان و نوجوانان بروز می کند. آنها همچنین ممکن است در مورد نگرانی های مربوط به بهداشت روان، ارجاع، توصیه و آموزش به والدین روش هایی ارائه دهند. بعلاوه، مشاوران اغلب به دانش آموزان کمک می کنند تا روش های مختلف اهمیت مشاوره تحصیلی را شناسایی کنند:

-استانداردهای آکادمیک را حفظ کرده و اهداف موفقیت تحصیلی را تعیین کنند.

-مهارت هایی را برای بهبود سازمان، عادات مطالعه و مدیریت زمان ایجاد کنند.

-مهارت های اجتماعی را بهبود ببخشند.

-با خشونت، حوادث و آسیب های مربوط به مدرسه یا جامعه کنار بیایند .

-از طریق ارزیابی علایق، نقاط قوت و استعدادها را شناسایی کنند.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *