مشاور کودک و نوجوان چکار میکند؟


مشاور کودک و نوجوان چکار میکند؟

مشاور کودک و نوجوان ضمن بررسی پویایی، دایره اجتماعی و تحصیلات خانواده وی، ذهنیت یک مشتری جوان را ارزیابی می کند تا بفهمد چگونه محیط روزمره او بر سلامت روان او تأثیر می گذارد.  مشاوران مدارس پشتیبانی مشابهی را از کودکان انجام می دهند اما بیشتر بر این مسئله تأثیر می گذارند که چگونه رشد اجتماعی، شخصی و تحصیلی آنها بر تجربه آنها از تحصیل تأثیر می گذارد. مشاور کودک و نوجوان باید مدرک کارشناسی ارشد خود را در زمینه مشاوره در مدارس کسب کنند تا تخصص در مشاوره درمان کودک و نوجوان داشته باشند. در حالی که هر دو مشاغل مربوط به جمعیت های یکسانی است، اما هر یک از روش ها به روشی متفاوت مربوط می شود.برخی از نگرانی هایی که کودکان و نوجوانان ممکن است در جلسات مشاوره ایجاد کنند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

-ناتوانی های یادگیری

-دغدغه های رفتاری

-سوء مصرف مواد

-جنسیت

-بحران هویت

-افسردگی

-اضطراب

-فشار

-معضلات اجتماعی

-اختلالات اشتها

-فقر

-خشونت خانگی

مشاوران کودک و نوجوان مشتری را تشویق می کنند تا درباره تجربیات و عواطف روزمره خود صحبت کنند و به آنها کمک می کنند تا واکنش های خود را پردازش کرده و با تغییرات عمده زندگی مانند طلاق یا مرگ سازگار شوند. یک پزشک ماهر و موفق به مشتریان خود آموزش می دهد تا مهارت هایی برای تغییر رفتار خود، کنار آمدن با چالش های زندگی و تصمیم گیری مناسب به دست آورند. غالباً یک مشاور کودک و خانواده، درمان را با سایر پزشکان مانند روانپزشک و یا مددکار اجتماعی هماهنگ می کند. در صورت لزوم، آنها مشتریان جوان را به مراکز درمانی یا برنامه های اجتماعی ارجاع می دهند.

مراحل تبدیل شدن به یک مشاور کودک و نوجوان

مرحله 1: مشاور کودک و نوجوان دوره کارشناسی خود را در رشته های رفتاری، علوم اجتماعی، روانشناسی یا رشته دیگر به پایان می رسانند. کسب مدرک لیسانس به طور معمول اولین قدم است. برخی از دانشجویان ممکن است در دوره های مشاوره یا روانشناسی ثبت نام کنند تا در مورد تئوری های رشد کودک، مهارت های مشاوره رشد انسانی و رویکردهای کودک درمانی و مشاوره اطلاعات کسب کنند.

مرحله 2: یک مدرک کارشناسی ارشد مشاوره با تمرکز بر رشد کودک و نوجوان کسب می کنند. مشاوران کودک و نوجوان مدرک کارشناسی ارشد خود را در زمینه مشاوره یا یک زمینه مرتبط برای تنظیم دقیق تحصیلات خود در رابطه با نظریه های رشد کودک، تکنیک های مشاوره با کودکان، بررسی اختلالات روانی، رفتاری و عاطفی، آزمایش و اندازه گیری آموزشی و روانشناسی و فردی کسب می کنند.

مرحله 3: تجربه کارآموزی کامل و تحصیلات تکمیلی را برای نیاز به گواهینامه / مجوز دریافت می کنند. به عنوان یک جنبه حیاتی از اعتبار، مدارک مشاوره، تجربه مشاوره تحت نظارت فارغ التحصیلان، به دانشجویان اجازه می دهد تا در نقش مجاز آینده خود به عنوان یک مشاور کودک غوطه ور شوند. این تجربه با ساعت های بالینی تحصیلات تکمیلی،  بینش اساسی در مورد کار با کودکان پس از تحصیلات تکمیلی را فراهم می کند.

مرحله 4: مشاور کودک و نوجوان آزمون های لازم برای صدور گواهینامه  مجوز را پشت سر می گذرانند و برای مجوز درخواست می دهند. برخی از برنامه های مشاوره ای نیاز به قبولی در آزمون مشاوره برای فارغ التحصیلی یا گواهینامه مجوز مانند آزمون مشاور ملی دارند.

مرحله 5: برای گرفتن گواهینامه های اضافی درخواست می دهند و آن ها را دریافت می کنند. در کار با کودکان و نوجوانان، برخی از دانشگاه ها و سازمان ها گواهینامه های اضافی، به ویژه در روانشناسی کودک ارایه می دهند که می تواند کمک شایانی به کودکان و نوجوانان در این زمینه کند.

مرحله6: تحصیلات خود را ادامه می دهند و در جریان روند مشاوره کودک و نوجوان و تغییرات مرتبط با آن ها هستند. مشاوران کودک و نوجوان، کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلالات روانی، رفتاری و عاطفی را درمان می کنند. آنها مسائل را تشخیص می دهند، برنامه های درمانی ایجاد می کنند و به جوانان کمک می کنند که چالش هایی در پایداری آنها ایجاد کنند. مشاوران کودک، در مدارس، دفاتر خدمات اجتماعی، بیمارستان ها، مراکز نگهداری کودکان و نوجوانان، پناهگاه های بی خانمان و کلینیک های سرپایی کار می کنند. آنها اغلب به کودکان آسیب دیده فعلی یا گذشته از جمله سوء استفاده، زورگویی و بی خانمانی کمک می کنند. حوزه مشاوره همچنان شاهد رشد چشمگیری است. درآمد مشاوران در مناطق با تقاضای زیاد بیشتر است. برای تبدیل شدن به یک مشاور کودک، شما نیاز به تحصیل در دانشگاه، تجربه بالینی و مجوز دولتی دارید.

مشاور کودک و نوجوان شدن

شرایط تحصیلات

یک مشاور کودک و نوجوان حرفه ای معمولاً به حداقل مدرک کارشناسی ارشد در مشاوره عمومی یا روانشناسی نیاز دارد. این برنامه ها بیشتر از یک فوق لیسانس تخصصی در مشاوره کودک وجود دارد. همه برای درخواست مجوز بالینی خود به مشاوران برای دریافت مدرک تحصیلات تکمیلی نیاز دارند. بسیاری از برنامه های مشاوره ای تمرکز در رشد کودک و نوجوان را ارائه می دهند. شما همچنین می توانید در طول تجربه بالینی مورد نیاز خود، در مشاوره کودک تجربه کسب کنید. برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد در برنامه مشاوره، باید یک مدرک لیسانس از یک کالج یا دانشگاه معتبر داشته باشید. اگر در یک رشته غیر مرتبط تحصیل می کنید ممکن است لازم باشد دوره های پیش نیاز را بگذرانید. برخی از دانشجویان انتخاب دکترای مشاوره کودک را انتخاب می کنند. با دکترای تخصصی در مشاوره کودک و نوجوان، می توانید در سطح دانشگاه تدریس کنید یا تحقیقات اصلی انجام دهید.

مدرک دکترا

مشاوره کودک و نوجوان راه های بیشتری را برای متخصصان این زمینه باز می کند. پزشکان می توانند در سطح دانشگاهی مشاوره دهند، در حالی که مشاوران دارای مدرک کارشناسی ارشد نمی توانند. سایر فرصت های شغلی شامل موقعیت های تحقیقاتی تخصصی در دانشگاه ها، اتاق های فکر و سازمان های دیگر است. اتمام دوره دکترا به طور معمول 5-7 سال طول می کشد. دانشجویان دکترا برای ورود به دوره دکترا به کارشناسی ارشد نیاز ندارند. دپارتمان های پذیرش شرایط دقیق تر و رقابتی تر برای Ph.D. را الزام می کنند.  اکثر برنامه های مشاوره دکتری دانشجویان را به تکمیل پایان نامه ای الزام می کنند که شامل تحقیقات اصلی با استفاده از موضوعات انسانی و مقاله ای با کیفیت انتشار در مورد یافته های آنها است. دانشجویان پایان نامه تحقیقات خود را ارائه می دهند و به طور شفاهی دفاع می کنند. تکمیل پایان نامه داوطلب معمولاً حدود سه سال طول می کشد.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *