فواید مشاوره تحصیلی چیست؟


فواید مشاوره تحصیلی چیست؟

1-حمایت از دانشجویان را تقویت می کنند

از آنجا که مشاوران با ارائه مشاوره تحصیلی وقت خود را با دانش آموزان به تنهایی و به صورت گروهی می گذرانند و به چالش ها و نگرانی های آنها گوش می دهند، آنها از صلاحیت منحصر به فردی برای دفاع از نیازهای دانش آموزان برخوردارند. به عنوان واسطه آموزش دیده، مشاوران از دانش آموزان پشتیبانی می کنند در حالی که آنها یاد می گیرند خود را به طور موثر در مقابل والدین، معلمان، همسالان و مدیران بیان کنند. مشاوران بعضاً در جلسات با سایر کارمندان و والدین، مانند جلسات آموزش ویژه یا جلسات انضباطی، دانش آموزان را نمایندگی می کنند. آنها همچنین ممکن است به عنوان یک منبع مهم برای دانش آموزان در مواقع بحران یا درگیری باشند و این فرصت را برای دانش آموزان فراهم می کنند تا نگرانی های خود را بیان کنند تا احساس آن ها شنیده شود. به عنوان واسطه آموزش دیده، مشاوران از دانش آموزان پشتیبانی می کنند در حالی که آنها یاد می گیرند خود را به طور موثر در مقابل والدین، معلمان، همسالان و مدیران بیان کنند

2- از والدین پشتیبانی می کنند

مشاوره تحصیلی معمولاً به عنوان یک نقطه حساس برای تماس والدین با یک سوال یا نگرانی در یک مدرسه عمل می کنند. والدین ممکن است با مشاوران تماس بگیرند تا درباره پیشرفت تحصیلی، مسائل اجتماعی یا چالش های عاطفی فرزندشان صحبت کنند. مشاوران می توانند به والدین کمک کنند تا با کارکنان مدرسه ارتباط مناسب برقرار کنند یا به منابع مورد نیاز دسترسی پیدا کنند و می توانند به اختلافات بین خانواده ها، معلمان یا سایر کارکنان مدرسه کمک کنند. آنها همچنین می توانند به والدین طرفدار نیازهای تحصیلی یا شخصی فرزندشان، پشتیبانی و اطلاعات بدهند.

3-از معلمان پشتیبانی می کند

اگر نگران پیشرفت رفتاری فرزندان خود هستید، ممکن است معلمان به دنبال مشاوره تحصیلی دانش آموزان بروند. مشاوران به معلمان کمک می کنند تا نیازهای منحصر به فرد هر زبان آموز و علل اصلی برخی رفتارها را درک کنند. مشاوران همچنین می توانند از طرف معلمان با خانواده ها تماس بگیرند تا در مورد جنبه های زندگی دانش آموز که ممکن است در موفقیت مدرسه تأثیر بگذارد، بیشتر بدانند. در این روش ها، مشاوران از معلمین پشتیبانی می کنند و با مشاوره های درست تحصیلی خود سعی می کنند به طور مناسب نیازها و اهداف دانش آموز را برطرف کنند. مشاوران همچنین می توانند برای ارائه دروس راهنمایی که از کار معلمان در مورد موضوعاتی مانند تعیین هدف، مهارت های اجتماعی، صداقت تحصیلی و تنوع پشتیبانی می کند، از کلاسها دیدن کنند.

4-پشتیبانی از مدیریت

وقتی مشاوره تحصیلی و برنامه های درسی راهنمایی خود را با اهداف و مأموریت های مدارس خود هماهنگ می کنید، موجب می شود مشاوران از حمایت اساسی مدارس پشتیبانی کنند. همانطور که مشاوران، اهداف و ارزش های اصلی مدرسه را پشتیبانی می کنند، آنها هم چنین در رسیدن به اهداف آموزشی به مدارس هم کمک می کنند. مشاوران همچنین ممکن است از رهبران مدرسه به دنبال درک و رفع نیازهای دانش آموزان یا رفع نگرانی های رفتاری حمایت کنند. آنها می توانند به مدیران کمک کنند تا جنبه های روانشناسی یا زندگی در منزل دانش آموز را که بر رفتار او در مدرسه تأثیر می گذارد، بیاموزند.

5-به انجمن کمک می کند

مسئولیت حیاتی مشاوره تحصیلی، به ویژه کسانی که در سطح متوسطه کار می کنند، آماده سازی جوانان برای موفقیت در بزرگسالی است. وقتی مشاوران دانش آموزان را برای محل کار آماده می کنند و یا با برنامه ریزی شغلی به آنها کمک می کنند، فواید مشاوره در مدرسه به جامعه نیز دامن می زند. از طریق درس راهنمایی و مشاوره فردی، مشاوران تحصیلی، به دانش آموزان در تعیین اهداف و برنامه ریزی برای گزینه های پس از دوره متوسطه، از جمله دانشگاه، آموزش شغلی و ارتش کمک می کنند. آنها همچنین به دانشجویان کمک می کنند که برای کالج یا استخدام اقدام کنند و یاد بگیرند که در محیط کار چگونه رفتار کنند.

 

نکات قابل توجه دیگر در مشاوره تحصیلی

 

6-همکاری را ارتقا می بخشد

مشاوره تحصیلی به دانش آموزان و خانواده های آنها کمک می کند تا از خدمات و منابع مدرسه و جامعه برخوردار شوند. آنها همکاری بین بزرگسالان را تقویت می کنند که می تواند دانش آموزان را در رسیدن به اهداف خود، از جمله پزشکی، بهداشت روان و ارائه دهندگان خدمات اجتماعی مانند پرستاران یا مددکاران اجتماعی، یاری کند. مشاوران همکاری را هم در داخل مدرسه و هم از طریق ارتباط با منابع خارجی ارتقا می دهند.

مشاوران همچنین دانشجویان را با فرصت هایی که می تواند به آنها در دستیابی به موفقیت کمک کند، از جمله آزمون های استاندارد، فرصت های بورس تحصیلی، رویدادهای استخدام دانشگاه و ارتش و نمایشگاه های استخدام مرتبط می کنند. مشاوران تحصیلی از راهبردهای بسیاری برای گردآوری دانش آموزان با منابع جامعی که برای موفقیت لازم دارند استفاده می کنند.

7-برنامه ریزی و مداخله بحران

مشاوره تحصیلی پشتیبانی بی نظیری از دانش آموزان، خانواده ها، کارکنان مدرسه و جوامع در شرایط بحرانی انجام می دهند. هنگامی که مرگ یا بحران های دیگر جامعه و مدرسه را تحت تأثیر قرار می دهد، مشاوران منبع مهم و نقطه تماس دانش آموزان و بزرگسالانی هستند که در یک دوره دشوار، از دانش آموزان حمایت می کنند. در شرایط گسترده تر بحران، مانند بلایای طبیعی، مشاوران می توانند به عنوان اولین پاسخ دهندگان عمل کنند. مشاوران همچنین به مدارس کمک می کنند تا یک بحران را برنامه ریزی و آماده کنند. آنها ممکن است با آموزش ها به معلمان و مدیران کمک کنند و در مورد نحوه واکنش در موارد اضطراری به دانشجویان مشاوره دهند.

 

مزایای مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی فرایندی است که می تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

روشن کردن یک مشکل

کنار آمدن با افسردگی

افزایش اعتماد به نفس

بررسی فرصت های تغییر

بهبود مهارت های شخصی

یادگیری تصمیم گیری بهتر

مدیریت اضطراب

 

برخی از نگرانی های رایج مشاوره تحصیلی شامل مشکلات ارتباط با دوستان، هم اتاقی ها یا اعضای خانواده است. افسردگی، استرس یا اضطراب؛ سازگاری با زندگی دانشگاهی مشکل در تمرکز یا مطالعه؛ مصرف الکل یا مواد مخدر؛

معمولا در مشاوره تحصیلی:

شما را ترغیب می کنند که صادقانه صحبت کنید

در مواقع سخت شما را پشتیبانی و راهنمایی می کنند

به شما کمک می کنند تا بهتر کنار بیایید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *