کودک خودم را برای مشاوره کجا باید ببرم؟


کودک خودم را برای مشاوره کجا باید ببرم؟

برخی کودکان دارای روحیه اضطراب و مشکلات اجتماعی و مدرسه هستند. این چالش های طبیعی رشد ممکن است فرزند شما را ملزم به تغییر دیدگاه ها یا یادگیری مهارت های جدید کند. در بیشتر موارد، اگر حمایت، حساسیت و صبر داشته باشید، کودک می تواند این مسئله را تشخیص دهد و با مراجعه به مشاوره های خوب در حوزه های روانشناسی و روان شناختی می توانید به کودک خود کمک کنید. در اکثر موارد، وقتی این مسایل ظاهر می شود، معمولا مشاوران والدین را تشویق می کنند که سعی کنند اولاً گوش کنند و تجربه فرزندشان را تأیید کنند.

طبیعی است که بخواهیم سریع عمل کنیم و برای حل مسئله تلاش کنیم، اما کودکان فقط باید بدانند که آنها شنیده می شوند و درک می شوند. معمولا مشاور در مشاوره های روانشناسی و روانشناختی به شما پیشنهاد می کند از عباراتی مانند “من می بینم که این واقعا برای شما سخت است” یا “من متوجه می شوم که اخیراً تلاش می کنید” استفاده کنید.

چه موقع باید به دنبال کمک به کودک خود از طریق مشاور باشید

در اکثر مواقع آنچه به نظر می رسد یک مشکل عادی در دوران کودکی است، که گاهی اوقات می تواند به مسئله جدی تری تبدیل شود. اگر در مورد فرزندتان نگران هستید که در زمینه های زیر مشکل دارد مراجعه به یک مشاوره خوب نقش بسزایی می تواند در حل مشکلات او داشته باشد :

-در زمینه های مختلف زندگی مانند روابط خانوادگی، عملکرد تحصیلی، فعالیت های اوقات فراغت و دوستی مشکلاتی دارد.

-شروع به احساس بد نسبت به خودش می کند، اعتماد به نفس کمتری دارد.

-نگرانی بیش از حد در مورد آینده را نشان می دهد.

-ابراز ناامیدی می کند.

-از خانواده، دوستان و یا فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می برد خارج می شود.

-تغییر قابل توجهی در  عادات خواب یا اشتها دارد.

-مرتباً رفتار منفی می کند.

-رفتارهای تکراری، خود تخریبی مانند کشیدن مو یا آسیب به پوست خود دارد.

-با خود بسیار صحبت می کند یا درگیر هر نوع خودزنی است.

-نظراتی مانند “کاش اینجا نبودم” یا “هیچ کس اهمیتی نمی دهد اگر فرار کنم” را با خود می گوید.

-صریحاً درباره خودکشی صحبت می کند .

اینجاست که مشاوران با ارایه مشاوره های مفید خود توصیه می کنند که والدین به آن ها اعتماد کنند و با آن ها به حل و بررسی مسایل آن ها بپردازند.

 

چگونه می توان با مشاوره خوب کودک تماس گرفت

در بیشتر موارد مشاوران توصیه می کنند که از اینکه این موضوع را با فرزند خود مطرح کنید نترسید. غالباً اگر فقط به فرزند خود بگویید،” آیا این احساس چیزی است که برای کمک به آن نیاز داریم؟ او می گوید، “بله، اینطور است. درنتیجه والدین اغلب تعجب می کنند که فرزندانشان چقدر تمایل دارد که از آنها کمک بیشتری بگیرند.

این کمک به اندازه متخصص اطفال است. متخصصان اطفال اغلب به والدین کمک می کنند که چیزی طبیعی و غیر طبیعی را تشخیص دهند و می توانند اطمینان خاطر را ایجاد کنند. در صورت لزوم، متخصص اطفال می تواند شما را به یک درمانگر یا مشاوره ارجاع دهد که برای کودک شما مطابقت داشته باشد و یا منابع دیگری را نیز به شما پیشنهاد می کند. اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است به درمان های مشاوره ای دارد، در اینجا نحوه تشخیص علائم و کمک به درمانگر مناسب در صورت نیاز وجود دارد.

آمارهای مراکز برجسته بهداشت روان کودکان، نشان می دهد که از هر 5 کودک، یک نفر از یک مشکل بهداشت روانی، از جمله افسردگی، اضطراب و اختلالات سلوک رنج می برد. این می تواند در موارد شدید منجر به بحران های خانوادگی، اختلال در مدرسه، رفتار خشونت آمیز یا حتی خودکشی شود. مداخله زودهنگام تفاوت زیادی در بهبود بهزیستی ذهنی و جسمی کودک، کاهش استرس در خانواده، ارتقا موفقیت بیشتر در مدرسه و کاهش بزهکاری در اواخر زندگی ایجاد می کند. نکته حیرت انگیز این است که از هر پنج کودکی که به کمک مشاوره نیاز دارند فقط یک نفر آن را دریافت می کند

تغییرات نگران کننده در رفتار کودک شما، مانند کنار رفتن، غم، اضطراب و بی علاقگی ناگهانی به سرگرمی ها، می تواند نشانه نیاز او به کمک مشاوره باشد. کارشناسان می گویند این تغییرات می تواند ناشی از مواردی مانند جدایی والدین، از دست دادن عزیزی، حرکت، زورگویی یا حتی دشواری در بارهای علمی باشد. برخی از کودکان ممکن است علائم جسمی مانند شروع ناگهانی دردهای ناشناخته سر یا معده، تغییر در اشتها یا اختلالات خواب را نشان دهند.این نگرانی ها ممکن است لازم باشد توسط پزشک یا مشاور منظم کودک بررسی شود، اما اغلب با تجارب استرس زا در زندگی او همراه است و می تواند با گفتگو با یک درمانگر و برخورداری از مشاوره های مفید او  برطرف شود. والدین همیشه مجهز نیستند تا بدانند چه کاری باید انجام دهند.

معلمان و مشاوران می توانند منابع خوبی در مورد چگونگی کنار آمدن فرزند شما در محیط های اجتماعی و تحصیلی باشند و پزشکان می توانند دریابند که مواردی مانند سردرد یا عقب رفتاری از قبیل خواباندن در خواب ممکن است یک مسئله پزشکی یا نشانه پریشانی عاطفی باشد.

 

نکات موثر برای مراجعه به مشاوره کودک

اگر کودک شما در تلاش برای حل مسایل خود است و شما با معلم و متخصص اطفال او صحبت کرده اید و مطمئن نیستید که چگونه می توانید به او کمک کنید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با یک مشاوره خوب که در زمینه بهداشت روان کودکان تخصص دارد صحبت کنید. طبق تجربه بیشتر مشاوران، بسیاری از والدین احساس می کنند که برای فرزندشان مفید است که کسی را برای حمایت در کنار خود ببینند و یک فضای امن و خنثی برای گفتگو درباره احساسات خود را داشته باشند. کودکان می توانند از باز بودن در مقابل والدین محتاط باشند. آنها نمی خواهند والدین را نگران کنند و یا به احساسات خود آسیب برسانند. یادگیری، شناسایی و بیان احساسات نیز به کودک کمک می کند احساسات خود را کنترل بیشتری داشته باشد و مهارت های ارتباطی خود را رشد دهد.

مهم نیست که شما چه نوع درمانی را انتخاب کنید، به احتمال زیاد شما و فرزندتان از رفتن به مشاوره عصبی خواهید بود. بنابراین بهترین راه برای نزدیک شدن به آن چیست؟  گفتن جملاتی از قبیل: ما کسی را ملاقات کردیم که با مردم درباره نگرانی ها، افکار و احساساتشان صحبت می کند. ما فکر کردیم که شاید ایده خوبی باشد که با او ملاقات کنیم. ما او را دوست داشتیم و فکر می کنیم شما هم دوستش خواهید داشت می تواند موثر باشد. گاهی اوقات، درمانگران و مشاوران ممکن است والدین را به شرکت در بخشی از جلسه دعوت کنند. همچنین ممکن است تکالیف خانگی برای خانواده وجود داشته باشد تا والدین بخشی از روند کار باشند. ممکن است به همین سادگی باشد که هر شب با کودک خود در مورد بهترین و بدترین قسمت های روزش صحبت کنید و در مورد نحوه برخورد یا آنچه از آن آموخته صحبت کنید و بدین ترتیب با مراجعه به مشاوره می توانید تا حد فراوانی به سلامت کودک خود کمک کنید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *