تفاوت اختلال روانی کودکان و بزرگسالان


تفاوت اختلال روانی کودکان و بزرگسالان

سلامت روان مهم ترین هدیه ای است که بزرگسالان به کودکان خود میدهند. کودکی که روان سلامت دارد حتی رشد بهتری دارد و در آینده کودک تاثیر به سزایی دارد. کودکانی که در سن پایین به سلامت روان آنها توجه شده، کودکانی شاد تر و شکوفایی آنها بیشتر است در سن نوجوانی بسیار اجتماعی تر و در بزرگسالی زندگی خانوادگی و شغلی بهتری خواهند داشت. کودکان در دنیای کودکی خود به سر میبرند اما این به معنای این نیست که از دنیای بزرگسالان بی اطلاعند. کودکان دنیای بزرگسالان را به خوبی رصد میکنند، آنها میتوانند به خوبی اتفاقات اطراف را درک کنند و نسبت به آن واکنش نشان دهند. باید این را بدانیم که نمیتوان مرز مشخصی بین رفتارهای ناسازگار کودکان و بزرگسالان در نظر گرفت و بیشتر اختلالات روحی و روانی بین کودکان و بزرگسالان شبیه به یکدیگر هستند. درنتیجه باید رفتارهای یک فرد را در دورهای مختلف سنی و به شیوه های مختلف مورد بررسی قرار گیرد. روانشناس کودک و نوجوان یک همراه متخصص و مورد اطمینان در کنار شما و کودکانتان قرار میگیرد تا بتوانید کودکان سالم از لحاظ روانی تربیت کنید. در این مقاله در نظر داریم تا تفاوت اختلال روانی بین کودکان و نوجوانان را بیان کنیم.

تفاوت های رفتارهای ناسالم کودکان و بزرگسالان

 • بی کفایتی الگوهای تربیتی و شناختی کودک و نوجوانان: کودکان رفتارهای متفاوتی با بزرگسالان دارند. برای مثال زمانیکه یک کودک دست به خودکشی میزند، احتمالا این رفتار را به تقلید از اطرافیان و پدر و مادر خود انجام داده است.
 • تغییر نشانه های بیماری همراه با تغییر سن: بیماری اسکیزوفرنی در کودکان به شیوه های خاصی بروز میکند، نشانه های اسکیزوفرنی میتواند به صورت کناره گیری و ناتوانی در برقراری ارتباط مناسب و… در کودکان نمود پیدا ند در حالیکه علائم اصلی اسکیزوفرنی در بزرگسالان به صورت توهم و هذیان است.
 • وابستگی شدید به دیگران: کودکان به علت بینش ضعیفی که دارند توانایی رویایی با مصائب را ندارند به همین دلیل اتفاقات کوچک از نظر آنها بسیار بزرگ جلوه میکند و فشارهای روانی خفیف میتواند به روح روان کودکان آسیب های جدی وارد کند. در مقابل بزرگسالان توانایی بیشتری در کنترل احساسات خود دارند و بهتر میتوانند بر مشکلات غلبه کنند. کودکان ممکن است به یک فردی وابستگی شدید پیدا کنند و نتوانند با این موضوع به راحتی کنار بیایند.
 • درک از آینده: طبیعتا کودکان به علت تجربه ی کمی که دارند، توانایی استفاده از تجربیات گذشته را ندارند در نتیجه نمیتواند تصمیم گیری درستی در آینده داشته باشند. برای کودکان وضعیت فعلی آنها اهمیت چندانی ندارد درحالیکه بزرگسالان هم از تجربه ی بیشتری برخوردارند و هم میتوانند با طرح و ایده از آینده صحبت کنند.
 • ابتلا و بهبود اختلالات روانی: حتما میدانید که در صورت بروز اختلالات روانی هرچه سریعتر به آن رسیدگی شود، طبیعتا کودکان به این دلیل که سن کمتری دارند ساده تر میتوان در روح و روان آنها تاثیر گذاشت. در نتیجه زمانیکه یک اختلال روحی در کودک به وجود می آید بهتر است سریعتر درمان شود و اگر درمان نشود، تا سن بزرگسالی ادامه پیدا خواهد کرد و در بزرگسالی ممکن است آسیب های جدی تری به روح و روان فرد بگذارد.
 • ابراز ناراحتی و نگرانی در کودکان و بزرگسالان: بزرگسالان بیشتر سعی میکنند ناراحتی های خود را کمتر ابراز کنند و بیشتر مشکلاتشان را به تنهایی حل میکنند اما کودکان بسیار وابسته به والدین و دیگران هستند و کوچکترین نگرانی های خود را ابراز میکنند.
 • عدم وجود الگوهای مشخص: بیماری های روانی و اختلالات در کودکان دوام کمتری دارد، البته اختلالات روانی مثل اسکیزوفرنی و اوتیسم در کودکان مدت زمان بیشتری پایدار تر است و کودکان معمولا در برابر درمان مقاومت کمتری دارند.
 • ابراز خشم و عصبانیت: معمولا بزرگسالان خشم و عصبانیت خود را به نحوه ی بهتری کنترل میکنند و درصورت بروز ناراحتی در میان بزرگسالان، مدت زمان بیشتری طول میکشد تا برطرف شود. اما در میان کودکان شاید ناراحتی و عصبانیت سریعتر بروز پیدا کند اما برطرف شدن این خشم میتواند چند دقیقه طول بکشد.
 • تاثیر عوامل خارجی: در کودکان طبیعتا تاثیر عوامل خارجی بر تصمیم گیری آنها بسیار زیاد است. در حالیکه بزرگسالان بر اساس تجربه و منطق و آینده نگری تصمیم گیری میکنند. بزرگسالان میدانند که تمامی تصمیماتی که میگیرند میتوانند در آینده ی خود و خانوده شان تاثیر گذار باشد. کودکان بیشتر به راهنمایی دیگران احتیاج دارند چون خود به تنهایی نمیتوانند برای مشکلاتشان تصمیمات درستی بگیرند.
 • ضرورت راهنمایی والدین: این مورد بیشتر برای کودکان مورد نیاز است. بزرگسالان خودشان میتوانند از پس بیشتر مشکلاتشان بربیایند. اما کودکان بازهم به دلیل سن کم وابستگی بیشتری به پدر و مادر دارند و هرچه سن آنها بیشتر شود نیازهای آنها تغییر میکند و رفته رفته کمتر میشود.
 • رفع مشکلات در بستر خانواده: کودکان باید بیشتر وقت خود را با والدینشان بگذرانند و جداکرد آنها از خانواده میتواند آسیب های جدی به روح و روان آنها وارد کند. والدین باید کودک را درک کنند و مشکلات او را برطف کنند.

مشاور کودک و نوجوان

دوران کودکی بسیار دوره ی حساسی است اگر مشکلاتی برای کودکان در سنین پایین رخ دهد باید در همان سن درمان شود در غیر اینصورت نتنها مشکل روحی فرد برطرف نمیشود بلکه تا سنین بزرگسالی بسیار عمیق تر شده و درمان آن دشوار تر میشود. زمانی که اختلال روحی در کودک خود مشاهده کردید حتما به مشاور کودک و نوجوان مراجعه کنید تا هرچه سریعتر اختلالات روانی فرزندتان را درمان کنید. مشاور کودک و نوجوان مشابه مشاوره بزرگسالان است به این صورت که جلسات باید در یک فضای امن و بسته برگزار شود تا کودک بتواند با دکتر خود بهتر ارتباط برقرار کرده و مشکلات خود را بیان کند. مشاور کودک و نوجوان باید اطمینان حاصل کند که کودک اتفاقات خوبی را درک کرده است و مشکل بیان شده تنها مشکل کودک است یا مشکلات دیگری نیز در این زمینه تاثیر گذار بوده است.

مشاوره راز ماندگار یک راه مطمئن جهت برطرف کردن مشکلات روحی و روانی فرزندان شما بوده و شما میتوانید هم به صورت حضور و هم به صورت تلفنی و آنلاین در یک بستر امن، اختلالات روحی و روانی به وجود آمده در فرزند خود را درمان کنید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *