برای چه مقطعی مشاوره تحصیلی الزامی است؟


برای چه مقطعی مشاوره تحصیلی الزامی است؟

مشاوران تحصیلی معمولا افراد متخصصی هستند که در زمان سختی ها و چالش های درسی همواره درکنار ما بوده اند و با تخصص و مهارت خود راه حل های مناسبی برای چالش های ما ارائه داده اند. افراد معمولا در مقاطع مختلف و زمان های مختلف برحسب نیاز به یک مشاور تحصیلی مناسب مراجعه میکنند اما آیا این حجم از مراجعه مورد نیاز است؟ یعنی آیا چالشی وجود ندارد که بشود بدون مراجعه به مشاور آن را حل کرد؟ البته که وجود دارد اما باید بدانید که مشاور همیشه به ما کمک کرده است تا بهترین راه خل را بیابیم. او همیشه چند قدم جلوتر ازما را دیده است و به نکاتی توجه دارد که شاید به ذهن خود ما نرسد. همیشه حاصل فکر جمعی برای تصمیم گیری به ما نتیجه ی بهتری میدهد. اما شاید افرادی وجود داشته باشند که توانایی مالی و دسترسی برای مراجعه به یک مشاور عالی را نداشته باشند. این افراد میخواهند بدانند مراجعه به مشاور در چه مقطعی الزامی است؟ پس با ما همراه باشید.

برای چه مقطعی مشاوره تحصیلی الزامی است؟

دلایل مختلفی برای مراجعه به مشاوره تحصیلی وجود دارد. به طورکلی هربخش از زندگی و هرمقطع برای تصمیم گیری تعیین کننده ی آینده ی شغلی ما است پس اهمین حیاتی دارد. ما به دلایل زیر به مشاور تحصیلی مراجعه میکنیم:

 • تعیین مسیر زندگی: انتخاب رشته درواقع میتواند مسیر زندگی شغلی همچنین خانوادگی مارا تغییر دهد.
 • افزایش اعتماد بنفس و روحیه خودباوری: برای زمانهایی که ما نمیدانیم از آینده تحصیلی خود چه میخواهیم
 • توجه به برنامه ریزی اصولی: دراین مرحله توصیه میشود حتما به مشاوره مراجعه کنید تا یک برنامه ی مدون برای شما طراحی کند.
 • توجه به پتانسیل های جدید: دربرخی از رشته ها ظرفیت های بسیاری خوبی به وجود آمده است که ممکن است داوطلب از آن آگاه نباشد.
 • جلوگیری از آسیب های احتمالی: زمانیکه فرد دچار افت تحصیلی یا ترک تحصیل میشود ممکن است از طرف دیگران مورد بدرفتاری قرار گیرد و این عامل زمینه ساز آسیب های اجتماعی در آینده میشود.
 • آگاهی از تحولات در برنامه درسی آموزش و پرورش: برای مواردی چون انتخاب رشته و کنکور و… ممکن است داوطلب هرآنچه را که باید از قوانین و اصلاحات آن نداند اما یک مشاور متخصص از تمامی آنها مطلع است و میتواند ازآن ها در راستای اهداف داوطلب استفاده کند.
 • برقراری تعادل: یک داوطلب ممکن است نیاز بازار امروز را نداند و صرفا براساس علایق خود مسیری را انتخاب کند. اما مشاوره تحصیلی میتواند میان سلایق شما، رتبه ی کنکور یا ریز نمرات (برای انتخاب رشته در دبیرستان) و نیاز بازار یک تعادل ایجاد کند.
 • مشاوره با والدین: والدین مهم ترین افرادی هستند که درکنار دانش آموز و دانشجو قرار میگیرند. برخی از والدین دقیقا نمیدانند باید با داوطلب چه رفتاری داشته باشند و خواسته یا ناخواسته باعث بروز ضربه های مختلف به روند تحصیلی فرزندشان میشوند. مشاور تحصیلی در مواردی که لازم بداند با والدین داوطلب نیز مشاوره میکند تا نکات لازم را به آنها متذکر شود.
 • شناسایی مشکلات: همانطور که گفتم مشاور یک قدم از داوطلب جلوتر است یعنی زودتر مشکلات را میبیند و تشخیص میدهد. درنتیجه زودتر میتواند از بروز آنها جلوگیری کند و یا اینکه مسائل را حل کند قبل از اینکه زمان آن بگذرد.
 • انتخاب رشته: برهمگان روشن است که انتخاب رشته حساس ترین و مهم ترین انتخاب هرفردی در زندگی است. شاید بگویید رشته قابل تغییر یافتن است و داوطلب چیزی را از دست نمیدهد. اما باید بگویم که زمان و وقت داوطلب مهمترین سرمایه او است. چرا باید با یک انتخاب غیر اصولی زمان خود را هدر بدهد زمانیکه میتواند با مراجعه به یک مشاور تحصیلی انتخاب درست و اصولی داشته باشد.
 • ضعف درسی: همه ما میدانیم میزان و سطح یادگیری در همه ی افراد یکسان نیست. و این یک امر طبیعی است و اصلا نشان از هوش بالا یا پایین فرد نیست. ضعف درسی دلایل مختلفی دارد، میتواند عدم توانایی معلم در ارائه دروس باشد. یا حتی میتواند مشکلی ریشه ای تر حاصل یک خاطره ی بد در ذهن داوطلب باشد. میتواند بی علاقه بودن داوطلب به آن درس یا رشته باشد. میتواند توانایی ذهنی او باشد (مثلا برخی از افراد در یادگیری درس ریاضی به مشکل برمیخورند درحالیکه در سایر دروس این مشکل را ندارند.) ویا دلایل دیگری میتواند داشته باشد. مشاور تحصیلی باید بتواند علت را ریشه یابی کند و تا حد امکان آنرا برطرف کند.
 • برای سرعت بخشیدن به روند تحصیل: اگر جزو افرادی هستید که نمیتوانید برطبق برنامه ریزی درسی تان پیش بروید اصلا نگران نباشید. ابتدا بدانید که تنها نیستید و بیشتر از 70 درصد از مردم نیز همانند شما هستند. برای حل این مسئله به یک مشاور تحصیلی مراجعه کنید. مشاوره تحصیلی میتواند به شما برنامه مدون ارائه دهد همچنین میتواند روند انجام برنامه را پیگیری کند و این عامل باعث میشود تا شما برطبق برنامه عمل کنید.
 • دانش آموزان استثناعی: دانش آموزان استثناعی به علت شرایط خاص فیزیکی که دارند شاید نتوانند مانند سایر افراد به تحصیل بپردازند. اما باید بدانیم این افراد دارای استعداد های درخشانی هستند که باید به کمک ما شکوفا شود. برای مثال وحید رجبلو بنیان گذار و مدیر عامل استارتاپ توانیتو است. وبسایتی که باعث کارآفرینی برای معلولین عزیز کشور میشود. باید بدانید که خود یک معلول است.

طبیعی است که والدین اطلاعات کافی از نحوه ی رفتار با این دسته از دانش آموزان را ندارند. درنتیجه هدایت استعداد های این دسته از دانش آموزان برعهده ی مشاوران تحصیلی است.

 • دانش آموزان تیزهوش: این دسته از دانش آموزان نیز اگر به استعداد نهفته ی آنها توجه نشود. ممکن است هیچ گاه شکوفا نشوند. دانش آموزان سرمایه های این کشور هستند و هرکدام میتوانند آینده ی این کشور را بنویسند. باید بتوانیم نحوه ی درست هدایت دانش آموزان در دنیای علم را بیاموزیم. به همین دلیل به یک مشاور تحصیلی دلسوز و متخصص نیازمندیم.

تمامی دلایلی که در قبل اشاره شد و دلایل بیشمار دیگری وجود دارد که برای ما این لزوم را ایجاد میکند که به یک مشاور تحصیلی مناسب مراجعه کنیم. با او درتماس باشیم و او رادر تمامی مراحل از تحصیل درکنار خود داشته باشیم. مشاوران راز ماندگار متعهدانه و دلسوزانه تا انتهای مسیر موفقیت درکنار فرزندان شما خواهند بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *