معرفی انواع مشاوره تحصیل


معرفی انواع مشاوره تحصیل

آیا تا به حال افرادی را دیده اید که بااینکه در کنکور رتبه‌ی خوبی بدست آورده بوده اند اما موفق به انتخاب دانشگاه و رشته مورد علاقه و متناسب با رتبه شان نشده اند؟ آیا تا بحال دانش ‌آموزانی را دیده اید که در یادگیری دچار مشکل هستند و هیچ راه حلی برای آن ندارند؟ ویا افرادی که نمیدانند باید درس و تست زدن را از کجا شروع کنند تا بتوانند درکنکور به رتبه‌ی خوبی دست یابند؟ اصولا مراجعه به یک مشاور تحصیلی متخصص روشی است تا ما بتوانیم بهترین راه را برای ادامه‌ی تحصیل، انتخاب رشته و… پیدا کنیم.

مشاور تحصیلی به ما کمک میکند تا برنامه ریزی درسی داشته باشیم. پیگیری برای انجام برنامه ریزی درسی و تحلیل نتایج برای دستیابی به اهداف معین تحصیلی به عهده ی او است.

مشاور تحصیلی متخصص وبا تجربه است یعنی میتواند به صورت آنلاین و تلفنی و حضوری به ما کمک کند تا به بهترین نتایج برسیم. به طور کلی برای کسب موفقیت در مسیر علم و دانش باید به یک مشاور تحصیلی خبره و ماهر مراجعه کرد.

مشاور خوب ماهی به فرد نمیدهد بلکه ماهیگیری را به او یاد میدهد یعنی به دادن برنامه ریزی درسی بسنده نمیکند و در کنار دانش‌آموز تا رسیدن به نتیجه ی دلخواه او را همراهی میکند. دانش آموز نیز یاد میگیرد چگونه علایق و استعداد خودرا بشناسد تابتواند آنرا شکوفا کند. دراین مقاله قصد داریم تا شمارا با انواع مشاوره تحصیلی آشنا کنیم.

انواع مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی درمواردی صورت میگیرد که دانش آموز و خانواده های آنها دچار سردرگمی و اضطراب شده اند. برخی از چالش های پیش رو که برای برطرف کردن آنها نیاز داریم تا به مشاور مراجعه کنیم موارد زیر است:

 • انتخاب رشته دبیرستان (از سال 9 به 10)
 • تغییر رشته تحصیلی در تمامی مقاطع (دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری)
 • آمادگی برای کنکور سراسری
 • انتخاب رشته دانشگاه بدون کنکور
 • انتخاب رشته کنکور کارشناسی
 • انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد
 • آمادگی برای کنکور دکتری
 • انتخاب رشته دکتری
 • مصاحبه دکتری
 • انصراف از دانشگاه
 • اپلای خارج از کشور

دراین مراحل مشاور به ما کمک میکند تا تصمیمات اشتباه ما به حداقل برسد. برخی از داوطلبین به علت علاقه ی خود به رشته ی تحصیلی خاصی سایر استعداد های خود را نادیده میگیرند همچنین این موضوع باعث میشود تا چشم خود را برروی سایر مواردی که در انتخاب رشته تاثیرگذار است (مثل آینده شغلی، بازار کاری، پوزیشن کاری و…) ببندند. به همین دلیل مشاور براساس تیپ شخصیتی و علاقه و استعداد های فرد و برآیند آن با شرایط زندگی و آینده شغلی، به یک انتخاب درست و اصولی میرسد. شاید داوطلب از تمام ظرفیتهای شغلی رشته ی خود آگاهی نداشته باشد و یا اینکه نداند در کدام رشته میتواند موفق تر عمل کند به همین دلایل به شما توصیه میکنیم حتما به یک مشاور تحصیلی متخصص مراجعه کنید.

وظایف مشاور تحصیلی چیست؟

تمام مواردی که پیشتر به آن اشاره شد ظاهر امر بود اما در لایه های زیرین با موارد حیاتی تری مواجه هستیم که باید به خاطر آن به مشاور مراجعه کنیم. درادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

 1. درمان اختلالات یادگیری
 2. برنامه ریزی برای مطالعه دروس جهت شرکت در کنکور در رشته های تجربی، ریاضی، انسانی و… : برای مطالعه صحیح و میزان اهمیت و ضرایب دروس همچنین نقاط قوت و ضعف ما در دروس مختلف، مشاور تحصیلی به ما برنامه مناسب برای مطالعه دروس را میدهد.
 3. نحوه ی داشتن روحیه و انگیزه مناسب برای موفقیت تحصیلی
 4. آگاه سازی والدین جهت نحوه برخورد با فرزندان
 5. انتخاب رشته تحصیلی در دبیرستان: دراین سن هیجانات و عدم آگاهی امری طبیعی است. دانش آموز دراین سن باید مهم ترین انتخاب و سمت و سوی تحصیلی خود را تعیین کند درنتیجه بهتر است این کار را با مراجعه به یک مشاور متخصص انجام دهد.
 6. دلایل افت تحصیلی
 7. شناسایی سلایق و استعدادهای دانش آموز
 8. نحوه انتخاب رشته بعد از کنکور سراسری: بعد از برگزاری کنکور و اعلام نتایج مهم ترین مرحله مراجعه به یک مشاور تحصیلی است تا با توجه به رتبه وعلایق و استعداد و بازارکاری و… مناسب ترین دانشگاه و رشته را برای ما انتخاب کند.
 9. تمرکز و بالا بردن بهره وری
 10. شیوه‌های صحیح مطالعه و مدیریت حافظه
 11. مشاوره تحصیلی برای کودکان استثناعی: تحصیل حق تمام فرزندان ایران زمین است. شاید برخی از والدین ندانند نحوه ی برخور با یک دانش آموز استثناعی چگونه باید باشد. دراین موارد بهترین راه مراجعه به یک مشاور تحصیلی متخصص است.
 12. آموزش نحوه پیاده سازی وظایف محوله
 13. بلوغ و تاثیرات آن در روند تحصیل
 14. روش های مقابله با استرس و نگرانی امتحان: استرس و نگرانی خود عامل بیماری های بسیار زیادی است و یک امر ذاتی و درونی است. مشاور تحصیلی با ریشه یابی این استرس ها به دانش آموز کمک میکند تا آن ها را مدیریت کند.
 15. مشاور تحصیلی ویژه دانشجویان

مشاوره تحصیلی برای والدین و دانش آموزان

به علت اهمیت این مبحث در پایان باید گفت درست است که دانش آموزان هستند که باید برنامه ریزی داشته و درس بخواند اما باید توجه داشته باشید که اگر دانش آموزان در منزل در محیط مناسب و با آرامش نباشند نمیتوانند نتیجه دلخواهشان را بگیرند. والدین مهم ترین همراهان دانش آموز هستند و برای موفقیت او دراین مسیر باید از هیچ تلاشی کوتاهی نکنند. برخی از والدین دقیقا نمیدانند باید برای فرزندشان چه کاری انجام دهند. چه برنامه غذایی برای دانش آموز مناسب است و خانواده باید چه محیطی در خانه آماده کنند. جالب است بدانید در جلسات مشاوره تحصیلی، جلسه مشاوره با والدین نیز گنجانده شده که میتواند در مسیر موفقیت دانش آموز بسیار تاثیر گذار باشد. باید مشاور تحصیلی درجلسات مشاوره با والدین، از شرایط و اوضاع دانش آموز و اوضاع منزل اطلاع کسب کند باید بتواند والدین را آگاه کند که در دوران برنامه ریزی چه برنامه سفری و چه محیطی درخانه آماده کنند. دربرخی از موارد دیده شده که رفتارهای والدین باعث به وجود آمدن بسیاری از مشکلات درسی در دانش آموز هستند و دربعضی موارد ناآگاهی وزیاده روی والدین باعث بروز اختلال در روند تحصیل فرزندشان شده است. توجه داشته باشید که هیچ وقت نمیتوانید اصرار والدین مبنی بر درس خواندن فرزندشان را جایگزین مراجعه به یک مشاور تحصیلی مناسب کنید. یک مشاور متخصص باید بتواند تمامی این موارد را به خوبی تشخیص دهد و تا جایی که ممکن است آن را بهبود دهد.

 

۸ نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *