10 نکته مهم درمورد مشاوره درسی


10 نکته مهم درمورد مشاوره درسی

درست است که انتخاب مشاور درسی باعث بهبود وضعیت درسی فرزندانمان خواهد شد ولی اگر مشاوری که انتخاب میکنیم تخصص و مهارت کافی در برنامه ریزی و مدیریت دروس فرزندانمان نداشته باشد آیا بازهم به نتایج خوبی درزمینه ی درسی فرزندمان خواهیم داشت؟ البته که پاسخ منفی است. انتخاب مشاور نامناسب و بدون تخصص کافی جز هدر رفت زمان و هزینه برای ما چیزی به همراه نخواهد داشت. اما نکته اینجاست که از کجا باید بدانیم مشاور درسی که برای فرزندمان انتخاب میکنیم صلاحیت کافی را دارد یا خیر؟ دراین مقاله میخواهیم به شما روش هایی ارائه دهیم تا بدانید چه مشاور درسی برای فرزندانتان انتخاب کنید. پس با ما همراه باشید.

برای انتخاب یک مشاور تحصیلی مناسب باید به این فاکتور توجه کنید.

  1. شناخت دانش آموز از مشاور و بالعکس

همانطور که دانش آموز حق دارد از مشاور و تخصص او اطلاعات کافی داشته باشد، مشاور تحصیلی نیز باید اطلاعاتی درزمینه علایق و شرایط دانش آموز بداند. یک مشاور تحصیلی خوب برای اینکه بتواند مشاوره ‌ی بهتری ارائه دهد باید اطلاعاتی از قبیل شرایط تحصیلی، خانوادگی، سرگرمی ها و علایق و روحیات دانش آموز بداند. تا با توجه به این موارد مشاوره‌ی مناسبی ارائه دهد درنتیجه میتواند روند تحصیلی دانش آموز را به موفقیت نزدیک تر کند.

  1. شناخت عادات دانش آموز

یک مشاور تحصیلی خوب برای اینکه بداند چگونه برای فرزندمان برنامه ریزی کند باید عادات او را به خوبی بداند. برخی عادات هستند که غیر قابل تغییرند. مشاور حق دارد تا این عادات را بداند. مثل عادت تا نصفه شب بیدار ماندن و یا تا ظهر خوابیدن؛ عادات غذایی نامناسب؛ عدم تحرک کافی، چک کردن اینستاگرام یا پاسخ به پیام دوستان و… هرکدام به نحوی برروی روند تحصیل فرزندانمان تاثیر خواهد گذاشت. برخی از این عادات قابل ترک هستند اما برخی دیگر غیرقابل تغییرند و مشاور باید خود را با برخی دیگر به روز کند و با توجه به این موارد یک برنامه‌ی عالی برای فرزندان درنظر بگیرد.

  1. تجویز یک برنامه‌ی مناسب برای دانش آموز

پس‌از آگاهی از تمامی این عادات و شرایط، یک مشاور خوب باید بهترین برنامه‌ی ممکن را برای دانش‌آموز تجویز کند. برنامه‌ریزی باید ابتدا بلندمدت و سالانه و ماهانه و هفتگی و روزانه تقسیم شود. اهداف بلند مدت و کوتاه مدت و میان مدت باید تعیین شود. این برنامه نباید خسته‌کننده باشد. باید استراحت و تفریح و ورزش را درون خود جای دهد. برنامه باید جذابیت کافی را داشته باشد تا دانش‌آموز از مسئولیت فرار نکند. برنامه باید به‌صورت مستمر توسط مشاور پیگیری شود. و از هیچ جزییاتی درآن صرف‌نظر نشود. درمواقع لازم باید زمانهایی برای مواقع اضطراری درآن گنجانده شود. مشاور باید بداند که مثلا زمان مناسب برای دروس منطقی باید صبح باشد یا غروب. و یا اینکه دروس حفظی را باید درچه ساعاتی بگنجاند.

  1. ایجاد انگیزه

مشاور تحصیلی خوب علاوه‌بر اینکه باید بتواند دروس را به خوبی برنامه ریزی کند همواره باید به دانش آموز روحیه و انگیزه بدهد. دانش آموز باید بداند که میتواند از پس این برنامه ریزی بربیاید. باید بداند که لیاقت و توانایی رسیدن به جایگاه های درسی بالاتر را دارد و میتواند بهترین باشد. این مرحله بسیار مهم است. دانش‌آموز نمیتواند با زور و خشونت به جایگاه برتر برسد. ما باید دراو باور برنده ایجاد کنیم.

      5. تغییر عادت های مضر:

برخی از عادات در دانش آموز وجود دارد که بسیار مضر است و با وجود این عادات نمیتوان برای او برنامه‌ی خوبی پیاده سازی کرد. درنتیجه یک مشاور تحصیلی خوب باید پس از دانستن عادات اشتباه در دانش آموز سعی کند کم‌کم این عادات را از سر او بیاندازد و عادت‌های بهتر برای او به وجود بیاورد. از بین بردن عادات غلط ایجاد عادت‌های خوب اصلا کار ساده ای نیست. باید صبر و حوصله‌ی زیادی در این راه به خرج داد همچنین باید اصول صحیح این کار را با توجه به هر دانش‌آموز دانست.

      6.تعیین هدف و مقصد:

تا زمانیکه ندانیم به کجا میرویم به راه افتادن ما بی دلیل است. زمانی یک فردی شروع به انجام یکسری از فعالیت ها میکند که بداند در انتهای آن مقصد چه چیزی انتظار او را میکشد. انگیزه و مقصد باید برای فرد جذابیت داشته باشد و بتواند اورا وادار به حرکت کند. یک مشاور خوب تصویر آینده‌ی دانش آموز را به خوبی ترسیم میکند وهمواره به او انگیزه ای برای ادامه‌ی حرکت میدهد.

      7.قرار دادن مقاصد کوتاه مدت:

اگر بخواهم مثالی بزنم مقاصد کوتاه مدت همانند بنزین برای حرکت هستند. شاید مقصد بلند مدت بسیار زیبا و دلنشین باشد اما باید بدانید که مغز انسان به‌صورت ناخودآگاه به دنبال مقاصد کوتاه مدت است. پس زمانیکه یک سری فعالیت انجام میدهد به دنبال نتیجه میگردد یک مشاور خوب باید بتواند مقاصد کوتاه مدت تری برای دانش آموز تعیین کند که با دستیابی به آن دانش آموز انگیزه برای ادامه‌ی مسیر بگیرد.

       8.سنجش نتایج:

در این بخش مشاور باید بتواند نتایج را به دقت ارزیابی کند تا بداند درکدام قسمت باید تمرکز بیشتری داشته باشدو درکدام بخش باید شدت فشار را کمتر کند. این کار را با انجام آزمون هایی میتوان بررسی کرد همچنین نتایج امتحانات دانش آموز نیز میتواند یک فاکتور مهم در این ارزیابی باشد.

         9.آگاهی از دروس دانش آموز:

اگر مشاور خوب نداند دروس شما از چه بخش هایی تشکیل شده است چطور میتواند یک برنامه‌ی مناسب برای شما بنویسد؟ چطور میداند باید به کدام بخش های کتاب درسی شما توجه بیشتری نشان دهد. درنتیجه مشاور شما باید متخصص رشته و دروستان نیز باشد.

        10.به جای ماهی دادن ماهی گیری یاد بدهد:

یک مشاور خوب باید بتواند دانش آموزی را تربیت کند که کم‌کم از وابسته بودن به مشاور و برنامه ریزی مشاور خارج شود و بتواند به‌صورت مستقل درس‌های لازم را بخواند. بهترین کار برای دانش آموز این است که درس خواندن تبدیل به روتین زندگی او بشود.

نتیجه گیری

داشتن یک مشاور خوب نتنها باعث صرف هزینه‌ی بیهوده نمیشود. بلکه میتواند از بسیاری از هزینه‌های دیگر صرفه جویی کند. زمانیکه فرزند شما یک مشاور خوب به همراه خود دارد دیگر کمتر نیاز به معلم های تقویتی دیگر برای تقویت دروس خودش خواهد داشت. همه‌ی ما میدانیم که اگر درس خواندن بخشی از روتین زندگی فرزندانمان شود دیگر نیاز نیست که دوباره و دوباره برای آموزش همان دروس به فرزندانمان هزینه کنیم. البته در مواردی نیز وجود معلم تقویتی برای فرزندان امری طبیعی است برای مثال معلم‌هایی در مدارس هستند که شاید توانایی لازم در انتقال مطالب به دانش آموز را ندارند و یا معلم های کنکور که نکاتی را میگویند که در کلاس به آن اشاره نمیشود.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *