افسردگی چیست و چطور درمان می شود؟

depression treated

افسردگی چیست و چطور درمان می شود؟

کلینیک روان شناسی نشان می‌دهند که افسردگی بیشتر وابسته به عوامل اضطراب‌زای متعددی است که در زندگی تجربه می‌شوند و اثراتشان تجمعی است. هرچه در طول زمان اضطراب‌های بیشتری تجربه شوند، احتمال افسرده شدن بیشتر است. از دست دادن یک رابطه‌ مهم به دلیل مرگ یا طلاق  و یا جدایی از یک رابطه عاطفی یکی از عوامل اضطراب اصلی است که نیاز به مراقبت قابل توجه دارد.

depression treated

مرکز مشاوره انلاین راز ماندگار، طی تحقیات گسترده ای که از مراجعین خود داشته به این نتیجه رسیده است که   تنهایی یک عامل اضطراب‌زای فیزیکی و احساسی است  .  نرخ تنهایی در میان سالمندان بالاست و در میان جوانانی که دوستان متعدد و  نزدیکی ندارند، در حال افزایش است. از دست دادن شغل یا تهدید از دست دادن شغل یکی از منابع نگرانی مداوم در جوامع امروزی  است.

مرکز مشاوره راز ماندگار اظهار دارد در غیاب مهارت‌های مقابله‌، حتی مشکلات کوچک در مسیر زندگی تبدیل به عوامل اضطراب‌زای محیطی می‌شوند.

 

طرز تفکر چگونه می‌تواند بر علل افسردگی تاثیر می‌گذارد؟

مشاوره انلاین راز ماندگار بیان میکند : غصه خوردن بیش از حد برای اشتباهات و تجربیات ناخوشایند، رسیدن به نتایج مصیبت‌آمیز تنها با یک یا دو شکست، تعمیم دادن بیش از حد با شواهد محدود همه خطاهای تفکر یا انحرافات شناختی هستند که به شدت با افسردگی در ارتباطند.

چنین تفکر مغز را در منفی‌بافی غرق کرده و اگر بررسی و درمان نشود، باعث شک کردن به خود و ناامیدی می‌شود. به علاوه مطالعات نشان می‌دهد که طرز فکرهای منفی مانند مصیبت جلوه دادن وقایع، شکست در زندگی و تفکر راجع به به انتها رسیدن زندگی و ……، واقعا فیزیولوژی بدن را تغییر می‌دهند.

محققان مرکز مشاوره روان شناسی راز ماندگار دریافته‌اند که این افکار واکنش‌‌پذیری نسبت به تحریکات دردناک و سطح هورمون‌های کورتیزول و عوامل پیش‌التهابی را در بدن بالا می‌برند.

پاسخ التهابی باعث تغییرات رفتاری وابسته به بیماری و افسردگی از قبیل خستگی، زمان واکنش آهسته‌تر، کندی شناخت و از دست دادن اشتها می‌شود.

 

depression

 

مرکز مشاوره روان شناسی راز ماندگار طی تحقیقات نشان داده‌ است  که یک ارتباط قوی بین تجربیات نامطلوب در دوران کودکی از قبیل سواستفاده‌ کلامی یا فیزیکی یا محیط ناسالم خانه و یا نشنیده شدن کودک و بی اهمیتی و پرخاشگری ، به سبب والدینی که دچار مشکلات روانی هستند و ریسک طولانی مدت افسردگی وجود دارد. مطالعات نشان می‌دهد که سواستفاده‌ کلامی ریسک افسردگی را بیش از دو برابر افزایش می‌دهد. تجربیات نامطلوب، یک منبع قابل توجه از اضطراب هستند.

اما چه این تجربیات باعث به کارگیری منبع برای مقابله‌ موفق شوند و چه منجر به ناامیدی شوند، بخشی از آن به فرد و بخشی به موقعیت بستگی دارد.

مرکز انلاین مشاوره راز ماندگار با توجه به تخصص در زمینه کودک و نوجوان ،  کودکی  را که با سواستفاده‌ کلامی یا فیزیکی در خانه یا مدرسه مواجه است و راهی برای فرار از این آسیب مداوم ندارد، در معرض ریسک بالایی از   افسردگی قرار دارد و ممکن است موقعیت‌ها قابل تغییر نباشند اما نگرش، تفسیر و معنای تجربیات همیشه تحت کنترل فرد هستند و می‌توانند در مقابل افسردگی و دیگر اختلالات مقاومت ایجاد کنند.

 

 

 کمال‌گرایی چگونه به علل افسردگی تبدیل می‌شود؟

زوج درمانگران مرکز مشاوره راز ماندگار کمالگرایی را  مانند یک کارنامه‌ منفی نامحدود میداند .  افرادی که گرفتار این مشکل هستند، نه تنها برای خود استانداردهایی بالا در نظر می‌گیرندو آن استانداردها را برای خود چهار چوب توصیف میکنند و معیار قرار می دهند ، بلکه همواره منتقد خود هستند و خود را سرسختانه قضاوت می‌کنند.

آن‌ها بر تمام چیزهایی که می‌خواهند از آن‌ها اجتناب کنند (ارزیابی منفی و شکست) تمرکز می‌کنند. کمال‌گرایی افراد را غرق در خود و پیدا کردن اشکال در خودشان می‌کند که این ذهنیت آن‌ها را از چالش‌های پرارزش دور می‌کند.

 

مرکز مشاوره راز ماندگار بر این باور است  : کمال‌گراها حتی در صورتی که یک کار را تکمیل کنند، نمی‌توانند از احساس موفقیت خود لذت ببرند و همیشه در چالش هستند و به نحو احسن کار سپرده شده را به اتمام نرسانده اند ؛ نگرانی جدی در مورد اشتباهات منجر به احساس عدم قطعیت در مورد عملکردشان می‌شود.

تمرکز منفی مداوم منجر به ایجاد دیدگاه منفی و شک کردن به خود و احساس عدم کفایت و بی‌ارزشی می‌شود. مرکز مشاوره راز ماندگار بیان میکند کمال‌گراها در برابر افسردگی آسیب‌پذیرند زیرا ارزش شخص وابسته به رسیدن کامل به اهداف است، شرطی که هیچ‌وقت به معنای واقعی محقق نمی‌شود.

 

مرکز مشاوره راز ماندگار  طی تحقیقی به این رسیده است که افراد کمال گرا با ذهنیت اینکه همه چیز باید بدون نقص و ایرادی باید انجام شود .و اگر در این مسیر کاری دارای نقص باشد کل کار خراب است و باید از نو شروع کرد این ذهنیت افراد کمال گرا را دچار وسواس و د رنتیجه دچار افسردگی میکنند .

افسردگی در افراد کمال‌گرا آنان را د رادامه مسیر موفقیت دچار نقص میکند و در نتیجه دوره های افسردگی را شدید تر میکند و فرد در عملکردهای روزانه با مشکل مواجه میشود .

 

آیا ‌فاکتوری برای علل افسردگی وجود دارد؟

در حالی‌که ژنتیک می‌تواند در ایجاد حساسیت نسبت به افسردگی نقش داشته باشد، هیچ ژن یا مجموعه‌ خاصی از ژن برای این موضوع مشخص نشده است؛ به نظر می‌رسد که تعداد زیادی از ژن‌ها که احتمالا با رژیم غذایی یا رفتار اصلاح‌پذیرند، هر کدام نقش کوچکی در ایجاد حساسیت نسبت به افسردگی تحت شرایط اضطراب را به عهده  دارند.

افراد می‌توانند به دلیل ویژگی‌های شخصیتی، به خصوص اگر تمایل زیادی به نگرانی بیش از حد اعتمادبه نفس پایین، ایده‌آل‌گرایی، حساس به انتقاد شخصیتی، نقد از خود و منفی بودن، داشته باشند، نیز در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *