مهربانی شناختی چیست و چه اطلاعاتی درمورد ان دارید ؟

مهربانی شناختی

آنچه میخوانید...

مهربانی شناختی چیست؟ شاید زمان آن رسیده است که مهربانی با ذهن خود را در اولویت قرار دهیم .

در این مقاله می خوانیم :

  • توانایی های شناختی ما و منابع مربوط به تفکرمان از ارزشمندترین دارایی های فردی و جمعی ما بشمار می روند.
  • مهربانی شناختی مایه افتخار و نیک نامی همه توانایی های ما ، در زمینه خوش فکری و تعقل ، درک و فهمیدن ، تصور و تخیل کردن ، خلاقیت ، رویا و طراحی خواهد بود .
  • هر یک از ما توانایی و مسئولیت توانمند کردن تفکر دیگران را داریم .

مهربانی شناختی

مهربانی شناختی در مورد مهربان بودن عمدی است . همه ما می دانیم که در دنیا همیشه می توانیم از کمی مهربانی بیشتر استفاده کنیم. بعضی وقت ها مشغول فعالیت ها می شویم و یا احساس می کنیم مهربانی در اولویت ما نیست و حتی شاید فکر کنیم که بخشی از DNA ما نیست.

اما همیشه یک انتخاب وجود دارد و اینکه واقعا می خواهیم به این مسئله اهمیت بدهیم یا نه ؟ تا حالا برای شما پیش آمده که به نظرتان دلیل کافی برای مهربانی در حال حاضر وجود نداشته باشد؟

5 افسانه ای که بنظر می رسد بر مبنای حقیقت قرار ندارد :

1.مهربان بودن شما را آسیب پذیر می کند :

قطعا اگر دلسوزی و توجه به خانواده ، دوستان و کلا افراد ، درست و بدون چشمداشتی صورت بگیرد، احساس خوب توانمند بودن نیز در شما ایجاد می شود.

2.مهربانی باعث می شود ضعیف بنظر برسید:

واقعیت این است که با این رفتار نه تنها ضعف نخواهید شد بلکه از نظر شناختی ، مهربان و مورد احترام نیز بنظر خواهید رسید.

3.مهربانی به نوعی اتلاف وقت است:

این جمله نیز نمی تواند درست باشد، چرا که در مسیر مهربانی قطعا در این رابطه با مسائل و تجربه های خوبی روبرو می شویم.

4.دوست ندارم که دوست همه باشم:

دلیلی برای این موضوع وجود ندارد که بواسطه مهربانی بخواهید با همه افراد دوست باشید و آنها را مثلا به منزل خود دعوت کنید.

5.از ارج و قرب انسان کم می شود:

در حالیکه این وضعیت دریچه ای از همدلی ، ملاحظات سازنده و وفاداری ایجاد می کند .

مهربانی شناختی در فکر و ذهن

در فکر و ذهن مان مهربان باشیم

هر فردی که از سلامت جسمی ، روحی و روانی برخوردار است خوب می داند ابتدا توجه به بهزیستی خود و سپس سلامت روح و جسم دیگران می تواند تا حدود زیادی تضمین کننده آرامش ، امید و عاملی در جهت دستیابی به اهداف آینده وی می باشد .

خود-مهربانی و یا خود-دلسوزیSelf-compassion)  ) بنظر می رسد بر بهزیستی روانشناختی فرد تاثیرگذار است . مهربانی شناختی یک نشانه سخاوتمندی روحی نسبت به ذهن دیگران و ذهن خود فرد است .

در حقیقت این خصیصه توجه ما را به توانایی های شناختی فوق العاده ما جلب می کند . در حالت ایده آل ، فردی که از مهربانی شناختی والایی برخوردار است گام هایی که در جهت حمایت از دیگران بر می دارد را بدون هیچ چشمداشتی در نظر گرفته و در حقیقت هدف وی توانمند سازی طرف مقابل نیز می باشد .

مهربانی موثر در ذهن

مهربانی موثر در ذهن بستگی به دقت و توجه دارد .

چگونه می توان مهربانی شناختی را در دیگران ایجاد و یا افزایش داد .

مهربانی که بتواند موثر و مفید واقع شود به نحوه کارکرد ذهن ما و درک عمیق آن توسط ذهن بستگی دارد . تحقیقات نشان می دهد که اغلب مردم در زمینه افکار ، نگرش ها و احساسات خود برای دیگران می توانند  بیش ازحد جلوه نمایی کنند .

پدیده ای که بنام توهم فرانمایی نامیده می شود . فرض کنید در یک سخنرانی شرکت می کنید که به شدت به آن علاقمندید . انتظار دارید مجری برنامه نیز از میزان توجه شما نیز آگاه شود .

با توجه به اینکه شما در مورد توهم فرانمایی اطلاعاتی دارید لذا به شیوه اغراق آمیزی می توانید این خود- مهربانی را به آن شخص منتقل نمایید . یعنی به جلو خم می شوید ، سر خود را تکان می دهید و تماس چشمی برقرار می کنید ، شاید حتی یک مقدار از آن چیزی که لازم باشد از خودتان احساس نشان بدهید .

ما می توانیم این تعاملات رفتاری را در زندگی با دیگران ارائه دهیم تا این احساس خوشایند بتواند علاوه بر سلامت جسمی و روحی ما بر فرد مقابلمان نیز تاثیر مثبت بگذارد .

بر اساس نظریه نف ، خود دلسوزی شامل سه مولفه زیر است :

۱.خود مهربانی در مقابل خود قضاوتی

۲.نوع دوستی در مقابل انزوا

۳. ذهن آگاهی در مقابل تشخیص افراطی .

وقتی شخصی با فردی روبرو می شود که دچار مشکلات فراوانی شده و یا از نقصی رنج می برد حس خود-مهربانی باعث می شود که نسبت به فرد مورد نظر حس همراهی و حمایت کننده داشته باشد .

در حقیقت حس عاطفی فرد باعث می شود که ، توجه خود را معطوف به آن فرد نیازمند  کند . تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده است .

Sirois و همکارانش در سال ۲۰۱۵ در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند فردی که از خود دلسوزی برخوردار است از سبک های مقابله ای سازگارانه – فعالیت و پذیرش برخوردار است .

در عوض افرادی که از این حس برخوردار نیستند در مقابل از سبک های ناسازگارانه – عدم مشارک و سرزنش خود استفاده می کنند . که این موضوع زمینه بیماری های مزمنی همچون التهاب روده و آرتریت را ارتقاء می بخشد .

خود-دلسوزی و خود مهربانی  قابلیت چگونگی تعامل با دیگران را بالا می برد. و نحوه رویارویی با هیجانات را بهبود می بخشد .

تحقیقات نشان می دهد که تا چه میزانی آموزش خود مهربانی شناختی، می تواند در زندگی فرد موثر واقع شود .

در پژوهشی که  مراقبه عشق ورزی و مهربانی به خود در رابطه با سالمندان انجام گرفت ، باعث شد که بر کیفیت زندگی سالمندان اثرات مثبتی بگذارد .حتی خود مهربانی در میزان افزایش انگیزش درمان و آمادگی برای تغییر در افراد وابسته به مواد نیز نقش مهمی داشته است .

در حقیقت باعث افزایش انگیزش شده و بهبودی از اختلالات سوء مواد را تسریع می کند . چنانچه در رابطه با ارتقاء بخش مهربانی شناختی خود نیاز به مشاوره روان شناسی داشته باشید مشاورین متخصص و با تجربه مرکز راز ماندگار شما را در این زمینه یاری خواهند کرد.

برای دوستانتان ارسال کنید
این مقالات نیز خوانده شده اند...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۰۹۱۲۰۴۶۹۹۴۶
واتس اپ